BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Sürücüsüz Otomobillerin Geleceğini Etkileyen 5 Şirket

Sürücüsüz Otomobillerin Geleceğini Etkileyen 5 Şirket

Omr Omr -
218 0

Otonom arabalar olarak da bilinen sürücüsüz araçlar artık bilim kurgu değil. Teknoloji burada ve birkaç şirket zaten yollarda mümkün olduğunu düşündüğümüz şeyin sınırlarını zorluyor. Tam otonom araçlar henüz gerçeğe dönüşmemiş olsa da, son yıllarda sürücüsüz otomobil arenasında heyecan verici gelişmeler oldu. Kendi kendine giden arabaların geleceğini etkileyen 5 şirkete bir göz atalım. Daha yararlı mühendislik tavsiyeleri, haberler ve kariyer fırsatları için, buradan muhendislerodasi.com’a abone olduğunuzdan emin olun .

Google

2009’dan beri Google, Toyota Prius ve Lexus modelleri tarafından California, Mountain View sokaklarında, arama devinin genel merkezinin yakınında kullanılmak üzere kendi otonom teknolojisini geliştiriyor. Şirket o zamandan beri her hafta yeni caddeler eklemeye başladı. Google, test etmeye başladığından beri büyük adımlar attı. Tescilli teknolojisi artık yayaları ve bisikletlileri tanıyabilir, yüzlerce nesneyi aynı anda algılayabilir ve hatta dur işaretlerini “okuyabilir”. 2014’te Google, test için tamamen otonom araçlar üretme planlarını açıkladı ve Ocak ayında ilk prototipi ortaya çıkardı. Sensörler ve yazılım tüm işi yaptığı için bu arabalarda direksiyon simidi, fren pedalı veya gaz pedalı yoktur. Teknoloji devi bu araçları ticari olarak üretmeyi planlamazken, teknoloji devi Continental AG ile ortaklık potansiyelini araştırıyor.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz, Eylül 2014’ten bu yana California’da halka açık yollarda sürücüsüz araçları test ediyor. Aynı zamanda Almanya’da da test ediyor. Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive, Alman Mannheim ve Pforzheim şehirleri arasında 100 kilometreden biraz daha fazla, tamamen otonom bir şekilde sürüş yapmayı başardı. Otomotiv devi için en son başarı, Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen 2015 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıtılan F015 Luxury in Motion sürücüsüz otomobili oldu. Bu araba, sadece bir ulaşım aracı olarak rolünün ötesine geçiyor ve yüz yüze koltuk konfigürasyonuna izin veren dört döner şezlong ile değişken bir oturma sistemi sunuyor. Ayrıca araç, yolcu ve dış dünya arasında sürekli bilgi alışverişinde bulunur.

Delphi Otomotiv

Delphi, California ve Nevada’da SUV crossover modelleri olan sürücüsüz Audi SQ5’leri geliştirdi ve test ediyor. Ocak ayında Delphi, CES sırasında Las Vegas sokaklarında iki otomatik arabasını sergiledi ve Mashable.com’un en çok CES seçimlerinden biri olarak seçildi. Araçlar, yaya geçitleri, kavşaklar ve trafik ışıkları dahil olmak üzere çeşitli şehir içi sürüş senaryolarını idare edebildi. Araba ayrıca bir bisikletçi veya kendi kendine giden arabanın önünden çeken başka bir araç gibi “beklenmedik engellere” uyum sağladı.

Nissan

Nissan, Japonya’daki Gelişmiş Mühendislik Merkezi’nde ve Kaliforniya’daki Nissan Kuzey Amerika Silikon Vadisi Araştırma Merkezi’nde otonom araç testinin çeşitli aşamalarında tamamen elektrikli Leaf kullanıyor. Marka 2013’ten beri araçları test ediyor ve otonom sürüş teknolojisini aşamalı olarak ticarileştirmeyi planlıyor. Son zamanlarda, otomotiv devi, otonom araçları geliştirmek ve teknolojinin ticari uygulamasına hazırlanmak amacıyla NASA ile beş yıllık bir araştırma ve geliştirme ortaklığı duyurdu.

Bosch

Bosch, son üç yıldır hem California’da hem de Michigan’da BMW 3 Serisi araçlarda otomatikleştirilmiş işlevler ve otomatik sürüş özellikleri geliştiriyor ve test ediyor. 2013 yılında mühendislik ve elektronik şirketi, otomatik sürüş teknolojisini Almanya’daki Otobanda test etmeye başladı. Otonom araçların olası faydalarından bazıları, gelişmiş güvenlik, trafik yönetimi, azaltılmış sera gazları ve yaşlı sürücüler üzerindeki azaltılmış yükü içerir.

Sürücüsüz teknolojinin ticari olarak mevcut ve uygun fiyatlı hale gelmesi için daha yapılacak uzun bir yol olsa da, faydaları bu aşamada açıktır. Sadece araba kazalarında ölen insanların sayısını önemli ölçüde azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenli, rahat ve çok yönlü yeni bir seyahat standardı sunar. Kendi kendine giden arabaların ana akım bir gerçeklik haline gelmesine doğru ilerlerken, bu teknolojinin hem işletmeler hem de tüketiciler için tüm faydalarını deneyimlemek üzereyiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir