BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet
  4. »
  5. Gerçekten İşe Yarayan 9 İnternetten Pazarlama Teknikleri

Gerçekten İşe Yarayan 9 İnternetten Pazarlama Teknikleri

admin admin -
293 0
internette pazarlama tüyo yöntemleri

İnternet üzerinden pazarlama söz konusu olduğunda, felsefemiz ve mottomuz içeriğin kral olmasıdır! Yararlı içerik oluşturun ve Google sizi trafikle ödüllendirsin! Bununla birlikte, içeriğinizi trafik çekmede daha etkili hale getirmek ve ardından bu trafiği sizin için gelire dönüştürmek için kullanabileceğiniz gerçekten harika tüyo ve yöntem olarak 9 ayrı pazarlama teknikleri var. İşte gerçekten işimize yarayan en sevilen internet üzerinden pazarlama tekniklerinin 9 tanesini sizinle paylaştık.

Gizli Parti Kuponu

Bu, basit ve uygulaması oldukça kolay pazarlama yöntemlerinden birisi.

Müşteriler sepetinizi gördüklerinde ve ardından o “kupon kodu” alanını gördüklerinde, kupon kodu olmadığında kendilerini aldatılmış hissederler. Bir başkası aynı ürünleri daha ucuza alacakken ben neden pahalı alayım diye düşünürler. Bu yüzden bazen bir kupon kodu için Google’da aramaya giderler. Muhtemelen siz de yapmışsındır. Aramaların sonucunda bir tane indirim kodu bulamazlarsa, satın alma konusunda iki kez düşünebilirler ve hatta vazgeçebilirler.

Bu noktada müşterilerinize bir süpriz hazırlayabilirsiniz. Hiçbir yerden bağlantı vermediğimiz bir sayfa yapın. Bu sadece, gerçekten aramaya gitmedikçe kimsenin bulamayacağı bir sayfa olsun. Ancak o sayfayı bulduklarında, büyük bir balon ve konfeti resmi ile “Buldunuz!” yazan büyük bir baskı gösterin.

Ardından onlara küçük bir indirim sağlayacak bir kupon kodu verin. %5 gibi düşük bir rakam olsa bile bu sonuç arayıp bulan müşteriler için günlerini güzelleştirir.

Amazon’daki fiyatı kontrol edin

Mağazaya benzeyen gönderileri gerçekten sevmiyoruz. Gönderiniz bir ürün için büyük bir reklam gibi göründüğünde ve bunun gibi büyük bir düğmeye sahip olduğunda sadece sitenizi spam gibi hissettirir. Çoğu insan, güvenilir hissettiren yararlı bilgiler arar. Ve spam içerikli görünen siteler pek güvenilir gelmiyor.

Bu nedenle, insanları bağlı ürünlere göndermek için basit bir metin bağlantısı kullanma şeklindeki basit yaklaşım daha iyi sonuç verir. Ayrıca, bu bağlantıyı tehdit edici olmayan bir ifadeyle kullanın. “Buradan satın alın” gibi bir şey yerine davetiye olarak yazabilirsiniz. “Mevcut fiyatlandırma için buraya tıklayın.” gibi bir ifade daha çekici olur.

Bu, bağlantılarımızı çok daha etkili hale getirir. Ve bu sayede insanların bağlantıya tıklamasını sağlayabilirseniz, çerezi tarayıcılarına alırsınız ve Amazon’da herhangi bir şey satın alırlarsa komisyon sizindir!

Terkedilmiş Sepet

Web sitenizde fiziksel, dijital veya bir tür abonelik gibi bir ürününüz varsa, bu tek tüyo ile dönüşüm oranınızı gerçekten kolayca artırabilirsiniz.

Bunun nasıl çalıştığını anlatalım. İlk önce müşteriler ürününüzü sepetlerine ekler. Ama sonra, bir nedenden dolayı ayrılmaya karar verirler. Belki de ikinci kez düşünmeleri gerekiyordur. Belki de satın alma işlemi için iyi bir zaman değildi. Her iki durumda da, geri gelmeleri pek olası değildir. Yani bizim yaptığımız onlara bir teklif yapmak. “Sayın müşterimiz! Size %10 indirim teklif etsek ne dersiniz?”

Bu taktiği bazı ürünlerde kullandık ve bu ürünlerin satışlarını %10 oranında artırdı.

Bunu sitenize kurmak için harika bir araç SendOwl’dur . Bir süredir tüm dijital ürünlerimiz için alışveriş sepeti ve ödeme aracı olarak SendOwl’u kullanıyoruz ve yalnızca harika “terk edilmiş sepet” işlevinden değil, aynı zamanda basit ve hızlı ödeme işleminden de gerçekten memnunuz. Bunun için iyi bir araca sahip olmak, satışları dönüştürmek üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Tam Zamanında Web Seminerleri

Web seminerlerine insanları çekmek çok zor. Bunları planlarsınız, hedef kitlenize geldiklerini bildirirsiniz, kayıt olmalarını sağlarsınız ve ardından sadece 3 kişi hazır olur.

Çok sinir bozucu değil mi?

Öte yandan, web seminerleri hedef kitlenizle bağlantı kurmanın, hedef kitlenizi büyütmenin ve hedef kitlenizi müşterilere dönüştürmenin gerçekten etkili bir yolu olabilir.

Peki nasıl daha iyi katılım sağlayabiliriz?

Tam zamanında web seminerleri. EverWebinar gibi otomatik web semineri yazılımı, bir web seminerini önceden kaydetmenize ve ardından, web semineri sayfasına biri geldiğinde geri sayım sayacıyla “Bu web semineri 3 dakika içinde başlıyor” diyecek şekilde ayarlamanıza olanak tanır. Başlamak üzereyse, insanların bir web seminerine katılma olasılığı çok daha yüksektir.

Web seminerleri gerçekten etkilidir çünkü daha etkileşimli hissederler. Ve bu web seminerleri önceden kaydedilmiş olsa da, yazılım önceden kaydedilmiş bir YouTube videosundan daha samimi hissettiriyor.

Aktif Kampanya—Akıllı Pazarlama

Pazarlama konusunda akıllı olun.

Günümüz teknolojisi ve analitiği ile akıllı pazarlama sadece mümkün değil, aynı zamanda uygun maliyetlidir. Bu tür akıllı, hedefli pazarlama kampanyası yapmak istiyorsanız, e-posta pazarlaması için ActiveCampaign’i şiddetle tavsiye ediyoruz.

Birisi e-posta bülteninize kaydolduğunda, ActiveCampaign yalnızca e-posta adreslerini değil aynı zamanda IP adreslerini de toplar. Bu, ActiveCampaign’in o kullanıcının web sitenizde nereye gittiğini izlemesine olanak tanır. Ardından, belirli bir e-posta veya teklif göndermek için ActiveCampaign’i tetikleyecek belirli kullanıcı eylemlerini ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, bir balıkçılık web siteniz olduğunu varsayalım. Levrek balıkçılığı, tuzlu su balıkçılığı, somon balıkçılığı vb. hakkında içeriğiniz var. Pekala, yeni bir levrek balıkçılığı kursu oluşturduysanız ve hedef kitlenizin bunu bilmesini istiyorsanız, sitenizde yalnızca tuzlu su balıkçılığı hakkında okuyan kişilerin umurunda olmayacaktır. Ve bu yeni kursu tanıtan bir e-posta alırlarsa, haber bülteninizin kendileri için uygun olup olmadığını sorgulayacaklar.

Ancak ActiveCampaign, kullanıcıların sitenizde nereye gittiklerini takip edebildiğinden, bu e-postanın yalnızca levrek balıkçılığıyla ilgili sayfaları ziyaret eden hedef kitle üyelerinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu, aynı zamanda, etkinliklerine dayalı olarak müşterilere haber bültenleri hedeflemenize de olanak tanır. Hatta onu kurs yazılımıyla entegre edebilir ve bir süredir giriş yapmamış katılımcılara hatırlatıcılar gönderebilirsiniz.

Bu tür verileri yakalarken ve bu kadar güçlü yeteneklere sahip bir araç kullandığınızda, hedefli pazarlama fırsatları sonsuzdur.

Zamanlı Satış Hunisi

Zamanlı Satış hunisi, ürün satışları dışında, tam zamanında yapılan web seminerine çok benzer.

Bazen bir ürünün yalnızca sınırlı bir süre için satışa sunulmasını istersiniz. Ya da belki bir indirim sunuyorsunuz ama sadece sınırlı bir süre için. Bu, daha fazla satış yapmak için harika bir teknik çünkü karara aciliyet katıyor. Sorun şu ki, kısa süreli ürünler veya satışlar sunmak, bu teklifleri yalnızca az sayıda insan için görünür kılıyor.

Zamanlı Satış hunisi, söz konusu müşteri satış sayfasına geldiğinde başlayarak, ürünleri veya satışları yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilir hale getirmenize olanak tanır. Aciliyet var, ancak satışınız çok daha fazla insan tarafından görülüyor. Uygulamalar yalnızca 48 saat ya da belirlediğiniz zaman çerçevesini alırlar. Zamanlı satış hunisi, müşterilerinizin ne zaman geldiklerini takip eder ve bu geri sayımı söz konusu kullanıcı için etkin hale getirir.

Bu şekilde çalışan uygulamaları internet üzerinden bulabilir ve kullanabilirsiniz.

Ek Satış

Yanında patates kızartması ister misiniz?

~Özellikle Fast Food satan yerlerden alışveriş yaptığınızda sıkça duyduğunuz bir ifade değil mi?

(Bu arada patates demişken, patates’in insan öldürecek kadar tehlikeli hale gelebildiği ilgili bu yazımızı da okumadan geçmeyin…)

İşletmeler uzun yıllardır upsell tekniğini kullanıyor. Neden? Niye? Çünkü işe yarıyor.

Ana ürününüzle ilgilenen müşteriler, birlikte iyi giderlerse, ek ürünlerle ilgilenmeleri muhtemeldir. Bu, patates kızartması ve alkolsüz içecekler için geçerliyken, dijital ürünler için de geçerlidir.

Başarılı bir satış artışı için en önemli ipuçlarımızdan bazıları burada.

  • Ek ürün, orijinal ürünün fiyatının yarısından fazla olmayacak şekilde fiyatlandırılmalıdır. 100 TL harcıyorsam, 7 TL çok da fazla önemli görünmez.
  • Satışı doğru yapan iyi bir araç kullanın. 
  • Daha önce bahsettiğimiz araç SendOwl, ödeme sürecini gerçekten basit tutar. Sadece ödeme bilgilerini girin ve bitir.
  • Satış Artırmada SendOwl, ilk satışı gerçekleştirdikten sonra teklifi yapar. Bu, bazı müşterileri orijinal satıştan uzaklaştırabilecek olan, ek satıştan önceki ilk satışı sağlamlaştırır.
  • SendOwl ayrıca müşteriye ödeme bilgilerini tekrar girmeden ikinci siparişi işleme alır. Bu sayede müşteri açısından da süper basit, süper hızlı olur.

Kitleniz gerçekten işlem yapıyorsa, eksatış gerçekten etkilidir. Yani bu kişi ürünü şimdi alacak ama bir daha ondan haber alamayabilirsiniz. Ancak gerçekten güçlü bir topluluğunuz veya sadık bir kitleniz varsa, o zaman eksatış o kadar önemli değildir. Takipçilerinizin sizden birden fazla ürün satın alma olasılığı varsa, şu anda küçük bir ek satış yapmak, sadık müşteri tabanınızı korumak kadar değerli değildir.

Abonelik onaylandı, İşte söz verdiğimiz kupon!

Bu, aboneleri müşterilere dönüştürmenin gerçekten etkili bir yoludur.

Biri bülteninize katıldığında, bu ilk e-posta genellikle boşa gider. Çoğu zaman, “Abonelik Onaylandı! Abone olduğun için teşekkürler. Bu haber bültenine bayılacaksınız.”

Ne kadar da boş!

Bu ilk e-posta, bağlantı kurma ve dönüştürme şansınızdır. Öyleyse yapın! “Abonelik Onaylandı” yazan bir konu satırı yerine “Abonelik Onaylandı, İşte söz verdiğim kupon!” gibi bir şey yazın.

Bir kupon hakkında duyduklarında bu e-postayı açma ihtimalleri artıyor. Ve sonra bir satın alma yapma ihtimalleri de artıyor.

Bu, abonelerimize bu ürün için alacakları tek indirimin bu olduğunu dürüstçe söylediğimizde, bu bizim için gerçekten etkilidir. Ardından, onu gerçekten değerli bir kupon haline getiriyoruz.

Google, bir bağlantı vermek yerine bir gönderinin tam adını

Bir gönderiye bağlamak istediğiniz bir podcast veya YouTube videosunu kaydettiğinizde, insanları doğrudan gönderiye götürecek bir kısa link veya güzel link vermek yerine, google’da gönderinin tam adının yazılmasını sağlayın.

Gönderiniz, tam olarak o arama terimi için Google’ın 1. sayfasında görünecek kadar benzersizse, bu gerçekten etkili olur. Bu yüzden önce bunu doğrulayın. Gerekirse, arama teriminin sonuna sitenizin adını ekleyebilirsiniz.

Bu, Google’a, bu ifadeyi arayan kişilerin makalenizi gerçekten istediğinin sinyalini verir, çünkü bir grup insan tam olarak bu ifadeyi arar, makalenizi tıklar ve hemen geri çıkmaz. Bunun, daha az spesifik arama ifadeleri için bile, Google sıralamasında bir gönderiyi gerçekten hızlı bir şekilde üst sıralara taşıdığını gördük.

Hepsi bu kadar

Ve bu kadar! Denenmiş ve test edilmiş 9 yöntem. Sitenize gelen trafiği artırmanıza ve yalnızca mükemmel içeriğe sahip olmaktan daha fazla satış yapmanıza yardımcı olacaklar. Unutmayın, hiçbir hack (backlink vb dolaylı yollar) sağlam ve faydalı içeriğin yerini tutamaz. Öyleyse buradan başlayın. Ardından, içeriğinizi ve ürünlerinizi daha fazla insanın önüne çıkarmak için bu tüyoları kullanın.

Eğer ticaretinizi ithalat ve ihracata çevirecek kadar büyütüyorsanız ticaretharitasi.com adresini de takip etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir