BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Brezilya Gezi Rehberi

Brezilya Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
324 0

Dünyanın en büyük ve en harika ülkesinden bahsedeceğim şimdi size. Avrupa kıtası büyüklüğünde olan ve Güney Amerika’ nın en kalabalık şehri olan Brezilya. Bu ülke tropikal ormanları ve eşsiz tarihi dokusuyla insanı adeta büyülüyor. Tabi en ünlü futbolcuların bu ülkeden çıkması (erkekler için) bu ülkeyi cazip kılan ikinci önemli nedendir. Aşağıda bu güzel ülkeyi görmek isteyenler için Brezilya gezi rehberi hazırladık.

Brezilya Dünyada ikinci büyük nehre sahiptir. Amazon nehri eşsiz güzelliğiyle adeta insanı huzurun içine çekiyor diyebiliriz. Tropik ormanları da yeşili sevenleri çağırıyor.

Brezilya Gezi Rehberi

Brezilya’nın bir ayrı özelliği ise milli yemeğidir. Feijoada; fasulye anlamına gelir ve içinde domuz eti, salçalı sığır eti ve barbunya fasulyesi bulunur. Evet bizim için pek güzel durmuyor olabilir ama değişik tatlar arayanlar için güzel bir deneyim olacağı kesindir.

Ülkede eğitim 7 – 15 yaş arası zorunludur ve okuma yazma oranı her geçen gün ciddi şekilde artmaktadır.

Kahve severler sizleride unutmadık tabi. Brezilya’da eşsiz kahveleri tadabilirsiniz. Fakat ücret olarak biraz pahalıdır ve dışarıda içtiğiniz 1 bardak kahve ile marketten 1 kilo kahve alabilirsiniz.

Brezilya geçiminin bir kısmını dış ticaretten ve diğer kısmını tarımdan kazanır. Bazı önemli ürünlerin bu ülkede çoğunlukta olması bu ülkeyle ticaret yapacaklar için önemli bir husustur. Örneğin; ham pamuk, kahve, kakao, yedek parçalar, motorlu araçlar, ayakkabı ve dokuma bunlardan bir kaçıdır.

Ülkenin tarihine inmek gerekirse Portekizli bir denizcinin Güney Afrika’ ya gideceği yönden çok uzaklaşması sonucu kendini Güney Amerika’ da bulmasıyla başlıyor. Ve ülke çok zor günlerden geçerek bugün ki durumuna geliyor.

Turistik açıdan tatil yeri olarak bahsedecek olursak bu ülkede en çok ilgi çeken etkinlik şüphesiz Rio karnavalı olacaktır. Yılın 6 ayı bu karnavala hazırlanmakla geçiyor. Ama azımsanamayacak şekilde güzel ve bir o kadar eğlenceli geçen karnaval ülkenin sürdürdüğü en güzel geleneklerden biridir. Diğer bir noktası ise karnavalın akşam başlaması ve sabaha kadar sürmesidir. Bu karnavalın ülkeye ekonomik açıdan büyük katkı sağlaması da diğer önemli bir özelliğidir.

Pantanal, Mato Grosso do Sul, Cascata do Caracol, Rio Grande Do Sul, Parati, Rio de Janeiro, Ilha Grande, Rio de Janeiro, Cascata do Caracol, Pelourinho, Salvador, Porto de Galinhas, Pernambuco, Foz do Iguazu, Parana, Ouro Preto, Minas Gerais, Fernando de Noronha, Pernambuco, Morro de Sao Paulo, Bahia Brezilya’da görülmesi gereken yerler olarak sayılabilir.

Bütün bunları düşünecek olursak bu ülke gerçekten de hayatında değişik bir şeyler arayanlar için güzel bir deneyim olacaktır. Bir de karnavala denk gelirse müthiş bir tatil deneyimi sizi bekliyor demektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir