BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. İmpuls ve Reaksiyon Türbini için Basınç-Hız Grafiği Açıklaması

İmpuls ve Reaksiyon Türbini için Basınç-Hız Grafiği Açıklaması

Omr Omr -
312 0
İmpuls ve Reaksiyon Türbini için Basınç-Hız Grafiği Açıklaması

Türbin esas olarak iki tiptedir – İmpuls ve Reaksiyon Türbini. Darbe Türbini’nde sıvının hidrolik enerjisi bir meme vasıtasıyla kinetik enerjiye dönüştürülür. Püskürtme memesi tarafından oluşturulan türbin kanatları çalışır. Reaksiyon türbininde meme kullanılmaz. Mevcut toplam enerjinin bir kısmı kinetik enerjiye dönüştürülür. Akışkan , koşucuyu bir reaksiyon türbininden geçerken hem basınç hem de hız değişir . Bu iki türbinin basınç-hız eğrisi bu makalede açıklanacaktır. Impulse Turbine, reaksiyon türbinine göre daha fazla hidrolik verime sahiptir.

İmpuls Türbini için Basınç Hızı Grafiği

Burada buharın nozullardan geçtiği ve hızda artış olduğu görülmektedir . Nozüldeki basınç düşürülür. Zaman buhar giren hareketli hızı azaltılır bıçakları ve basınç sabit kalır.

Reaksiyon Türbini için Basınç Hızı Grafiği

Reaksiyonda nozulların varlığı yoktur. Sabit Bıçaklar ve Hareketli Bıçaklar bir sıraya göre düzenlenmiştir.  Sabit bıçakta basınç düşürülür ve hareketli kanatlarda başka bir basınç düşüşü olur . Böylece, akışkan yolluktan geçerken reaksiyon türbininde hem basınç hem de hızın değiştiği görülmektedir 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir