BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ege Bölgesi Tatil
  4. »
  5. Tatil Cenneti Ayvalık

Tatil Cenneti Ayvalık

tatilci tatilci -
243 0

Ülkemiz üç yanı denizlerle çevrili, 4 mevsimin yaşanabildiğini, birbirinden değişik bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan nadide cennet topraklardan biridir. Haliyle pek çok insan gezip görmek için veya temelli yerleşmek için bizim ülkemizi tercih etmektedir. Kuşkusuz ki tatil beldesi deyince hepimizin aklına Akdeniz ve Ege kıyılarımız gelir. Yazının devamında Ayvalık tatil yeri olarak güzellikleri, gidildiğinde yapılabilecek en güzel aktiviteleri ve tatilciler için ipuçlarından oluşan bir bölüm okuyacaksınız. Eğer bu yıl aklınızda bir tatil yeri hala yoksa mutlaka Ayvalık her insanın hayatında gezip görmesi gereken bir yerdir diyerek size öneride bulunuyoruz.

Ayvalık konum olarak ülkemizin kuzey batı bölümlerinde yer alır. Balıkesir’in bir ilçesi olarak geçer ve Çanakkale’ye oldukça yakındır. Özellikle İstanbul’dan gelecekler için 4-5 saatlik bir yolculuk sonucunda kolaylıkla ulaşılabilir. Bu yönünden mega kent sakinleri için çok güzel bir tatil alternatifi oluşturmaktadır.

Tatil Cenneti Ayvalık

Ayvalık oldukça büyük bir ilçedir. Kendi sınırları içinde daha doğrusu kendisine bağlı beldelerden oluşan bir yapısı vardır. Ayvalık merkezde Sarmısaklı plajı Dünyaca ünlü bir plajdır. Beldelerinin denize kıyısı vardır. Ayvalık yakınında Ören, Edremit, Akçay ve Altınoluk gibi mutlaka görülmesi gereken tatil yöresi haline gelen beldeler mevcuttur.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık’a gidip de Cunda Adası’na gitmeden olmaz. Cunda Adasındaki Rahmi Koç Müzesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze 2014 yılında ziyarete açılmıştır.

Rahmi Koç Müzesi Çalışma Saatleri:
1 Nisan -30 Eylül 10:00- 19:00
1 Ekim-31 Mart 10:00- 17:00

Cunda Adası Rahmi Koç Müzesi

Cunda Adasında Aşıklar Tepesi’ne çıkıp Sevim & Necdet Kent Kitaplığı’nı ziyeret edin. Daha sonra Cafe Nostalji ‘de oturup enfes Cunda ve Ayvalık manzarası eşliğinde güzel bir yemek yiyebilir, tercihinize göre içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Ayvalık’ın denizi yaz mevsiminde yağışlı ve rüzgârlı olmadığı her durumda tertemizdir ve biraz soğuktur. Denizin altını rahatlıkla görebileceğiniz şeffaflıkta olan suyun derinliklerinde dalışlar yaparak harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca akşamları da meydanlarında bulunan değişik konseptlerdeki kafe ve restoranlarda dilediğinizi yiyebilir ailenizle birlikte harika tatil akşamları yaşayabilirsiniz. Bunun dışında beldelerin küçük merkezlerinde her akşam dolu olan çarşıdan otantik ve yöresel takılar, süs eşyalar alabilir; sahafları dolaşabilir ve değişik içeriklere sahip mekanlarda fotoğraf çekilebilirsiniz.

Bütün bunları düşündüğünüzde Ayvalık tatil yapmak için oldukça değişik alternatiflere ve renklere sahip bir beldedir. Gitmenizi ve ailenizle keyifli bir tatil geçirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca İstanbul – Çanakkale üzerinden gidiyorsanız ve vaktiniz kalırsa da Çanakkale Şehitliği ne uğramayı da ihmal etmeyin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir