BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akdeniz Bölgesi Tatil
  4. »
  5. Aspendos Gezi Rehberi

Aspendos Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
277 0
Aspendos Gezi Rehberi

Aspendos Gezi Rehberi

Aspendos denilince akla ilk gelen konserler verilen antik tiyatro gelir. Fakat burası çok büyük bir antik kenttir. Çok etkileyici stadyumu, kemerleri ve tapınakları ile gezilip görülmesi gerekir.

Antalya-Alanya karayolu üzerinde, Belek sapağını geçtikten 14 km sonra solda Aspendos yön levhasını görebilirsiniz. Bu sapaktan sonra 4 km gidip Aspendos tiyatrosuna varabilirsiniz. Aspendos’a gidince sadece tiyatroyu gezip dönmeyin. Koca bir antik kent olan Aspendos’un içinde tiyatrosu bulunmaktadır..

Aspendos Gezi Rehberi
Aspendos Gezi Rehberi

Aspendos tiyatrosunun kuzeyinde bulunan stadyum şehrin en iyi korunan yapılarındandır. Tiyatro ile stadyum arasından akropole bir patika çıkmaktadır. Akropol’e şehrin üç kapısından biri olan doğu Kapısından girilmektedir. Karşınıza çıkacak iyi korunmuş yapı Bazilikanın şehir işlerinin yapılmasına ayrılmış bölümüdür. Bu yapıların sağında ise sadece ön yüzü kalmış anıtsal çeşme bulunmaktadır.

Akropolün kuzeyinde şehre su getirmekte kullanılan su kemerleri bulunmaktadır. Roma dönemine ait su kemerleri günümüzde de çok etkileyici görünmektedir. Bu su kemerleri bölgenin en iyi örnekleridir ve muhteşem yapılardır.

Tiyatroya varmadan önce yoldan Eurymedon çayına doğru görülen kütlesel yapılar, bir gymnasium ve hamamlara ilişkindir.

Aspendos gezinize Köprüçay üzerindeki regülatöre doğru devam edin yukarıda solda etkileyici su kemerlerini görebilirsiniz. Regülatörü geçtikten sonra dere kenarında piknik alanları ve lokantalar bulunmaktadır. Dilerseniz Aspendos gezinizin sonunda keyifle bir şeyler yiyip dinlenebilirsiniz.

Yaz aylarında Serik ve Belek’ten Aspendos’a minibüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Aspendos yolu üzerinde turistlere yönelik satış yapan büyük mağazalar bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir