BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Mühendislik
 4. »
 5. Orman Mühendisi Ne İş Yapar | İş İmkanları Neler?

Orman Mühendisi Ne İş Yapar | İş İmkanları Neler?

muhendis muhendis -
167 0
orman mühendisi ne iş yapar iş imkanları

Orman mühendisi ne iş yapar ve Orman Mühendisliği mezunları için iş imkanları nelerdir? Üniversite adaylarının ve Orman Mühendisliği bölümünden mezun olacakların sordukları bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Orman Mühendisi Ne İş Yapar?  Orman Mühendisleri İçin İş İmkanları Neler?

Ormanlar ülkemiz için büyük önem sahibidirler. Orman bakımından zengin olan ülkemiz bu sayede bizlere kaliteli bir yaşam sunuyor. Fakat bazı insanlarımız ormanları gereği dışında kullanarak zarar sağlayabiliyor. Bunların tamamı insanlarımızın bilinçsizliklerinden ve vurdumduymaz olmalarından kaynaklanıyor. Ülkece bizim görevimiz ormanlara sahip çıkmaktır. Hatta dünya çapında bu olaya oldukça dikkat edilmesi gerekir. Ülkemizde orman mühendisleri tarafından bu planlar detaylı olarak yapılır ve ormanların korunması hakkında birçok çalışma sağlanır. İnsanların bilinçlendirilmesi adına çalışmalar yapılır. Ormanların geliştirilmesi veya ormanların korunması veya ormanların ıslahı veya erozyonla mücadele etme konusunda faydalar sağlar. En önemli konu olarak iş imkanları bakımından devlette kadrolu olarak çalışma fırsatı yüksek derecede oluyor. Bu sayede iş fırsatları size büyük avantaj sağlıyor ve güvenilirlik, kalıcılık yakalıyorsunuz. Orman mühendisi olmak gibi düşüncesi olan kişilerin ilk aklına gelen “Orman Mühendisi ne iş apar?  İş imkanları neler?” sorusu oluyor. Gelin bu soruyu beraber inceleyelim.

Orman Mühendisleri Genel Görevleri

Orman mühendislerine genel olarak baktığımızda görev yaptıkları alanlar çok geniş kapsamlı oluyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı ile devlet bünyesine alımlar yapılabiliyor. Bu sayede devlet imkanlarından faydalanma fırsatınız oluyor. Devlet bünyesinde görev yapmaya devam eden orman mühendislerinin bazı görevleri şunlardır; belirlenen ormanlardaki alanlara saptama yaparlar, haritalandırma gibi görevlerde yer alırlar, verimli alanları saptayarak ağaçlandırma yapılabilecek bölgeleri belirlerler ve aşılama gibi önemli faaliyetleri takip ederler.

Günümüzde endüstriyel orman işletmeleri de bulunmaktadır. Bu işletmelerde orman mühendisleri yer alıyor. Devlette olduğu gibi burada da bir çok imkan sağlanır. Yine burada da ormanların ıslahı, kesim yapılacaksa bunların programlı yapılması ve dikim gibi işlemlerin detaylı araştırılması, o dönem hangi ağaca ihtiyaç varsa belirlenerek bu ağaçların yetiştirilmesi gibi görevlerde bulunurlar. Bizlere olabildiğince kalite yaşam alanı sunmaya çalışırlar. “Orman Mühendisi ne iş apar?  İş imkanları neler?” sorusu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Fakat bu sektörün kafanızda daha iyi oturması adına bazı görevlerinden de bahsedelim.

 • Makro ve mikro planlar olmak üzere ormanların korunması için çeşitli planlar gerçekleştirilir.
 • Bizler için orman çevre şartlarını daha iyi seviyeye getirmek adına gerekli çalışmalar yapılır.
 • Orman muhafaza çalışanları bulunur. Bunlar gibi diğer görevlilerinde yararlanması için kontrol listeleri oluşturulur. Bunlar orman mühendisleri tarafından gerçekleştirilir.
 • Günümüzde halen karşılaşabildiğimiz doğal afetler durumun gerekli önlemlerin sağlanması adına çalışmalar gerçekleştirir. Bu alanda müdahale sağlanır ve mücadele etmek adına ilgi gösterilir.
 • Günümüzde yollar, köprüler gibi farklı yapılar inşa edilirken ormanlardan yararlanılmaktadır. Orman içlerinden geçilmesi gereken yollar veya köprüler olabilir. Bu projelerin gerçekleştirilmesi için orman mühendisleri fayda sağlarlar.
 • Orman alanına yapılan yolların arttığını ve bunlar için ormanlar hakkında gerekli bilgiler toplanması gerektiğini ilettik. Bunun dışında orman içerisinden geçilmesi düşünülen yolların güzergahları hakkında araştırmalar yaparlar. Bu sayede gerçekleştirilen projeler daha detaylı olarak gerçekleştirilir ve risk aza indirilir.

Orman Mühendisi Olmak İstiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

İlk olarak üniversitelerin ilgili 4 yıllık lisans programından mezun olmanız gerekir. Orman mühendislikleri genel olarak bakıldığında Orman fakülteleri içerisinde yer almaktadır. İlgili bölümlerden mezun alarak kurumsal veya devlet kadrolarında yer alabilirsiniz. Bu meslekte genel olarak devlet kadrolu tercih ediliyor. Fiziksel şartlara uyum sağlamanız gerekir. Bunun dışında sürekli seyahat halinde olabileceğiniz için engel bir durumun olmaması gerekir. Her işte olduğu gibi askerlik ile ilgili bir ilişkinizin bulunmaması gerekmektedir. Düzenli ve planlarla çalışan bir yapıya sahip olmanız da gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir