BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Manastır – Bitola Gezilecek Yerler

Manastır – Bitola Gezilecek Yerler

tatilci tatilci -
357 0

Manastır, Makedonca adıyla Bitola, ülkenin başkentten sonra ikinci en büyük şehridir. Makedonya‘nın güney batısında ve Yunanistan sınırına yakın bir konumda bulunun ekonomi ve sanayi şehridir. Bitola şehri, Baba Dağı eteklerinde, Dragor nehri kenarında kuruludur. Ticaret yolu üzerinde önemli bir konuma sahiptir. Yaklaşık yüzbin kişinin yaşadığı şehir, çok etnikli bir toplumsal yapıya sahiptir. Başkent Üsküp ile Bitola şehri arası 170 km ‘dir. Araçla iki saat bir sürüş mesafesi var. Manastır gezilecek yerleri sizin için sıraladık.

Manaki Kardeşler

Bitola şehri ülkenin uluslararası çapta gurur kaynağı olan Manaki Film Festivali‘ne ev sahipliği yapıyor. Manaki kardeşler Makedonya’daki sinema kültürünün en önemli temsilcileridir. 34 yıldır Manastır’da iki kardeşin adıyla bir film festivali düzenleniyor. Sultan 5. Mehmet Reşad’ın 1911 yılındaki Bitola ve Selanik ziyaretlerini kayda almışlardır. Film arşivlerinde yirminci yüzyılın başlangıcındaki önemli olay ve kişilerin yanısıra, halk geleneklerinden örnekler, dini ayinler ve kutlamaları içeren görüntülerde yer alıyor.

Manastır - Bitola Gezilecek Yerler
Manastır – Bitola Gezilecek Yerler

Manastır Şirok Sokak

Şirok sokak, anlam olarak geniş sokak anlamına geliyor. Manastır şehrinin kalbinin attığı, sosyal, kültürel ve eğlence hayatının, kafetaryaların, mağazaların bulunduğu hareketli bir caddedir. Neoklasik yapılar ve modern, yerel mimari içiçe güzel bir harmoni oluşturuyor. Günümüzdeki ismini alana kadar sokağın ismi defalarca değişmiştir. Osmanlı hakimiyetindeyken Hamidiye, Sırp hakimiyetinde King Peter, İkinci Dünya Savaşı’nda Bulgar hakimiyetinde iken King Boris, Yugoslavya eyaleti iken Mareşal Tito sokak isimlerini almıştır.

Manastır Askeri İdadisi

Günümüzde müze olarak kullanılan binanın ikinci katında Mustafa Kemal Atatürk’e ayrılan bir bölüm mevcut. Anı odasında, Atatürk’ün şahsi eşyaları, farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafları, üniformaları ve kitapları bu bölümde sergileniyor. Ayrıca Manastır şehri Osmanlı hakimiyetindeyken 3. Ordu burada konuşlanmıştır.

Manastır Saat Kulesi

İshak Çelebi ve Yeni Cami arasındaki meydanda yer alan Saat Kulesi Osmanlı’nın şehre bıraktığı eserlerden biridir. 17. yüzyılda inşaa edilen kule 22 metre uzunluğundadır. Şehrin sembollerinden biri olan saat kulesine haç dikilmiştir. Diğer şehirlerde olduğu gibi Osmanlı eserlerine yapılan bilinçli tahriplerin bu şehirde de örnekleri var.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir