BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akdeniz Bölgesi Tatil
  4. »
  5. Antakya Gezilecek Yerler

Antakya Gezilecek Yerler

tatilci tatilci -
593 0

Antakya Türkiye’nin en kalabalık 13’ncü ilidir. Akdeniz’in doğu şeridinde bulunmaktadır. Antakya gezilecek yerler arasında müzeler ve kiliseler başta gelmektedir. Hatay Türkiye’nin çok önemli eski yerleşim yerlerinden birisidir. Hatay’ın ilçelerinden biri olan Antakya, güneyden kuzeye giden, kuzeyden güneye ve doğudan gelen anayolların tam kavşak noktasında bulunmaktadır. Bu nedenle tarihi boyunca kıtalar ve bölgeler arası ticarette çok önemli rol oynamaktadır. Yolcu ve hacı kervanları için de bir konaklama yeri olan ve farklı yerlerden gelen insanlar için de bir kültür alışverişi merkezi olmaktadır. Tarihi boyunca bir çok inanca sahip çok fazla millete ev sahipliği yapan Hatay’da çok sayıda bilim adamı, şair ve sanatçı yetişmiş, zaman içerisinde de zengin bir kültür birikimi meydana gelmiştir.

Antakya Gezilecek Yerler

Antakya’da yüzyıllara meydan okuyan ve ünü bölge sınırları aşan müzeler, kiliseler bulunmaktadır. Ne zaman ve Hangi tarihte yapıldığı net olarak bilinmeyen St.Pierre Kilisesi, dünyanın en önemli üç mozaik müzesinden biri olan Antakya Mozaik Müzesi gezi rehberinize eklemeniz gereken yerler arasında dikkat çekmektedir. Antakya gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer güzellik ise Asi Nehridir. Asi Nehri Antik dönemde Orontes olarak adlandırılan ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bir doğa harikasıdır. Bunun yanı sıra , 3 bin yıldır ayakta durduğu söylenilen Musa Ağacı Antakya’nın güzelliğine güzellik katmaktadır.

Zengin mutfak kültürü ile dikkat çeken Hatay’da, yemeklerde kullanılan baharatları almak için, yöreye özgü eşya ve tatlardan satın almak istiyorsanız mutlaka Uzun Çarşı ziyaret edilmelidir. Adeta bir renk cümbüşü gibi olan bu çarşıda ; aktarlar, baharatçılar, el işçiliği olan hediyelik eşyalar rahatlıkla bulunabilmektedir. Bunların dışında ışıltılı neonlarla süslenmiş olan kuyumcularda bu çarşıda yerini almaktadır.

Antakya görülecek yerler; Antakya Arkeoloji Müzesi, Beşikli Mağara, Aziz Simeon Manastırı, Habibi Neccar Camii, Daphne, Aslantaş ve aynı zamanda, dünyanın en güzel örneklerinden bir Hitit Şehri olan ve Adana yolu üzerinde yer alan Anavarza ‘da görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir