BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Mühendislik
 4. »
 5. Mühendislikte Kadınları Teşvik Eden 5 Kurum

Mühendislikte Kadınları Teşvik Eden 5 Kurum

Omr Omr -
313 0
Mühendislikte Kadınları Teşvik Eden 5 Kurum

Tarihsel olarak kadınların STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kariyer alanlarına geçme olasılıklarının daha düşük olması üzücü bir gerçek. Bu makalede adı geçen kurum ve kuruluşlar, kadın ve kız çocuklarını STEM alanlarında kariyer yapmaları için güçlendirmeyi amaçlamaktadır. STEM alanlarında kadın eksikliği şu anda küresel bir sorundur ve bu nedenle bu makale, bu sorunu ortadan kaldırmak ve daha eşit bir topluma doğru ilerlememize yardımcı olmak için çok çalışan beş kuruma ışık tutmayı amaçlamaktadır.

Kadın Mühendisler Derneği (SWE)

Kadın Mühendisler Derneği 1950 yılında kuruldu ve son 60 yıldır belirlediği misyonu, erkek egemen mühendislik alanında kadınlara ses vermekti.

SWE, öğrencilerin kuruma katılmasına izin veren ve SWEnext olarak adlandırılan bir program uygular. SWEnext programının bir parçası olduktan sonra öğrenciler, aşağıdakiler gibi çok sayıda avantaja erişebilir:

 1. SWEnext Tasarım Laboratuvarı: Bu, genç kızları mühendislik alanında bir kariyer seçmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır. Öğrenciler ayrıca mevcut SWE üyeleriyle uygulamalı bir mühendislik deneyimine maruz kalırlar.
 2. Burslar: SWE, akredite lisans veya lisansüstü programları takip eden öğrenciler için burslara erişim sağlar.
 3. Mühendislik Faaliyetleri: Kızlara mühendisliğin eğlenceli tarafını deneyimleme şansı verecek çok sayıda etkinlik.

Bilim ve Mühendislikte Afrikalı Kadın (AWSE)

AWSE, Afrika’da çalışan yetkin kadın bilim adamı ve mühendislerin sayısını artırmayı hedefliyor. Kadın mühendislerin ve bilim adamlarının eksikliği hiçbir yerde Afrika’dakinden daha belirgindir. Afrikalı kadın, erkek egemen bir toplumda değerinin bilinmesi için zorlu bir mücadele ile karşı karşıyadır. AWSE, Afrika’nın her yerindeki üyelerine sahiptir. Faaliyet ve programlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 1. Lise Desteği: AWSE, STEM ile ilgili bir alanı incelemenin faydaları hakkında farkındalık yaratmaya yardımcı olur, ayrıca STEM konularına katılımı teşvik etmek için mentorluk programları sunar.
 2. Üniversiteye erişim: Öğrencilere, bir mühendislik derecesi almanın zorlukları boyunca onlara rehberlik etmek ve yardımcı olmak için bir mentorla bağlantı kurma fırsatı verilir.
 3. Teknoloji Transferi: Üyelerin teknoloji transferi faaliyetlerine katılmaları için fırsatlar yaratılır.

STEMettes

Stemettes, STEM alanlarında gelecek nesil kadınlara ilham vermek ve onları motive etmek için çalışan bir organizasyondur, bunu etkinliklere, hackathonlara, mentorluk programlarına vb. Erişim sağlayarak gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Stemettes, çeşitli etkinliklerine toplam 17000 genç kadının katılımıyla övünmektedir. Bu programlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 1. Panel etkinlikleri: Üyelerin STEM alanlarındaki endüstri profesyonelleriyle etkileşim kurmasına olanak sağlamak için endüstri liderleri ile çok sayıda etkinlik düzenlenir.
 2. Hackathon: Hackathonlar, üyelerin STEM ile ilgili projeler oluşturma ve bunlar üzerinde çalışma konusunda uygulamalı deneyim kazandıkları etkinliklerdir.

Mühendislikte IEEE Kadın (WIE)

Bu kurum, kadın mühendisleri ve bilim insanlarını aktif olarak teşvik eden, aynı zamanda genç kızları mühendislik alanında kariyer yapmaya teşvik eden ve teşvik eden dünyanın en büyük kurumlarından biridir. IEEE WIE, üyelerine çok sayıda avantaj sağlar ve bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 1. Burs programı: WIE, üyelerine çeşitli prestijli okullarda burs başvurusunda bulunma fırsatı sunar.
 2. Seyahat Hibesi: Üyelerin dünya çapındaki IEEE WIE etkinliklerini ziyaret etmeleri için seyahat hibelerine başvurulabilir.
 3. Özel Finansman: Kuruluşların belirtilen misyon ve hedeflerine uygun olarak çalışacak etkinlikler düzenlemek için özel finansman talep edilebilir.

Robogals

Robogals, genç kızları mühendislik alanında kariyer yapmayı düşünmeye teşvik eden, öğrenci tarafından yönetilen bir organizasyondur. Robogirls küresel erişime sahiptir ve organizasyonu yürütmek için üniversite öğrencisi gönüllülerine güvenir. Robogals aşağıdaki etkinlikleri sunar:

 1. Mühendislik Atölyeleri: Bu mühendislik atölyeleri yerel robotlar bölümü tarafından yürütülür, bölgedeki okullarla etkinlikleri düzenlerler. Bu olaylar, bir saatten tam güne kadar herhangi bir yerde olabilir. Atölyeler, genç kızlara uygulamalı deneyim sağlar ve onlara bir mühendislik kariyeri düşünmeleri için ilham vermeyi amaçlar.
 2. Topluluk Etkinlikleri: SED (Bilim ve Mühendislik Günü) gibi, genç kızlara bilim ve mühendislikle ilgili heyecanı tanıtmak için bir dizi STEM etkinliğinin düzenlendiği çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapılır.

Bu liste hiçbir şekilde tam değildir, mühendislikte cinsiyet dengesizliğini düzeltmeye çalışan binlerce değilse de yüzlerce kuruluş vardır ve yukarıda sayılanlar bu tür kurumların en görünür örnekleridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir