BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
188 0

Hollanda’ya gidecekler için Amsterdam gezi rehberi hazırladık. Amsterdam gezilecek yerler ve müzeler bakımından Dünyadaki en güzel şehirlerden biri. Tuğla binalar, açık gökyüzü, zengin tarih dokusu ve rahat yaşantılı insanlar. Amsterdam’da gezilecek çok yer var. Bizce gezginler buraya üç dört gün ayırmalı.

İlk gün yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Biraz tarihi binalara, şehrin dokusuna bakar, su kanallarını keşfedebilirsiniz. Şehir meydanında (Dam square) iki üç saatte bir yürüyüş turları düzenleniyor. Bunlara katılıp şehire genel bir bakış atabilirsiniz. Rehberinize bahşiş vermeyi unutmayın.

Amsterdam Kanal Turu

Amsterdam’da gezilecek yerler listesinde başı çeker.

Amstel nehri üzerinde su kanallarıyla çevrili şehir. Şehri tekneden izlemek gerçekten güzel. Tekne turunda dikkat etmeniz gereken abartı fiyatlı kanal turlarını es geçmek. 20 euro civarlarına özel bot turları da var. Küçük gruplar ile gidip küçük tekne turlarına katılırsanız hem daha ucuz hem de daha keyifli olacaktır.

Amsterdam Kanallar
Amsterdam Kanallar

Amsterdam’da Müzeler

Büyük müzeler olduğu kadar onlarca küçük müzede var şehirde. Amsterdam’da yetmişbeş tane müze vardır. Bu müzeler günlük yaklaşık olarak yedi milyon ziyaretçiyi karşılıyor. Şehirde Modern sanatlar, film, tiyatro, gazete, fotoğraf, cinsellik ve spor müzelerine ev sahipliği yapıyor.

Van Gogh Müzesi

Bu müze belkide turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri. Kalabalık olması sizi caydırmasın. Öğleden sonra gidin rahat gezin. Müze Van gogh’un biyografisini kronolojik sırada, ilk çalışmalarından başlayarak kapsamlı sunuyor.

Rijksmuseum (Devlet müzesi)
Rijksmuseum (Devlet müzesi)

Rijksmuseum (Devlet müzesi)

Müze hemen Van Gogh binasının sağında kalıyor. Bu müzede 800 yıllık Hollanda tarihinden yaklaşık 8000 sanat, tarih objesi sergileniyor. Devlet müzesinin koleksiyonunda, çizim, çıktı, fotoğraflar olmak üzere bir milyon öğe vardır. Müze gün içinde iki milyona yakın ziyaretçi karşılıyor. Kütüphaneden kafeteryalara kadar herşey içeride var. Gezmeyi düşünüyorsanız birkaç saatinizi buraya ayırmak isteyebilirsiniz.

Amsterdam Müzesi

Bu müze Amsterdam’ın çok kapsamlı bir geçmişine ev sahipliği yapıyor. Büyük bir bina. Detaylı bir gezi üç dört saatinizi alabilir. Tarihi kalıntılar, haritalar,resimler var. Girişinden itibaren bilgisayar destekli, görsel ve sesli sunumlar var.

Anne Frank’ın Evi

2. Dünya Savaşı tarihine meraklıysanız bu müze Anne Frank’ın iki yıl boyunca saklandığı evdi. Çok ziyaretçisi var. Eğer sabah çok erken saatlerde gitmediyseniz, sokaktan binanın içine kadar uzayan ve yavaş ilerleyen kuyruklara hazırlıklı olun. İlgileniyorsanız buradan sonra Yahudi tarih müzesine de gidebilirsiniz.

Bot evi

Hendrika Maria Bot Evi Müzesi size su üzerinde yaşam hakkında bir deneyim sunuyor. Aslında bu dünyadaki tek bot evi müzesi. Bu yüzden benzersizdir. Anne Frank’in evine yakın bir yerde. 10 kişilik gruplar halinde kayıt olun. Ayrıca fotoğraf çekebilirsiniz.

Vondelpark

Amsterdam’ın en büyük ve popüler parkı. Yerel kahve dükkanlarını ziyaret ettikten sonra bu parka gelip çimlere uzanın ve dinlenin. Yürüyüş yapmak ve rahatlamak için güzel bir yer. Yazın insanlarla dolup taşıyor.

Bisiklet Turu

Amsterdamın nesi meşhur deseler kanallarından sonra herhalde bisikletleri derdik. Tüm şehir bisiklet seviyor. Amsterdam’ı gezecekseniz otomobil kiralamak ile uğraşmayın. Turlardan günlük bisiklet kiralayabilirsiniz. Rahat rahat görerek gezersiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir