BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Rejenerasyon, Yeniden Isıtma ve Ara Soğutmalı Gaz Türbini Santrali

Rejenerasyon, Yeniden Isıtma ve Ara Soğutmalı Gaz Türbini Santrali

Omr Omr -
243 0
Rejenerasyon, Yeniden Isıtma ve Ara Soğutmalı Gaz Türbini Santrali

Basit bir Çevrim Gaz türbini, Brayton çevrimini takip eder . Birçok uçakta, uçağın hafif olması gerektiğinden gaz türbin motorları basit formlarında kullanılmaktadır. Kara veya deniz uygulamalarında kullanılan gaz türbinleri verimi artırmak için ek parçalarla donatılabilir. Genellikle Gaz Türbini çevrim tesislerinde görülen modifikasyonlar rejenerasyon, yeniden ısıtma ve ara soğutmadır.

Açık çevrim gaz türbini

Açık çevrim GT’de egzoz gazının başka herhangi bir amaçla kullanılmadığı açıkça görülmektedir . Atmosfere boşaltılır. Ancak kapalı çevrim  gaz türbininde egzoz gazı bir ısı eşanjöründe kullanılır, bunun sonucunda çalışma sıvısı yeniden kullanılabilir hale gelir. Ayrıca, çalışma sıvısı yeniden dolaştırıldığı için temiz bir döngüdür .

Yeniden Isıtma, Rejenerasyon ve Ara Soğutmalı Gaz Türbini veya Brayton Çevrimi

Basit gaz türbini çevrimi iki izantropik ve iki izobarik süreçten oluşur. Ancak ideal Brayton çevrimine kıyasla gaz türbininin gerçek çevriminde bazı sapmalar vardır . 

Gaz Türbini Tesisi Rejenerasyonu

Rejenerasyon süreci, gaz türbini döngüsüne bir ısı eşanjörünün kurulmasını içerir . Isı eşanjörü aynı zamanda reküperatör olarak da bilinir. Bu ısı eşanjörü , ısıyı egzoz gazından çıkarmak için kullanılır. Bu egzoz gazı, basınçlı havayı ısıtmak için kullanılır . Bu sıkıştırılmış ve önceden ısıtılmış hava daha sonra yakıcılara girer. Isı eşanjörü iyi tasarlandığında, etkinlik yüksektir ve basınç düşüşleri minimumdur. Ve bu ısı eşanjörlerikullanıldıklarında verimlilikte bir gelişme olduğu fark edilir. Rejenere Gaz türbinleri verimliliği% 5’ten fazla artırabilir. Rejenere Gaz Türbini , geliştirilmiş kısmi yük uygulamalarında daha da verimli çalışır .

Ara Soğutmalı Gaz Türbini Santrali

Ara soğutmada , sıkıştırma işlemi sırasında kompresör gazlarını soğutmak için bir ısı eşanjörü kullanılır . Bu soğutma işlemi, yüksek basınç ünitesindeki sıkıştırma için gereken işi azaltacaktır. Soğutma sıvısı su, hava olabilir. Deniz gaz türbinlerinde sıvıyı soğutmak için deniz suyu kullanılır. Ara soğutucunun başarılı bir şekilde uygulanmasının gaz türbini çıkışını iyileştirebileceği gözlemlenmiştir.

Rejenerasyon, yeniden ısıtma ve ara soğutmalı gaz türbini

Gaz türbini tesislerinin yeniden ısıtılması

Yeniden ısıtma, kompresör çalışmasını artırmadan veya türbin malzemelerini eritmeden türbin çalışmasını artıracak şekilde bir gaz türbininde uygulanır . Bir gaz türbini tesisi yüksek basınç ve düşük basınç türbinine sahip olduğunda, bir yeniden ısıtıcı başarılı bir şekilde uygulanabilir. Yeniden ısıtma, verimliliği% 3’e kadar artırabilir. Yeniden ısıtıcı, genellikle, yüksek ve düşük basınçlı türbinler arasındaki akışı yeniden ısıtan bir yakıcıdır.

Jet motorlarında, yeniden ısıtmak için bir art yakıcı kullanılır. Türbinin egzozuna takılır. Sonuç olarak itme gücü artar. Ancak itişi artırmak için çok fazla yakıt gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir