BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Helsinki Gezilecek Yerler

Helsinki Gezilecek Yerler

tatilci tatilci -
243 0

Finlandiya’nın güneyinde Finlandiya körfezinin kıyısında yer alan Helsinki, 600.000 ne yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Şehirde İsveççe ve Fince olmak üzere 2 ayrı resmi dil kullanılmaktadır. Kent ülkenin can damarı olup tıp, eğlence, moda ve finans konularında önde gelmektedir. Helsinki, ülkenin en fazla yabancı nüfusuna sahip kentidir. Şehirde 130 dan fazla ulusun olduğu bilinmektedir. Irak, Çin, Sırbistan, Rusya, Estonya, İsveç, Somali ve Almanya vatandaşları çoğunluktadır. Finlandiya’nın 2006 yılında Avrupa Birliği Başkanlığı yapmış olması Helsinki’yi biraz daha fazla gözler önüne getirmiştir.

Helsinki Gezilecek Yerler

Helsinki tarihi 16. Yüzyıla dayanmaktadır. Şehir Kral Kustal Vaasa tarafından kurulmuştur. Kral Kutsal Vaasa Helsinki’yi ticaret merkezi yapmayı amaçlıyordu. Oysa değişen konjektür sayesinde şehir, 30 yıl savaşlarında tam bir savaş şehrine dönüştü. Uzun yıllar boyunca oldukça mütevazı ve kendi halinde olan şehir 1640 yılında şimdi yerleşkesine taşındı. 18.yüzyılda yaşanan veba salgınında şehir nüfusunu üçte ikisi yaşamını yitirdi. Yine aynı yüzyılda çıkan savaşlarda Rusya iki kez burayı işgal etti. 19. Yüzyılın başlarında Ruslar tarafından tekrar işgal edilen şehir, Rusların eline geçti ve tamamen yandı. 1917 yılınsa Finlandiya’ nın bağımsızlığını işgal etmesiyle beraber Helsinki, Finlandiya Cumhuriyetinin başkenti oldu.

Helsinki bisiklet yolarıyla meşhurdur. Şehirde yaklaşık 1200 km uzunluğunda bisiklet yolu vardır. Şehir sert ve soğuk bir iklime sahiptir. Yazlar kısa, ılık ve nemli, kışlar sert ve uzun geçer.

Helsinki gezilecek yerler, şehirde turizm açısından görülmeye değer yerler mevcuttur. Luteran Katedrali, Suomenlinna Kalesi, Seurasari Açık Hava Müzesi, Uspenskin Katedrali, Helsinki Senato Meydanı, Finlandiya Ulusal Müzesi ve Ulusal tarih Müzesi belli başlı görülmesi gereken yerlerdendir.

Gece hayatı kalite olan şehir de, yaz aylarında neredeyse gece olmuyor desek yeri var. Iso Roobertin, Kamppi ve Eerikin sokakları Helsinki gece hayatı için gezilmeye değer yerler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir