BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ticaret
  4. »
  5. Yük Konteyneri Pazarının İki Yıllık İyileşme Dönemine İhtiyacı Var

Yük Konteyneri Pazarının İki Yıllık İyileşme Dönemine İhtiyacı Var

Omr Omr -
347 0
Yük konteyneri pazarının iki yıllık bir iyileşme dönemine ihtiyacı var

COVID-19 krizi yeterince sert vurdu ve küresel konteyner taşımacılığı pazarını etkilemeye devam ediyor. Mevcut ekonomik durum, bu piyasanın kısa vadede toparlanması için pek umut vermiyor. Özellikle Çin Şubat 2020’de fabrikalarının çoğunu kapattığı için konteyner sevkiyatlarına olan talep keskin bir şekilde düştü. Diğer ülkelere ihraç edilecek üretim veya kargo hacmi düştü. Durum, hemen hemen her sektörde ve dünyanın limanlarında bir dizi kısıtlama ve gereklilikle daha da kötüleşti.

İlk başta herkes bunun Çin için sadece bir sorun olduğunu düşündü: insan gücünde önemli bir azalma, fabrikaların ve tersanelerin kapanması, ancak olaylar geliştikçe bunun küresel bir kriz olduğu zaten açıktı. Çeşitli kısıtlamalar, Çin’in denizcilik endüstrisinin tüm segmentlerinde iş gücü kıtlığına yol açtı ve bu da ticareti etkiledi ve bu düşüş 16 yılın en keskiniydi.

Çin, dünyadaki en aktif ve önemli nakliye konteynır limanlarıyla uluslararası ticaret zincirinde önemli bir oyuncudur. Koronavirüs tarafından ilk vurulan ülke olmasına rağmen, iyileşme yoluna ilk girenlerden biri olurken, dünyanın geri kalanı hala gelecekteki senaryo hakkında belirsizlik ve kaosla aşılıyor.

Fazla kargo – denizcilik endüstrisinde büyük bir sorun

Koronavirüsün ekonomik sonuçlarının bir sonucu olarak, ABD’ye ithal edilen kargo hacmi de önemli ölçüde azaldı -% 12,5. Bu perakende rakamları, iç mal tüketiminin ne kadar düştüğünü keskin bir şekilde yansıtıyor, ancak koronavirüs öncesi seviyelere geri dönmesi uzun zaman alacak.

Birleşik Devletler ayrıca sıkı mürettebat ve gemi gözetimi uygulayarak Çin limanlarına giren gemilere katı kısıtlamalar getirdi. Sahil güvenlik kurallarına göre, gemi mürettebatının halihazırda 14 günlük karantina süresine sahip olması gerekmektedir. Bu gereksinimler, ticaret faaliyetlerinde önemli bir düşüşe neden oluyor ve bu da endüstri süreçlerinin ilerlemesini durduruyor.

Taşımacılık pazarını bir bütün olarak şiddetlendiren bir diğer eğilim, küçük gemilere olan talebin artmasıdır; büyük gemiler ise en çok gecikmeli ana uzun yol güzergahlarında kiralama tarifelerinde keskin bir düşüş yaşıyor.

Konteyner gemileri dururken, yarı boş veya neredeyse boş gemilerin taşınmasıyla bu yılın ilkbaharında -2,65 milyon TEU’luk yeni bir rekora ulaşıldı. Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO)  , atıl filonun kalan yıl için% 10 civarında kalmasını bekliyor, bu da Dünya Ticaret Örgütü’nün 2020’de konteyner trafiğinde% 10’luk bir azalma şeklindeki iyimser senaryosuyla uyumlu.

Çoğu uluslararası kargo gemisinin karantina altına alındığı göz önüne alındığında, fazla kargo, yük operatörleri için ek sorunlar yaratacaktır. Bazı durumlarda, limanlardaki tıkanıklığın artması nedeniyle, konteynırlar menşe ülkeye geri gönderiliyor çünkü Çin sevkıyatlarından kaçınan ülkeler var.

Çin, ham petrolün önemli bir ithalatçısıdır, bu nedenle Çin’deki ekonomik faaliyetteki yavaşlama, ham petrol tankerlerine olan talebi kesinlikle olumsuz etkiliyor. Bu, bu yıl Çin ham petrol tankerlerine yönelik talepte keskin bir düşüş gösteren piyasa araştırması Gemi Değerleri verilerinde de belirtilmiştir . 

Bununla birlikte, akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmaların bir dizi operatör için nakliye maliyetlerinde doğrudan bir azalmaya yol açtığı unutulmamalıdır. Yani, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC + Alliance) “çöküşü” petrol fiyatlarında %30’luk bir düşüşe ve dünya liderleri arasında olası bir fiyat savaşına yol açtığı için, petrol tankerlerine olan talep şu anda artıyor. Bununla birlikte, COVID-19 salgınının  2020 petrol talebine ciddi şekilde zarar vermesi bekleniyor ve bu da önümüzdeki aylarda petrol taşıma oranlarını olumsuz etkileyecek.

Kısa vadede konteyner taşımacılığına yönelik talep toparlanmayacak

Uzmanlar, konteyner taşımacılığına yönelik talebin kısa vadede toparlanmayacağını, en az iki yıl süreceğini tahmin ediyor. Virüs orman yangını gibi yayılmaya devam ederken, konteyner taşımacılığı giderek küresel denizcilik endüstrisi krizinin merkez üssü haline geliyor. Konteynırlanmış tüketim mallarının satışı en çok çeşitli kısıtlayıcı önlemler ve tüketici alışkanlıklarından etkilenmiştir, bu nedenle kriz yeterince uzun sürebilir. Koronavirüs etrafında dönen mevcut senaryo, denizcilik ve gemicilik sektörlerinde bir dizi gerilemeye neden oldu ve denizcilik sektörünün geleceğini tahmin etmek hala oldukça zor. COVID-19 kısıtlayıcı önlemleri politika yapıcılar düzeyinde gözden geçirilirse, bu durumu stabilize edeceklerdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir