BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler

tatilci tatilci -
301 0
Budapeşte Gezilecek Yerler

İnsanların yurt dışı gezilerinde planları arasında yer alan en önemli şehirlerden birisi de Budapeşte’dir. Budapeşte, Macaristan’ın başkenti konumunda olup köprüler ve heykeller şehri olarak bilinir. Her sene yüz binlerce turist Budapeşte’ye akın etmektedir.

Budapeşte gezisi öncesinde yapacağınız ufak bir araştırma ile gezinizi çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Budapeşte’de gezilecek birçok harika mekanlar bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmını sizler için bir araya getirdik. İsterseniz çok beklemeden hemen tavsiye mekanlarımızı tanımaya başlayalım.

İlk tavsiye edeceğimiz yer, Budapeşte’nin en ünlü yerlerinden birisi olan Parlamento Binasıdır. Bu bina 1884 yılında yapılmaya başlayıp 1902 yılında bitirilmiş ve Neo-Gotik mimarı tarzı ile inşa edilmiştir.

Budapeşte Gezilecek Yerler
Budapeşte Gezilecek Yerler

Dini amaçlı olarak inşa edilen binalar bakımından Budapeşte oldukça zengindir. Gezmenizi önerdiğimiz yerler ise, 1851 yılında inşa edilen Aziz Stefan Bazilikası, 1015 yılında yapılan Matthias Kilisesi, Gellert Hill ve Dohany Sokağı Sinagogu olarak söylenebilir.

Şayet Budapeşte topraklarında Osmanlı mimarisi izlerine rastlamak da isterseniz sizlere Gül Baba Türbesini görmenizi öneriyoruz. Gül Baba’nın tarihçesi Kanuni Sultan Süleyman’a kadar dayanmakta olup oldukça tarihi bir yapıya sahiptir.

Askeri ve militarist amaçla inşa edilmiş mekanlara bakıldığı zaman, akla ilk olarak Vajdahunyad Kalesi ve Budin Kalesi gelmektedir. Her iki kale de tarihle sizleri bir araya getirecektir. Aynı zamanda Budapeşte’ye gitmişken alış veriş yapmadan gelmem diyorsanız sizlere Büyük Kapalı Pazar’ı tavsiye ediyoruz. Dünya mutfağının renklerine meraklı gezginler Macaristan’da üretilen gıda ürünlerini bulabileceği pazarda diğer ülke mutfaklarına yönelik etkinlikleri de gözlemleyebilir.

Aynı zamanda şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan ve iki ayrı köprü ile şehre bağlanan Margaret Adası da vakit geçirebileceğiniz güzide mekanlar arasında yer almaktadır. Son olarak sanatsever insanlar için Opera Binasına uğramalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir