BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. İsveç’te Görülmesi Gereken Yerler

İsveç’te Görülmesi Gereken Yerler

tatilci tatilci -
360 0

İsveç görülmesi gereken yerler gezinize başkent Stockholm’dan başlamak en iyisi bence çünkü Stockholm İsveç’in kalbidir. Şehrin her yanı adalardan oluşmaktadır. Havasının suyunun temizliği, trafik stresinin azlığı, mimarisinin güzel olduğu bir şehirdir. Gezinize ilk olarak Gamla Stan, Skepssholmen, ve Djurgarden’den başlayabilirsiniz. Burada İsveç Parlamentosu tam karşısında bulunan İsveç Kraliyet Sarayını gezebilirsiniz. Belediye Meclisi, Nobel Müzesi, Alman Kilisesi ve Stockholm katedralliden devam edebilirsiniz. Muhteşem gemisiyle ünlü Vasa Müzesi ni de gezmelisiniz. Gamla Stan’ın ara sokaklarında gezin birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

İsveç’te Görülmesi Gereken Yerler

Royal Swedish Opera sanat tutkunların kesinlikle görmek isteyeceği bir yer. İskandinav modası hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Nordiska Museet’i gezmenizi tavsiye ederiz. Norrmalm ve Södermalm şehrin en canlı bölgeleridir. Alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar, dinlenebileceğiniz cafeleri bulmak mümkündür. İsveç’te görülmesi gereken yerler bunlarla sınırlı değil tabi ki içinde doğal yaşam parkı bulunan Skinsen de çocuklarınızla hoş vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir. İçerisinde birçok hayvan türünün bulunması yüzünden ilginizi çekecek ve sıkılmayacaksınız.

Eski İsveç evlerinde İsveç kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Meşhur mavi odayı da görmeden geçmeyin. İçeriye girdiğinizde ufak bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Nedeni ise içeride hiç mavinin bulunmayışıdır. Çünkü yapının mimarı odanın tuğlalarla kaplanmasını istemiş oda bitip maviye boyanacakken mimar odayı görüp çok beğenmiş ve bu şekilde kalmasını istemiş ama odanın adı yine de mavi oda olarak kalmış. Son olarak Stockholm bot turuna katılıp şehri denizden görebilirsiniz.

İskandinavya’nın en büyük liman kenti olan Göteborg İsveç’in de ikinci büyük şehri olma özelliği taşıyor. Burada gezimize İskandinavya’nın en büyük eğlence parkı olan Liseberg eğlence parkından başlayabilirsiniz. ”Balder” adı verilen tahta rollercoaster’a binmenizi tavsiye ederim. Sonraki durağınız müzeler olabilir. Röhss müzesi bir kültür müzesidir.

Selçuklulara ve Osmanlı dönemine ait halıları burada görebilirsiniz. Liman içinde görmeniz gereken yerlerden biri de Denizcilik Müzesidir (Maritime Museum) Avrupa’nın en büyük botanik bahçelerinden olan Göteborg Botanik Bahçesi de yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir yerdir. Geniş bir alana yayılı olan Slottskogen Hayvanat Bahçesi içinde birçok çeşit hayvanı barındırıyor. Liman Bölgesi de gezilmeden olmaz. Göteborg Opera Sarayı bu bölgededir. Lipstick Building ilginç yapılardan birisidir rengi ve şekliyle bu ismi almıştır. Eski bir ticaret gemisi olan “Viking” görülmeye değer bir yapıdır. Haga Kasabası eski binaları, ikinci el eşya satan dükkanlarıyla ilginizi çekebilir.Binaların çoğunun orjinalliği korunmuş durumundadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir