BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar | İş İmkanları Neler?

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar | İş İmkanları Neler?

muhendis muhendis -
258 0
İnşaat mühendisi ne iş yapar iş imkanları neler

İnşaat mühendisi ne iş yapar ve İnşaat Mühendisliği mezunları için iş imkanları nelerdir? Üniversite adaylarının ve İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olacakların sordukları bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?  İnşaat Mühendisleri İçin İş İmkanları Neler?

İnşaat mühendisliği günümüzde oldukça popüler ve yaygınlığını koruyan bir meslektir. Mühendislik hayali bulunan ve bu hayalini yerine getirmek adına çalışmalar sürdüren birçok kişinin hedefleri arasında yer alır. Diğer mühendislik sektörlerine göre birçok avantajı bulunmakla beraber çok eğlenceli ve macera arayanlara göre bir sektördür. Büro ve saha görevlerinde çalışmak konusunda istekliyseniz bu sektörde sürekli büro ve saha arasında gidip geleceksiniz. Şöyle bir etrafınıza baktığınızda gördüğünüz binalar, köprüler, havaalanları, yollar inşaat mühendisleri tarafından projelendirilmiştir. Bu kadar geniş bir alana yayılan bu sektör elbette bu kadar avantajlı olacaktır. Bu sektör hakkında araştırmalar yapacak kişilerin aklına ilk gelecek soru “İnşaat Mühendisi ne iş yapar?  İş imkanları neler?” gibi sorular olacaktır. Gelin beraber bu konuları inceleyelim.

İnşaat Mühendisleri Geniş Çalışma Alanları

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok alana yayılmış ve bu sektörle ilgili bölümleri okuyanlara büyük avantajlar sağlamaya devam ediyor. Etrafınızdaki birçok yapının inşaat mühendisleri tarafından projelendirilerek hayata geçirildiğini söyledik. Bu kadar çok projenin hayata geçirilmesi ve benzer projelerin bitmeyecek şekilde devam etmesine göz önünde bulundurursak iş olanakları bakımın geniş kitlelere ve kaliteli işlere hizmet verdiğini görürüz. Kısacası hayata geçirilecek her yapı için inşaat mühendislerine ihtiyaç duyulacaktır.
  • Ülkemizde herkes tarafından bilinen Metro ve Marmaray oldukça popüler bir haldedir. Bunların kullanıldığı raylı sistemleri yolları, bu raylar üzerinde hareket sağlayan araçlar, bu araçların yol üzerindeki geçtiği tüneller inşaat mühendislerinin emeği sonucu ortaya koyulmuştur.
  • Kırsal alanlarda duyulan enerji ihtiyacına nazaran ulaşım ve enerji kaynaklarının geliştirilmesini sağlayan sektör arasındadır. Bu alanlardaki baraj ve köprüler için çalışmalar gerçekleştirir.
  • Yeni yapılacak köprülerden binlerce araç geçmektedir. Hepimiz bu köprülerden geçerken bu köprüler nasıl yıkılmıyor veya nasıl bu kadar aracı taşıyabiliyor diye düşünmüşüzdür. İnşaat mühendisleri sayesinde projenin hayata geçirilmeden önce planlaması yapılır. Kağıt üzerinde yapılan bu planlamalar ile bütün ihtimaller matematiksel hesaplamalar ile yapılır. Sadece köprü içinde değil barajlar için veya yapılan binalar içinde bu tarz matematiksel hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar yapılmadan gerçekleştirilen projeler başarısızlıkla sonuçlanır. Bir proje gerçekleştirilirken fiziki ve matematiksel olarak bütün risklerin hesaplanması gerekir.
  • Sonuç olarak dışarıda yürürken bile yerlerdeki kanalizasyonlar dikkatinizi çekmektedir. Bu kanalizasyonların uygun bir şekilde görevini yerine getirmesi kendiliğinden olan bir şey değildir. Karışık bir sistemi olan bu kanalizasyonlarda inşaat mühendisleri tarafından tasarlanmaktadır. Bu sayede yapılan projeler ile kusursuz bir şekilde görevini yerine getirmektedir.

İnşaat mühendisliği iş alanı bakımından gerçekten zengin bir meslek olduğunu kanıtlıyor. “İnşaat Mühendisi ne iş yapar?  İş imkanları neler?” sorusu hakkında aklınızda fikirler oluşmaya başlamıştır. Sizde bu sektördeki zengin iş imkanlarını gördünüz. Bu sektör hakkında kariyer planlarınız varsa fikirleriniz daha da netleşecektir.

Devlette Çalışma İmkanınız Olsun

Bu sektörün çalışma imkanları saymakla bitmiyor. KPSS sayesinde karayolları genel müdürlükleri, il özel idareleri, çevre ve şehircilik bakanlığı veya belediyelerde iş bulma fırsatlarınız olacaktır. Sürekli gelişen çevremiz sayesinde aranan elemanların sayısı her geçen gün artmaktadır. İhtiyaç fazla olduğu için iş bulma fırsatlarınız da o kadar kolay oluyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmanız yeterli olacaktır. Devlet daireleri için Kamu Personeli Seçme Sınavı ile alımlar yapılmaktadır. Sizlerde bu sınav sayesinde devlet kadrosunda yer alabileceksiniz. Sınavlarda başarısız olsanız bile özel kurumlarda iş bulma fırsatlarınız olacaktır. Diğer meslekler gibi kısıtlı alanlarınız olmayacak çok geniş alanlara açılabilecek ve iş fırsatlarını daha kolay yakalayacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir