BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Marakeş Görülmesi Gereken Yerler

Marakeş Görülmesi Gereken Yerler

tatilci tatilci -
394 0

Fas Marakeş görülmesi gereken yerler konumuzda, binbir gece masallarına, filmlere konu olan Fas hakkında gezi notlarımızı paylaşacak ve tavsiyeler vermeye çalışacağız. Fas’ın nüfusu yaklaşık otuz üç milyon. % 60 Arap, % 40’ı Berberilerden oluşuyor. Kuzey Afrikanın en güzel ülkelerinden biri olan Fas’ın batısı Atlas Okyanusu, kuzeyi ise Akdeniz ile çevrili. Ülkenin başlıca geçim kaynağı tarım ve yeraltı madenciliğinden oluşurken, turizm de ülke ekenomisine önemli katkı sağlıyor.

İstanbul-Fas arası uçakla dörtbuçuk saat sürüyor. Türk vatandaşları Fas’a vizesiz gelebilirler. Ülke ile aramızda iki saat zaman farkı vardır.

Marakeş Görülmesi Gereken Yerler
Marakeş Görülmesi Gereken Yerler

Marakeş Cami Ül Fena Meydanı (Jemaa el-Fnaa, Djema el-Fina)

Marakeş’in Cami Ül Fena Meydanı sadece Fas’ın değil kuzey afrikanın en ünlü meydanıdır. Burası gerçekten çok ilginç. Meydanı gezmeye başladığınızda kendinizi bir ortaçağ panayırının içine düşmüş gibi hissediyorsunuz. Ünlü meydanın hemen girişinde ilginç kıyafetler içindeki kocaman şapkalı, baştan aşağı kırmızı elbiseli suculara rastlıyoruz.

Dünyanın her yerinden, doğudan, batıdan turistler bu ortaçağ meydanını görmek için Marakeş’e geliyorlar. İkindi vakti meydandakiler yapılacak gösteriler için hazırlıklarını yapmaya başlıyor. Meydanın her yanından gelen müzik sesleri ile kendinizi birden bambaşka bir ortamda buluyorsunuz. Yılan oynatıcılarının Atlas dağlarından yakalayıp getirdikleri son derece zehirli yılanlar ile yaptıkları dansı seyredebilirsiniz.

Bir başka adı da Kızıl Şehir olan Marakeş’in kızıla boyanmış binalarını seyre dalınca, şehir iyiden iyiye ruhunuza işliyor.

Marakeş Kutubiye Camii

Kutubiye Camii Marakeşin en önemli simgelerinden biri olarak biliniyor. Koca şehir sanki Kutubiye Camii’nin etrafına kurulmuş gibidir. Minaresi şehrin her tarafından rahatlıkla görülebilir. Cami şehir meydanına yaklaşık 450 mt mesafededir. Kutubiye Camii‘nin muhteşem mimarisi, mutabıklar zamanında Marakeşin sanat ve mimari alanında yakaladığı üst düzeyi gösteriyor. Caminin 67 metrelik mimarisi ise 12. yüzyılın en önemli mühendislik olaylarından biri olarak kabul ediliyor. Fas’daki camilerin tamamına tasarım olarak ilham vermiştir. Marakeş, çöllere, sahraya yakın bir şehirdir. Bundan dolayı sık sık develere rastlayabilirsiniz. Develer, Marakeş halkının hayatında önemli bir yere sahiptir.

Marakeş Menara Bahçeleri

Geniş bahçeleri, yüzyıllar öncesinden kalan havuzlarıylada ünlü olan Marakeşteki Menara bahçeleri Marakeş gezilecek yerler den biridir. Menara Arapçada “ışık” anlamına geliyor. Bu bahçe bir zamanlar şehrin sakinlerinin toplanıp bir araya gelme yeriymiş. Menara Bahçeleri‘nin en önemli bölümlerinden biri de devasa su havuzunun olduğu yerdir. Bu havuz Atlas Dağları’ndan gelen suyun biriktirilmesi sonucu oluşturulmuş. Ayrıca, şehir sakinleri su ihtiyacını yüzyıllarca buradan karşılamışlar. Havuzun içi balıklarla doludur. Balıklara yem/yiyecek atmanıza izin veriliyor.

Marakeş Bahia Sarayı

Sarayın her bir köşesinde endülüs mimarisinin izlerine rastlanır. Duvarlarında, tavanlarında göz alıcı ahşap işçiliği, oymalar ve süslemeler vardır. Bahia sarayı 1894 yılında Ebu ahmed isimli vezir tarafından yaptırılmış. Mimarisi muhteşem bir tablo gibidir. Giriş ücreti değişmediyse 10 fas dirhemi olması lazım. Burada görevli rehber arkadaşlar sizlere sarayı tanıtacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir