BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel Gezilecek Yerler

tatilci tatilci -
196 0
Brüksel Gezilecek Yerler

Birkaç yüzyıl önce bataklık üzerine kurulduğu için adı da “bataklık içinde yerleşim” anlamına gelen Brüksel, çiçek bahçeleri, tadına doyum olmaz çikolataları, birası ve daha birçok özelliği ile görülmesi gereken bir şehir…

BRÜKSEL GRAND PLACE

Ortaçağ esintileri

Brüksel’e gidince yolunuz mutlaka buraya düşecektir. UNESCO tarafından Dünya İnsanlık Mirası listesinde yer alan Grand Place. Orta çağ’dan muhteşem bir örnek sergileyen mimarisiyle ünlü. Meydanın çevresindeki binaların geçmişi XV. Yüzyıla kadar uzanıyor, özellikle Jacob Von Thienenin eseri olan Belediye Binası meydana hakim olan görünümüyle dikkati çekiyor. Kahve molası vermeden önce özellikle azizlerin ve zamanın asillerinin heykellerinin süslediği binanın cephesine göz atmalısınız.

Brüksel Gezilecek Yerler
Brüksel Gezilecek Yerler

PAIN QUOTIDIEN Kahvaltı keyfi….

Gününüze Pain Ouotidien’de nefis bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Marka olmadan önce sadece bir ekmekti Pain Ouotidıen ve Fransa’da ünlenip şubeleriyle her yere ulaşmadan önce bu kentte ilk fırınını açmıştı, mis gibi ekmekleriyle. Biz de Pain Quotidien’in kaynağında lezzetli bir kahvaltı ile güne başlanmalı diyoruz. Masamıza neler gelmiyor ki, ince kesilmiş taze ekmek dilimleri, ev reçelleri, ekmeğinize sürmek için fındık ezmesi, çiftlikten getirtilmiş doğal yoğurt… 1990 yılından beri şef Alain Coumet’nin titizliği ile bu nefis kahvaltıyı Brüksel’deki üç Pain Ouotidien fırınında bulabiliyorsunuz. Sıcak bir karşılanma, ahşap masalarda kahvaltınız ya da sıcak çikolatanız sizi bekliyor. Ama otelinizde kahvaltınızı ettikten sonra geliyorsanız, o zaman çorbaları ve taze ekmekli atıştırmalıkları da tadabilirsiniz.

BELÇİKA ÇİKOLATASI Damaklarda iz bırakan tat

Grand Place, restoran ve kafeleri, çikolatacı ve dantelcileriyle de başınızı döndürecektir. Hazır buralarda iken, Belçika çikolatalarını tatmadan geçmeyin… Meydandaki çikolatacılardan kendi karışımınızı yapabilirsiniz, ancak, çeşit çeşit çikolatalardan seçim yapmakta zorlanacağınızı da hatırlatalım. Özellikle bazı dükkanların vitrinlerindeki çikolata çeşmeleri görülmeye değer. Çikolataya bulanmış ve çöp şişlere dizilmiş çileklerin, waffle’ların tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

DESING SEPTEMBER Tasarım dünyasının kapıları aralanıyor

Evlerine düşkünlükleriyle bilinen Belçikalılar, bu konuda da kendi çizgilerini yaratıp iç dekorasyonda nam saldılar. Her yıl eylül ayında birçok tasarımcı atölyelerinin kapılarını halka açıyor, bu hareket Design Septembre olarak adlandırılıyor. Bu kapsamda satış mağazalarında düzenlenen tematik sergiler ve tasarımcıların atölye toplantılarında kısıtlı sayıda yapılan özel üretimler de satışa sunuluyor. Eylülde Brüksel’e giden dekorasyon meraklılarının kaçırmamaları gereken bir aktivite.

GELECEĞİN EVİ

Zamanın ötesine geçin

Eğer gelecekte ev donanımlarının nasıl olacağını merak ediyorsanız, kent merkezinden birkaç adımlık mesafede geleceğin evi “Living Tomorrow”u ziyaret etmelisiniz. Ev kullanımına yönelik tüm gereçlerle, robotlar da dahil olmak üzere dünyadaki son teknolojik gelişmeler göz önüne alınarak gelecekteki günlerde bir ailenin yaşayacağı bu ev tasarlanmış. Neler yok ki… Ortamı ısıtan boyalar, mağaraya benzer bir çocuk odası, fütürist bir mutfak, görüntünüzü aile hekimine gönderen akıllı bir ayna… Gelecekteki yaşamdan bir nebze tatmak için görülmeye değer…

SARIŞIN BİRA CENNETİ Biranın her çeşiti…
Bira tiryakisi olmasanız bile, Brüksel’den bira içmeden ayrılmamanızı öneririz. Brüksel’de bira içmek bir ritüel havasına sokar insanı. Şehirde birçok mahalledeki sempatik teras kafelerden birine oturup, oldukça hesaplı tarifelerle bira içmek size de farklı bir keyif verecektir. Eğer öğlen saatleri ise önerebileceğimiz yerlerden biri nefis Art Deco dekorasyonuyla Falstaff ya da dünyanın her yerinden binbir türlü birayı bulabileceğiniz Delirium Cafe; üstelik burada Belçika’nın geleneksel yemeklerini de tadabilirsiniz. Ayrıca Braserie George’u da deneyebilirsiniz.

ÇOCUKLUĞUNUZLA BULUŞUN

Efsane olmuş karakterler…

Belçika, çizgi romanlarıyla da kendinden söz etiriyor. Tenten, Asteriks ve daha niceleri… Centre de la Bande Dessinee ya da Maison de la Bande Dessinee ziyaretiyle bu kahramanlarla buluşabilirsiniz, hem küçükler hem büyükler için hoş bir anı olacaktır. Hava da müsaitse küçük bir tur yaparak, çizgi roman kahramanlarını fresklerinde yaşatan güzel bir binayı da görebilirsiniz, binanın duvarlarında çizgi roman kahramanları ile Asteriks ve arkadaşları da resmedilmiş. Dolaşırken Brüksel’in orta yerinde bu kahramanların yaratıcısı Gaston Lagaffe’ın heykelini de göreceksiniz.

BELÇİKA DANTELLERİ Şık bir hediye alternatifi

Belçikalılar evlerinin dekorasyonuna özen gösterirler, kendilerine özgü bir Belçika tarzı oluşturmuşlardır. Ayrıca ince bir zevke sahiptirler; mobilyalarını dantellerle, porselen objelerle ve çiçeklerle bezerler. Eğer meraklıysanız mutlaka Musee des Costumes et Dantelles’e gitmelisiniz. Müzede Belçika dantellerinin en güzel örnekleriyle gözleriniz kamaşır. Bu dantelleri, Brüksel’in alışveriş merkezi olan Rue Neuve’dekı mağazalardan alabilirsiniz. Ama tavsiyemiz alışveriş için kesinlikle Brüksel’in ara sokaklarına uğramanızdır. Burada değişik birçok objeyi uygun fiyata bulmanız mümkün.

ALIŞVERİŞ ZAMANI Antikalar ya da lüks markalar

Brouckere Meydanı, birçok kişiye göre Brüksel’in ana merkezidir. Kent tarihinde ardı ardına görünen çeşitli olaylar ve özelikle 70’li yılar boyunca yaşanan fakirleşmeden sonra bugün meydan insanı şaşırtan bir görünüme büründü. Meydanın çevresinde yenilenmiş ve hala yenilenmekte olan eski binalar yan yana sıralanmakta. Burada kentin en gözde butiklerinden alışveriş yapabilirsiniz. Ama en lüks butikler için, iki tarafında hip markaların sıralandığı uzun bir cadde olan Avenue Louise görülmeye değer. Antika meraklısı iseniz, antikacıların bulunduğu Şablons’a ve Marolles tarafına uzanmanız gerekir. Buradaki galeriler öyle göz kamaştırıcı ki, bir şey almasanız bile görülmeyi hak ediyor.

MİDYE YEMEKLERİ Sunumu da tadı da enfes…

Bu kadar dolaştıktan sonra güzel bir yemek yemek istiyorum derseniz Brüksel midye yemekleriyle hayli iddialı. Tadı damağınızda kalacak bir lezzet… Midye kızartmasının en ünlü adresi de, XIX. yüzyıldan kalma bir meyhane: Belle Maraichere. İddialı bir görünüşü yok; ama midye kızartması nefis…

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir