BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Antwerp Gezi Rehberi

Antwerp Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
200 0
Antwerp Gezi Rehberi

Antwerb veya diğer ismiyle Anvers Coğrafi keşifler ve sömürgeleşmeyle ivme kazanan 16. yüzyıldaki ilk küreselleşmenin tartışmasız başkenti Antwerp; aralıklarla da olsa 6 asra yayılan yoğun ticari faaliyetlerle zenginleşen kültürel birikimini keşfedecek ziyaretçileri bekliyor.

Kadim bir efsane rivayet eder ki; daha sonradan Antwerp adı verilen yerde yaşamış mitolojik dev Druon Antigoon, şehri ikiye ayıran Schelde Nehri’ nden geçenlerden haraç istermiş. Diğerlerine ders olsun diye, haraç vermeyenlerin ellerinden birini kesip nehre atarmış. Derken günlerden bir gün Brabo adlı cesur Romalı asker, Atigoon a meydan okumuş ve devin elini kesip nehre fırlatmış.

Antwerp Gezi Rehberi
Antwerp Gezi Rehberi

İşte bu efsanenin sonunda gerçekleşen olaydan hareketle şehre, Flemenkçe ’hand werpen’ (el atmak) kelimelerinin birleşiminden türetilen Antwerp adı verilmiş.

Bölge halkınca gelenekselleştirilen bu özel gün, her yıl Belediye Binası ‘nın önünde bulunan Brabo Heykelinin çevresinde kutlanmaya başlanmış.

Avrupa’nın en büyük ikinci limanı

Belçikada 2 dil kullanılıyor: Fransızca ve Flamanca. Fransızca kesimde Anvers ismi kullanılırken, Flaman kesiminde Antwerp ismi kullanılıyor. Antwerp, ticarete elverişli konumdaki limanıyla şekerden tekstile kadar çok çeşitli ürün gamıyla 16. yüzyıldaki dünya ticaret hacminden % 40’a varan oranlarda pay almayı başarmış. 16. yüzyılın ikinci yansında 80 Yıl Savaşları’nın başlaması ve İspanyolların Antwerp’i işgal edip şehri yağmalaması sonucunda popülaritesini rakip şehir Amsterdam’a kaptırmış. Kent bugün, Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahip. Deniz ticaretinin yanı sıra Antwerp’teki ekonomik hayatın ışıltısının bir diğer önemli nedeni de dünya elmas ticaretinin yaklaşık % 70’inin burada yapılması. Antwerp’in; Londra. Milano ve Paris gibi moda merkezleriyle rekabet eden bir şehir olduğunu da unutmadan söyleyelim.

Uzun ve zengin kültürel tarihi ile Antwerp, farklı dönemlere ait birçok değişik yapıyı ve müzeyi bünyesinde barındırıyor. Şehir son zamanlarda pek çok Flemenk sanatçı, aktör ve yazara ev sahipliği yaparak “trendy” bir mekan olmaya başlamış.

Antwerp Gezi Rehberi
Antwerp Gezi Rehberi

Katedraldeki Rubens

Şehir, bisiklet ve yaygın toplu taşıma ağıyla ziyaretçilerine ulaşım konusunda her türlü kolaylığı sağlıyor. 507 bin nüfuslu şehirde belli başlı tarihi yapılara, yaya olarak da kolaylıkla ulaşılabilir. Şehrin tarihi merkezi Stadhuis – Grote Markt (Belediye Binası – Büyük Pazar Meydanı) dikkat çeken en önemli yeri. Belediye Binası, Gotik ve erken Rönesans mimarlık stillerinin karışımı ile dizayn edilmiş. Belediye Binasının önünde şehre adını veren efsanenin kahramanı, cesur Roma askeri Brabo’nun heykeli ve çeşmesi bulunuyor. Meydanda, Flemenk şehirlerinde sıklıkla görülen lonca evleri de sıralanmakta. Büyük pazardan sağa doğru kıvrıldığınızda sizi olanca ihtişamı ile Onze Lieve Vrouwekathedraal (Kutsal Hanımımız Katedrali) karşılıyor.

Kuzey Avrupa’daki büyüleyici ve büyük Gotik katedrallerden birisi olan yapının içinde Barok stilin ünlü ressamlarından Peter Paul Rubens ‘in tabloları yer alıyor. Rubens’in günümüzde müze olarak kullanılan evi, yoğun ziyaretçi akımına uğramakta, Neo-klasik tarzın izlerini taşıyan Antwerp Tren İstasyonunun hemen yanı başında Antwerpse Zoo (Antwerp Hayvanat Bahçesi) bulunuyor. 19. yüzyıl tasarım ve mimarisi ile inşa edilen ve içinde 4 binden fazla hayvan türünü barındıran hayvanat bahçesi, ayrıca dünyadaki en eski hayvanat bahçelerinden biri. Hayvanat bahçesinden sağa doğru biraz yürüdüğünüzde Diamant Museum’a (Elmas Müzesi) girerek elmasın nasıl çıkarıldığı ve işlendiği ile ilgili detaylı bilgileri mutlaka edinmenizi tavsiye ederiz. Elmas Bölgesi diye de adlandırılan, elmas borsası ve mağazaları içeren bölge dünya elmas endüstrisinin, hiç şüphesiz ki finansal merkezi. Şehirdeki elmas ticaretinin yaklaşık % 50si ise Yahudiler tarafından yapılıyor.

Antwerp Gezi Rehberi
Antwerp Gezi Rehberi

Antwerp’te Kammenstraat’da kentin ünlü tasarımcıları olan Walter van Beirendonck ve Dries van Noten’in magazalanndan alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş demişken Meir Caddesini unutmamak gerekir.

Antwerb’de Ne Yenir?

Belçika deyince akla ilk, 178 değişik üreticisi ve her ürüne özgü tasarlanmış bardakları ile biraları gelir. En bilinen birkaçı; De Koninck, Kwak, Duwel ve Westmaller’dir. Biranın yanında hepimizin severek yemeyi tercih ettiği patates kızartması burada da gayet önemli bir yere sahiptir.

Rooden Hoed

Antwerp’in en eski restoranıdır.

Deniz ürünleri, özellikle de bölgenin spesiyali midye yemek isteyenler için şiddetle tavsiye edilir.

Oude Koommarkt 25. Antwerp

Da Giovanni

Tarihi meydana yakın lokasyonu ile İtalyan mutfağının farklı lezzetlerini tadabilirsiniz.

Jan Blomstraat 3-5-7-8. Antwerp

Lucy Chang

Şehrin genç nüfusunun yoğunlukla ikamet ettiği Güney bölgesinde Uzakdoğu mutfağı yemekleri ile mükemmel bir alternatiftir.

Mamixplaats 16-17, Antwerp

Muro Turks Eethuis

Şehrin güney bölgesindeki restoranda iskenderden karnıyarığa kadar Türk mutfağının meşhur etli yemeklerini yemeniz ve kendinizi evinizde hissetmeniz mümkündür.
Verschansingstraat 61. Antwerp

Leonidas

Belçika’nın birbirinden lezzetli çikolata ve şekerleme çeşitlerini bulabilirsiniz.

Antwerb’de Nerede Kalınır?

Ibis Hotel
Meistraat39

Radisson BIu Park Lane Hotel
Van Eycklei, 34

The Hilton Otel
Groenplaats 32

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir