BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Kazablanka Gezi Rehberi

Kazablanka Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
341 0

Kazablanka Gezi Rehberi için şehrin en çok ilgi gören yerlerini sizler için inceledik. Şehrin ismi ispanyolcada beyaz ev anlamına geliyor. Araplarda Kazablanka için yine beyaz ev anlamına gelen (Dâr-ül-Beydâ) ismini kullanıyorlar. Sanırım Türkiye’deki birçok insan bu şehrin ismini biliyordur. Çünkü tüm zamanların en iyi aşk filmlerinden olan Cazablanka filmi bu şehrin ismini bütün dünyanın hafızasına kazımıştır. Aslında Kazablanka filmi’nin hiçbir sahnesi Fas’ta çekilmemiş,tamamı batıdaki stüdyolarda çekilmiştir.

Atlas Okyanusu’nun hemen yanıbaşına kurulan Kazablanka, Fas’ın en kalabalık şehri olarak biliniyor. 4 milyondan fazla insanın yaşadığı şehirde evlerin neredeyse tamamına yakını beyaza boyanmış. Kazablanka bize bu haliyle Akdeniz şehirlerini hatırlatıyor. Geniş caddelere, palmiye ağaçlarına ve çok katlı binalara sahip olan Kazablanka, Fas’ın en modern şehri olarak gösteriliyor. Fransızcanız varsa hemen hemen herkesle anlaşabilir, dil sorunu çekmezsiniz. İngilizce ile anlaşmayı düşünüyorsanız işiniz biraz zor görünüyor.

Kazablanka Gezi Rehberi
Kazablanka Gezi Rehberi

Fas’ın turizm, ekonomi ve finans merkezi olarak bilinen Kazablanka aynı zamanda bir liman kentidir.

Kazablanka gezilecek yerler, turistlerin ilgisinin daha yoğun olduğu başlıca bölgeler.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Kazablankanın en önemli simgesi 2. Hasan camii ‘dir. Aynı anda yirmibeşbin kişinin içeride, seksenbin kişininde dışarıda namaz kılabildiği bu cami, 6. Muhammedin babası 2.Hasan tarafından yaptırılmıştır. Mescidi Haram ve Mescidi Nebevi’den sonra dünyanın en büyük 3. camisi olarak kabul edilir. 210 metre yüksekliğiyle dünyanın en uzun minaresine sahiptir. Her bir köşesi ince işçilik ve özenle yapılmış olan caminin inşaası sırasında, 3300 kişi çalışmıştır. Atlas denizi kenarına dolgu yapılmış 2 hektarlık bir arazi üzerine kurulu olan caminin yapımındaysa yaklaşık 500 milyon dolar harcanmış. Endülüs, Fas vs Fransız mimarisinden izler taşıyan cami, kimilerine göre dünyanın 8. harikasıdır.

Kazablanka Habaus Semti ve Çarşısı

Dükkanlarda otantik Fas’a özgü çeşitli hediyelik eşyalar satılıyor. Habaus çarşısı turistik bir çarşı olmasına rağmen burda satılan malların fiyatları gayet uygundur. Arap ülkelerinde ve kültüründe olduğu gibi buradaki esnaf pazarlığa açıktır. Satılan mallar arasında ülkemizden ithal ürünler bile var. Tablolardan antika eşyalara, kilimlerden bakır işçiliğine kadar birçok şeyi bulmanız mümkün. Özellikle kilimlerin desenleri ve renkleri görülmeye değer. Fas kilimleri kalitelidir ve dünyada 3. olarak gösterilir. Ayrıca dünyaca ünlü argan yağınıda buradaki aktarlardan daha ucuza temin edebilirsiniz. Yine pazarlık yapmayı unutmuyoruz.

Fas’ın geleneksel çayı nane çayı’dır. Nane çayı özel bir çaydanlık ve bardaklarda servis ediliyor. Şeker ayrı servis edilmeyip demliğe katılıyor. Türk olduğunuzu söylerseniz zaten esnaf bizim çay kültürümüzü iyi biliyor. Şekerliği ayrı getireceklerdir.

Kazablanka Bennis pastanesi (Bennis patisserie)

Ünlü Bennis pastanesi yine Habaus çarşısı içindedir. Çarşı içinde satışın yapıldığı dükkan ve fırını karşılıklıdır. Geleneksel Fas tatlıları yemek istiyorsanız Bennis patisserie dükkanına uğrayabilirsiniz. Birbirinden lezzetli çeşit çeşit tatlılar genelde badem ezmesi kullanılarak yapılıyor. Ayrıca, şekerli badem ezmesi tüm Fas mutfağına hakimdir.

Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz deyimi bu ülkede geçerli değil. Bizde köfte ekmek nasıl rağbet görüyorsa, Fas’ta da salyangoz aynı şekilde rağbet görüyor. Restoranlarda ve hatta bolca seyyar arabalı salyangoz satıcılarına rastlayabilirsiniz.

  • Marakeş ile Kazablanka arası ne kadar? Fas’ın bu iki önemli şehri arasındaki mesafe  280km’dir.
  • Casablanca nerede ? Kazablanka, Fas’ın batısında,atlas okyanusunun kenarında bir liman şehridir.
  • Casablanca alan kodu : Ülke +212 Kazablanka 22′ dir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir