BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Prag Görülmesi Gereken Yerler

Prag Görülmesi Gereken Yerler

tatilci tatilci -
159 0

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag görülmesi gereken yerler listemizde önemli bir yere sahip. Çok iyi korunmuş bir ortaçağ şehridir. Zengin bir tarihe ve kültüre, geniş parklara, Vegas tarzı olmasa da iyi bir gece hayatına sahiptir. İçkiler ucuz ve birası güzeldir.

Prag Kalesi

Çek topraklarının eski bir sembolü ve en önemli Çek anıtlarından biridir. 70bin metre kare alana sahip ve UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. Aynı zamanda dünyanın en büyük antik kalesidir.

Aziz Vitus Katedrali

Birçok turist burasını Prag Kalesi sanıyor. Prag Kalesi içinde birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. Aziz Vitus Katedrali‘de bunlardan biridir. Çek Cumhuriyetinin ruhani sembolü, en büyük tapınağı ve tam bir gotik başyapıttır. 1344 yılında Charles IV tarafından başlatılmış, tamamlanması neredeyse altıyüzyıl sürmüştür. Aziz Vitus Katedrali Çek kral ve kraliçelerine taç törenlerinde ev sahipliği yapmış.

Katedralin ilk kısmı ziyaretçilere ücretsizdir. Tamamını gezmek istiyorsanız bilet satın almanız gerekiyor.

Prag Görülmesi Gereken Yerler

John Lennon Duvarı

1980’lerin sonlarına doğru öğrenciler komünizme karşı bu duvara John Lennon‘un şarkı sözlerini yazmaya başlamış. Komünist rejim yöneticileri buraya yazı yazanlara karşı suçlamalarda bulunmuş ve dışlamış. Bugün duvar aşk ve barışı temsil ediyor. İnsanlar güzel sözler ve şiirler yazıyor. Ayrıca turistlerin duvara yazı yazmasına izin veriliyor.

Eski Kasaba Meydanı (Old Town Square)

Burada etrafa bakınan turistleri hemen farkedersiniz. Tüm gün sokak sanatçılarına rastlarsınız. Prag şehrinin ünlü astronomik saati bu meydandadır. Meydanda turist avcılarına ve abartı fiyatlara dikkat edin derim. Bu bölgede Aziz Nicholas kilisesini gezebilir ya da yeraltı mezarlıklarına giden turlara katılabilirsiniz.

Letná Park

Birkaç yürüyüş parkuru, kafeler ve bira bahçeleri var. Buradan şehire geniş bir bakış atabilirsiniz. Zaten resim çizen birçok ressamı görebilirsiniz. Güzel bahçelerini gezebilir ve Prag Kalesi’ne arkadan bir bakış atabilirsiniz. Burası romantik bir yürüyüş yapmak için tenha ve sessizdir.

Prag Görülmesi Gereken Yerler

Karl Köprüsü (Charles Bridge)

Vltava nehri üzerindeki eski şehir ile Prag Kalesi arasındaki barok tarzı heykellerle döşeli tarihi köprüdür. İsmini 19. yüzyılda almış. Daha önceki ismi Kamenný Most yani taş köprü anlamına geliyormuş. Güvenliği köprü üzerindeki üç gözcü kulesi ile sağlanmış. Arasıra su taşkınlarına rağmen beşyüz yıl tekerlekli trafiğe dayanmış. İkinci dünya savaşından sonra sadece yayaların kullanımına açılmış. Sokak performansçıları burada yine çokça var. Köprünün her iki yanında hediyelik eşya satanlar ve ressamlar vardır.

Tarihi köprü Prag turistlerinin en uğrak yeri. Burada gece ve gündüz yankesiciler var. Dikkatli olun. Prag gezilecek yerler bittiğinde Kutná Hora bölgesindeki Kemik Kilisesi’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Dans Eden Ev (Tančící dům)

Yapı Vltava Nehri kenarında güzel bir lokasyona sahiptir. Etrafı tarihi mimariyle çevrili modern bir binadır. Mimarları yapıya Fred ve Ginger adını vermişler. Geleneksele aykırı olan mimarisi ile bir dönem tartışmalara konu olmuş fakat yine de inşaatına izin verilmiş. Çatı katı halka açık tek yeridir. Şehrin en kaliteli restoranlarından olan Fred and Ginger restoranı çatı katında bulunuyor. Uluslararası mutfağı vardır.

Sedlec Ossuary (Kemik Kilisesi)

Görüp görebileceğiniz en sıradışı kiliselerden biri. Dışarıdan bakınca sıradan bir ortaçağ kilisesi gibi duruyor. İçeriye girdiğinizde burasının neden benzersiz bir kilise olduğunu hemen anlıyorsunuz. 40 bin insanın kemiklerinden 1870’de bir ahşap ustasına dekore ettirilmiş.

Ortaçağda burası gümüş madenciliğinin önemli bir merkeziymiş. Prag krallarını uzun süre zengin tutmaya yardımcı olmuş. Günümüzde ürpertici Kemik Kilisesi olarak anılıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir