BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. Diyagramlı Farklı Torna Tezgahı Parçaları

Diyagramlı Farklı Torna Tezgahı Parçaları

Omr Omr -
449 0
Diyagramlı Farklı Torna Tezgahı Parçaları

Torna makinesinde, sert destekler arasında dönen bir iş parçası tutulurken, iş parçasını istenen şekli vermek için kesmek için bir kırtasiye aracı kullanılır. Talaşlı imalat için çok önemli bir makinedir. İşleme işini mükemmel bir şekilde yürütmek için torna tezgahının farklı parçalarının bilinmesi gerekir. 

Torna Makinesi Parçaları

Yatak : Torna tezgahının farklı operasyonel kısımlarının monte edildiği kısımdır. Genel olarak, tek parça döküm olduğu ürün bir çelikten yapılır. Torna makinesinin boyutu büyükse, yatak tek parçadan daha fazla olabilir. Yataklar ağır yapıdadır , bu nedenle işleme sırasında oluşan tüm titreşimleri sönümleyebilir. Kuyruk stoğu vb. Gibi diğer parçalara kılavuzluk etmek için yatak üzerinde kılavuzlar veya kaydırma yolları mevcuttur. Yatak, diğer tüm ana bileşenleri destekler.

Taşıyıcı : Çapraz kızak, apron ve çapraz kızak, bileşik dayanak, sele vb. içerir. Mükemmel besleme için aleti destekler ve istenen yönde yönlendirir.

Mesnet – Tahrik kasnakları ve dişlileri için bir yuva görevi görür. Torna makinesinin sol tarafında bulunur. Çeşitli sürüş hızları sağlar. Mesnetli çeneleri tutar ve güç sağlar.

Punta – İş parçasını diğer taraftan desteklemek için kullanılır. Puntalar yatak boyunca kayabilir. Önemli bir torna tezgahı bileşenidir.

Besleme Çubuğu ve Kılavuz Vida Besleme –  Besleme çubuğu ve kılavuz vida neredeyse aynı amaca hizmet eder. Besleme çubuğu, temel tornalama için kullanılır. Ancak diş açma için kurşun vida kullanılır.

Torna Tezgahı bileşenleri tasarımı ve Terminolojisi ve fonksiyonları

Yatak –  Yataklar gri dökme demirden yapılmıştır ve titreşim sönümlemesi için kullanılır.

Fener mili montajı –  Mil, şanzıman ve tahrik motorundan oluşur.

Punta montajı –  Punta montajı, kesici takımlar, hareketli merkezler veya ölü merkezler için boylamasına yollu kelepçe, enine yol kelepçesi ve tüy kalemini içerir .

Taşıma Meclisi

Çapraz sürgü içerir, takım direğini farklı yönlerde tutmaya yardımcı olur . Boyuna ve enine hareket sağlayabilir .

Hızlı değiştirilen şanzıman

Şaryo tertibatına güç sağlar. Kurşun vida ile birlikte çalışır.

Yollar

Taşıyıcıyı ve puntayı mükemmel yöne yönlendirir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir