BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akdeniz Bölgesi Tatil
  4. »
  5. Antalya Görülecek Yerler

Antalya Görülecek Yerler

tatilci tatilci -
257 0

Antalya ilimiz belki de ülkemizin turizmi açısından en önde gelen illerinden biridir. Orman, deniz ve tarih üçlüsünün bir araya geldiği bu şehir yıllardır Türkiye turizminin kalbi ve merkezi olmuştur. Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin yıl boyu akınına uğrayan şehir, turizm gelirleri sayesinde gayrisafi hâsılanın önemli bir bölümünü karşılamaktadır.

Özellikle son yıllarda ülke ekonomimizdeki olumlu gelişmeler ve kişi balına düşen gayri safi milli hâsılanın artmasına paralel olarak, yerli insanımızda da tatil ihtiyacı birdenbire artmaya başlamış, Antalya yerli turistlerimiz içinde gözbebeği bir tatil yeri haline gelmiştir.

Peki, tatilimizi Antalya’ da geçirmeye karar verdik ama nerelere gitmeliyiz, Antalya görülecek yerler nereler?

Antalya Görülecek Yerler

Konyaaltı Plajı: Her kesimden insanın ziyaret ettiği ücretsiz ve mavi bayraklı halk plajıdır. Mayıs eylül ayları arsında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Antalya Akvaryumu: 131 metre uzunluğu ve 3 metre genişliği ile dünyanın en büyük komplex akvaryumu olma özelliğindedir.

Antalya Kaleiçi: Şehrin tam merkezinde mükemmel bir semttir. Dar sokaklardan oluşur. Semtte deniz ve kara iç içedir.

Düden Şelalesi: Antalya merkeze 10 km uzaklıkta, Düden başı denilen yerden çıkan ve kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alan şelaledir. Lara Kalpız kaldıran ’da 40 metrelik falezlerden denize dökülür.

Kurşunlu Şelalesi: Mükemmel bir tabiat parkı olup ve yaklaşık 2 km lik bir kanyonun içinde yer alır. Antalya’ ya yaklaşık 30 km mesafededir.

Karain Mağarası: Denizden yüksekliği yaklaşık 450 metre olup ülkemizin en büyük mağaralarından biri. İncelemeler buranın yaklaşık 500.000 yıl önce yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Merkeze uzaklığı 27 km dir.

Perge Antik Kenti: Unesco tarafından Dünya Miras Listesinde önerilen kent şehre 18 km uzaklıktadır. Şehrin başlangıcı Pamfilya Bölgesi olarak bilinir. Hititler döneminden kaldığı düşünülmektedir. Karain mağarası da bölge içersinde yer almaktadır.

Bunun dışında Antalya çevresi tatil yeri açısından çok zengindir. Kemer, Side, Manavgat, Alanya; günübirlik gezi için gidilebilecek uzaklıkta mevkilerdir.

Antalya, iklim bakımından tatil mevsimi en uzun yörelerimizdendir. Nisan, Mayıs aylarından Ekim, Kasım aylarına kadar süren bir tatil sezonu vardır. Yazın sıcağını tercih etmeyen tatilciler, Mayıs, Haziran veya Eylül – Kasım aylarında doğal güzellikler açısından bu eşşiz beldemizin tadını çıkartabilirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir