BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Karadağ – Montenegro Gezi Rehberi

Karadağ – Montenegro Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
607 0

Karadağ‘ın en önemli geçim kaynakları turizm ve hizmet sektörüdür. Karadağlı’ların yanında Sırp, Hırvat, Boşnak ve Arnavutlarında yaşadıkları ülkede halkın büyük çoğunluğu Hristiyan’ken, yüzde yirmiye yakını Müslümandır. Başkenti 150.000 kişi nüfusa sahip olan Podgoritsa (Podgorica) şehridir. Ortasından Moraça (Morača) nehri geçen başkent Podgorica, dünyanın en küçük başkentlerinden biridir. Şehir sadece 1142 km² dir. En bilinen yeri aynı zamanda şehrinde merkezi sayılan Cumhuriyet Meydanıdır. Meydanın az ilerisindeki trafiğe kapalı hercegovacka caddesi ise etraftaki kafeleri sokak satıcıları ve dükkanlarıyla şehrin en ünlü caddesidir.

Karadağ nerede?

Doğuda Arnavutluk ve Kosova kuzeyde Sırbistan batıda Hırvatistan ve Bosna ile komşu olan Karadağ’ın güneyinde Adriyatik denizi bulunuyor. 700.000’e yakın nüfusa sahip olan Karadağ’ın yüzölçümü 13938 km² dir. 2006 yılında bağımsızlığına kavuşan Karadağ’da para olarak Euro kullanılırken resmi dili Karadağcadır.

Karadağ - Montenegro Gezi Rehberi
Karadağ – Montenegro Gezi Rehberi

Karadağ’da diğer Balkan ülkeleri gibi uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalmış, bizimle tarihsel bağları olan bir ülkedir. Üçyüz yıldan fazla bir zamandır Osmanlıya bağlı kalan Karadağ’ın Osmanlı ile ilgisi 1. murat dönemine kadar uzanıyor. Osmanlı, Karadağı fethettikten sonra Karadağlılara özerklik vermiştir. Böylece 1878 Berlin kongresine kadar Karadağ Osmanlıya bağlı kalmıştır.

Podgoritsa Saat Kulesi

Tarihi Saat Kulesi (Sırpça ismiyle; Sahat kula) Podgoritsa’nın en eski sembollerinden biri olarak kabul edilir. Hacı Mehmed Paşa Osmanagiç tarafından 1667’de yaptırılmış. Tepesindeki metal haç, 1890 yılında eklenmiştir. Tarihi saat kulesi, 2012 yılında restore edilip mekanizması yenilenmiştir. İkinci dünya savaşı sırasındaki şehrin bombalanması sırasında hasar almayan nadir Osmanlı eserlerinden biridir.

Kotor Şehri

Kotora geldiğinizde sizi Venediklilerden kalma kapı karşılıyor. Tarihi kapıdan içeri girdiğinizde şehrin en ünlü meydanı olan Silah Meydanı’na çıkıyorsunuz. Buradaki en önemli tarihi yapıda Saat Kulesidir. Saat kulesi 16. yüzyılda inşaa edilmiştir. Hemen önünde ilginç bir anıt var. Bir dönem idam cezası alan mahkumlar burada idam ediliyormuş. Birbiriyle kesişen daracık sokakları, taşlı kaldırımları, özenli meydanları, kiliseleri ve evleri ile kotor şehri adeta geçmişin bir yansımasıdır.

Şehrin etrafını saran surlarsa daha kotora ulaşmadan savaş meydanlarındaki ünleri bu şehre ulaşmış Türk akıncıları nedeniyle inşaa edilmiş.

Bar Şehri

Karadağ’da, Osmanlı denildiğinde ilk akla gelen şehir Bar şehridir. 12 yüzyılda Bizans, 15 yüzyılda Venediklilerin kontrolü altına giren bar şehri 1572 yılında Osmanlı tarafında fethedildi. 300 yıldan fazla Türk kontrolü altında kalan Bar şehri, bugün Karadağ’da müslüman nüfusun en yoğun olduğu şehirdir. Toplam nüfusu 42 bin ‘dir. Şehir bölge olarak ikiye ayrılıyor. Eski Bar’a Stari Bar denilirken yeni Bar’a NoviBar deniliyor. Şehrin en önemli sembolü asırlardır, Bar Kalesi’dir. 79 depreminde büyük hasar görmüştür.

Günümüzde Bar Kalesi‘nin içerisinde birkaç kilise ve Türk hamamı bulunuyor. Ayrıca Roma antik eserleri ön plana çıkarılmış şekilde sergileniyor. Stari Bar’a geldiğinizde camisi, tekkesi, çeşmesi, eski çarşısı ve saat kulesiyle hemen bir Osmanlı şehrine girdiğinizi farkediyorsunuz. Buraya geldiğinizde, Stari Bar’ın merkezindeki Eski Çarşı‘yı gezebilir, yemeğinizi yiyip dükkanlara göz atabilirsiniz. Esnaf genel olarak Arnavut ve Türk Müslümanlardan oluşuyor.

Karadağ vize : Karadağ 90 güne kadar, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir