BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
338 0

Osmanlı ve Türk kültürel özellikleri olan bir tatil yeri arıyorsanız Bosna Hersek tam size göre. Yazımızda işinize yarayacağını düşündüğümüz bir gezi rehberi hazırladık. Başkent Saraybosna (Sarajevo), nehirleri, köprüleri, tünelleri ve yemyeşil dağlarıyla şahane bir şehirdir. Osmanlı’nın Avrupa’da kurduğu en büyük şehirdir. Birinci Dünya Savaşının başlamasına sebeb olan Franz Ferdinand’ın suikast olayı bu şehirde gerçekleşmiştir. Yüksek dağları, 1984 yılında kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

Bosna Hersek topraklarının % 49’unda Boşnaklar yaşarken,% 51’inde ise Sırplar ve Hırvatlar yaşıyor. Yeraltı kaynakları açısından son derece zengin olan ülkede tarım ve hayvancılık ta yapılmaktadır. Bosna’da ayrıca Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde size bütün kapıların ardına kadar açıldığı bir ülkedir.

Bosna Hersek Gezi Rehberi
Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek yönetimi TC vatandaşlarından vize istemiyor.

Bosna Hersek Başçarşı

Boşnaklar, başkentleri Saraybosnaya, Balkanların prensesi diyorlar. Saraybosna’nın merkezine ise Başçarşı deniliyor. Çarşı’da baştan aşağı 16. yüzyıl Osmanlı mimarisi hakim. Avrupa’nın göbeğinde ecdadı anlatan tam bir Osmanlı şehridir. 2015 yılı sonlarında altyapı, yenileme ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Başçarşı’nın en önemli sembolü olan sebil hemen çarşının girişindedir. Hacı Mehmet Paşa Kukavica tarafından 1753 yılında yaptırılmış bir Osmanlı çeşmesidir. Buraya yakın bir yerde de (Vijeçnica) ulusal kütüphane vardır. İç savaş döneminde bir çok değerli kitap yanmış ve tahrip olmuştur.

Bosna Hersek İnat evi (Inat kuća)

Osmanlı sonrası bölgeyi ele geçiren Avusturya-Macaristan imparatorluğu yöneticileri, bir müslümanın evini istimlak etmek ister. Yerinede yönetim binası yapmak istemişler. Ev sahibi adam yeni gelen yöneticilerle inatlaşır ve kendi evinin birebir aynısını nehrin diğer yakasına yapılmadıkça evini vermeyeceğini söyler. Başka çare kalmadığını anlayan Avusturya-Macaristan idarecileri, evin aynısını nehrin diğer yakasına inşaa ederler. Bugün bile evin ismi “Inat kuća” yani İnat evi ‘dir. Bir bölümü uzun süredir restoran olarak hizmet veriyor. Et yemekleriyle, lezzetli mezeleri ve Bosna şaraplarıyla ünlü bir mekandır.

Bosna Hersek Savaş Tüneli (Umut Tüneli)

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ‘da 6 nisan 1992’de başlayan acı dolu kuşatma yılları yaşam tüneliyle müzeleştirildi. Saray Bosna’nın Sırplar tarafından kuşatılmasının ardından şehre başta silah, yiyecek, tıbbi malzeme, benzin ve elektrik akışını sağlamak için açılan savaş tüneli Bosna Hersek devlet başkanı Aliye izzet Begoviç tarafından faaliyete geçirilmiştir. Asker ve sivillerin ortaklaşa inşaa ettiği, orjinali 850 mt uzunluğunda olan daracık tünelden günümüze yalnız 25 mt kalmıştır. Bu tünel Bosna Ordusu tarafından 1993 yılında havaalanı ve Butmir arasında inşa edildi. 2 yıl boyunca insanların Saraybosnaya girip çıkabilmeleri ve Sırp katliamlarından korunmak için varolan tek yoldu. Hergün 3 bin kişinin geçtiği tünelin yapımı sadece üçbuçuk ayda tamamlandı.

Bosna Hersek Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer alan bir Osmanlı köprüsüdür. Köprü Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayrettin tarafından yaptırılan tek kemerli ve 16 metre yüksekliğinde bir köprüdür. Geleneğe göre evlenmek isteyen gençler, sevdiklerine cesaretlerini kanıtlamak için buradan nehire atlıyormuş. Günümüzde, kendi kurmuş oldukları bir vakıf çatısı altında turistlere gösteri amaçlı atlayışlar yapılıyorlar. Osmanlılar tarafından yapılan Mostar Köprüsü 1993 yılında iç savaş sırasında Hırvatlar tarafından top atışları ve patlayıcılarla yıkılmıştır. Kemerin tekrar inşaası bir Türk inşaat firması tarafından tekrar yapılmıştır. Şu an UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Bosna Hersek ile ilgili soru cevap :

Bosna hersek başkenti neresi? Saraybosna

Bosna hersek etnik yapısı : Boşnaklar (% 49) Sırplar, (% 37), Hırvatlar (% 14)

Bosna Hersek’e vize var mı? Türk vatandaşlarından istenmiyor.

Bosna Hersek para birimi nedir? Konvertibıl Mark. (Satıcılar euro’da kabul ediyor)

Bosna Hersek’e gitmek için pasaport gerekli mi? Evet, pasaport gerekiyor.

Saraybosna Dubrovnik arası kaç km? 235,2 km’dir. M18 ve M20 üzerinden gidilirse 4 sa. 10 dk sürüyor.

Saraybosna’dan ne alınır? Başçarşıda bir çok hediyelikçi bulabilirsiniz. Bosna kahvesi ve Bakırcılar Çarşısından alışveriş tavsiye olunur.

Saraybosna’da ne yenir? Kuzu çevirme, boşnak böreği, bey çorbası, cevapi (balkan kebabı), pita, klepe …

Saraybosna havaalanı nerededir? Diğer adıyla Butmir Havalimanı. Saraybosnanın güney batısındadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir