BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Fikirleri
 4. »
 5. Fizik Mühendisi Ne İş Yapar | İş İmkanları Neler?

Fizik Mühendisi Ne İş Yapar | İş İmkanları Neler?

muhendis muhendis -
186 1
fizik mühendisi ne iş yapar iş imkanları

Fizik mühendisi ne iş yapar ve Fizik Mühendisliği mezunları için iş imkanları nelerdir? Üniversite adaylarının ve Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olacakların sordukları bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Fizik Mühendisi Ne İş Yapar?  Fizik Mühendisleri İçin İş İmkanları Neler?

Öncelikle fizik mühendisliği gerçekten sabır ve azim gerektiren çok zor bir bölümdür. Bu bölümü okumak için normalden daha fazla sabırlı ve azimli olmanız gerekecektir. Günlük çalışma saatleriniz diğer mühendisliklere göre daha fazla olacaktır. Doğadaki maddeleri ve yapılarını araştırarak ve bunların arasındaki ilişkileri inceleyerek fizik bilimi bulgularını teknolojiye uyduran bilim olarak günümüze geliyor. Fizik bilimcilerinin geliştirmelerine göz attığımız teleskop, transistör ve lazer gibi duyulan geliştirmeler görüyoruz. Telefonda oynadığınız oyunlar veya bilgisayarlar veya televizyonlar, uçaklar, uydular gibi birçok teknoloji alanında diğer mühendislik dallarının da yardımı olsa da büyük ölçüde fizik mühendislerinin etkisi vardır. Fizik mühendisliğine merak saran insanlar “Fizik Mühendisi ne iş yapar?  İş imkanları neler?” sorularını merak ediyorlar. Gelin bunları beraber inceleyelim.

Fizik Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Fizik mühendisleri geniş olarak araştırma sağladığımızda demir, bakır, çelik, krom gibi birçok alanda endüstriyel hammadde üretebilen işletmelerde, bunların kullanım alanlarına göre kaliteli olup olmadığı konusunda çeşitli denemeler yapabilirler.
 • İlaç sektöründe moleküler düzeylerde sizler için geliştirmeler sağlar. Bu konuda önemli rol oynamaktadır.
 • Radyasyon emniyetini sağlamak adına nükleer güç santralli üzerinde araştırma, işletim ve denetim işlerini gerçekleştirmek adına çalışmalar sağlar. Sizlerin güvenliği için önemli bir çalışma olarak günümüze gelmiştir.
 • Birçok alanda çalışmalar yapması gibi üniversitelerin laboratuvarlarında çalışmalar yapabilir ve bunları hayata geçirebilirler.
 • Değişik deney konularında meraklı olan insanlar için tercih edilebilecek bir bölümdür. Fakat gerçekten çok istikrar sahibi olmanız gerekir. Bazen umutsuzluklara kapılabileceksiniz ve motivasyonunuz düşebilecek.
 • Sabır ve azimli olduğunuz sürece başarıya daha da fazla yaklaşacaksınız bunun yanında genel bir yeteneğe sahip olmanız gerektiği gibi fen bilimlerinde öğretilmeye çalışılan kavramları çok iyi derecede öğrenmeniz gerekecektir. Çünkü bu kavramlar arasında sürekli bir ilişki kurmaya çalışacaksınız. Bunların yanı sıra bunları kafanız da canlandırma konusunda da oldukça yetenekli olmanız beklenecektir.
 • Böylesine zorlu bir meslekte kullanabileceğiniz imkanların son teknoloji olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede günlerinizi alacak çalışmalarınız çok kısa zamanlar içerisinde gerçekleştirilebilecektir. Kamu ve özel kuruluşlarda bu imkanlar daha kaliteli olduğundan bu kurumlar genel olarak daha fazla tercih ediliyor.
 • Bunların dışında elektronik aletlerin üretildiği birçok alanda bilgisayar parçaları veya otomotiv sanayisinde birçok iş imkanı bulabileceksiniz. Sanayi ile ilgili işler içeren işletmelerde çok kolay bir şekilde yer bulabileceksiniz.
 • Elektronik ürünler dışında sağlık alanında belirli çalışmalar gösterebilirsiniz. Örneğin sağlık fizikçisi veya radyasyon fizikçisi olabileceksiniz. Bu sektörler sadece hastanelerde bulunmamakla beraber enerji santrallerinde veya savunma sanayi, sanayi kuruluşları, enerji santralleri gibi birçok alanda bulunduğunu bilmeniz gerekir.
 • Fizik mühendisi olmak istiyorsanız ilgili bölüm ile ilgili üniversitelerin fen fakültesi veya fen ve edebiyat fakültelerinden mezun olmanız gerekmektedir. İlgili bölümlerden mezun olduktan sonra geniş alanlarda iş imkanlarının olması sayesinde kolay bir şekilde iş bulma şansınız olacaktır.

Teknolojik ürünlerin alanından savunma sanayi gibi birçok alana uzanan bu sektörle ilgili “Fizik Mühendisi ne iş yapar?  İş imkanları neler?” soruları hakkında fikir sahibi oldunuz. Konu içerisinde de bahsettiğimiz gibi bu bölüm ile ilgili tercih yapmadan önce gerçekten kendiniz ile yüzleşin çünkü sabır ve azim konusunda gerçekten büyük bir zorluk içerisine gireceksiniz. Hayatınızın tamamı fizikten ibaret olacak ve çok çalışmanız gerekecek durumlar olacaktır. Süreklilik gerektirdiği gibi sıkılmadan bütün gücünüzle gece gündüz çalışmanız gerekecektir. Fakat başarıya ulaştığınızda ücret olarak da saygınlık olarak da sizlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayacaktır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Fıkra - Matematikte İndirgeme - BilaHare - -

  […] koşar kovayı alır getirir ve fizikçinin eline tutuşturarak ateşi söndürmesini ister. Fizikçi tabi anlam veremeyip matematikçinin yüzüne “sen niye yapmıyorsun” manasında bakar. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir