BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Kahire Tatil Rehberi

Kahire Tatil Rehberi

tatilci tatilci -
294 0

Dünyaca ünlü kültür ve tarih turizmi destinasyonlarından olan Kahire 20 milyona yakın nüfusuyla Arap dünyasının en kalabalık şehridir. Trafiğin çok yoğun ve dağınık olduğu Kahire’de tatil yapmayı düşünüyorsanız kendinizi trafik kurallarının söz konusu olmadığı bir karmaşa ve uğultu ortamına hazırlamalısınız. Bir çölün ortasında yer aldığı için doğal olarak tozlu bir şehir olan Kahire’nin en önemli yerlerinden biri olan Kahire Müzesi Antik Mısır’a ait birçok eserin sergilendiği bir ortamdır. Kentin merkezi durumundaki Tahrir Meydanı sayısız kafe ve restoranın bulunduğu bir yerdir fakat Kahire’de yiyip içmek konusunda biraz dikkatli olmakta fayda var. Suların çok kirli olduğu ve hijyen kurallarının pek dikkate alınmadığı bu Mısır şehrinde zehirlenme ve bağırsak enfeksiyonları riskine karşı dikkatli olmalısınız.

Kahire Tatil Rehberi

Çarşılarında nargile keyfi yapılabilecek küçük kahvehanelerin bulunduğu Kahire’de geceleri Nil Nehri kenarına gitmeniz tavsiye edilir. Gece saatlerinde çok hareketli olan ortamda sadece yürüyüş yapıp etrafı seyrederek bile eğlenebilirsiniz. Giza piramitleri; asansörle 187 m. yüksekliğindeki tepesine çıkıp şehri 2’ye ayıran Nil ve kollarını, hatta havanın berrak olduğu zamanlarda piramitleri bile görebileceğiniz Kahire Kulesi ve ismi Arapça’da ‘muhteşem’ anlamına gelen El Ezher Camii de bir Kahire gezisi planlayanların görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. İçinde ahşap ve taş işçiliğiyle yapılmış güzel dükkanların bulunduğu El Hariri Çarşısı Ortadoğu’nun en büyük çarşısı olma özelliğini 1000 yıldan bu yana muhafaza ediyor. Bu çarşıdan nargile, bakır, papirüs, kakma, tesbih, baharat ve mücevher gibi eşyalar alırken iyi bir pazarlık yapmayı unutmamalısınız. Bambaşka bir atmosferi olan bu şehirde çok etkileyici fasıl müzikleri dinleyebilirsiniz, fakat bunu içki içerek yapmayı aklınıza bile getirmeyin.

Mısır’ın başkenti olan Kahire şehrinin biraz dışına çıktığınızda göreceğiniz etkileyici bir yer olan Ölüler Şehri yaşamın ölülerle iç içe bir şekilde sürdürüldüğü bir mezar kent. Eski Memluk Mezarlığı olan bu bölgede kentin her yanından gelen ve sayıları 500 milyon dolaylarında olan yoksullar ve evsiz insanlar, mezarlıkların üzerindeki barakalarda yaşıyor.

Her yıl Antik Mısır’ın gizemlerini görmek isteyen milyonlarca turistin ziyaret ettiği Kahire’de sokaklarda, caddelerde gezerek; piramitleri seyrederek, papirus yapım atölyelerinde dolaşarak, Nil’in üzerinde tekne turu yaparak, Arap kültürünü ve yaşam tarzını gözlemleyerek Kahire gezilecek yerler de eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir