BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Fikirleri
 4. »
 5. Başarılı Girişimcilerin Temel Karakteristik Özellikleri Ne Olmalı

Başarılı Girişimcilerin Temel Karakteristik Özellikleri Ne Olmalı

admin admin -
397 2
başarılı girişimci temel karakteristik özellikleri

Yeni bir girişim için beyninizde fırtınalar kopuyor ve başlamak için son bir sorunun cevabını mı arıyorsunuz? Bir girişimde bulanacağım ama başarılı olur muyum? Başarılı bir girişimci temel karakteristik özellikleri nelerdir? Ben bu özellikleri taşıyor muyum? Aşağıdaki soruları sırasıyla kendinize sorup cevaplayın bakalım ne çıkacak.

Başarılı işletme sahipleri, sürekli olarak işletmelerini büyütmenin ve başarıya ulaşmanın yollarını ararlar. Sheryl Sandberg, Steve Jobs, Jeff Bezos ve Mark Cuban gibi endüstriyel süperstarlarını bilirsiniz. Tavsiye kitapları her yerde ofislerin raflarında yer alıyor. Ancak daha az ünlü ama oldukça başarılı girişimciler var. Bunlar tarafından paylaşılan en iyi alışkanlıklardan bazıları, dikkatlerden kaçıyor.

Başarılı teknoloji girişimcilerinin muhtemelen hiç duymadığınız en değerli ve yeterince takdir edilmeyen alışkanlıklarına bakalım. Birçok tecrübeye dayanarak söyleyebiliriz ki, bu özellikleri benimsemek iş başarınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

İnsanların istediği bir şey oluşturun

Başarılı girişimci olmak istiyorsanız, insanların istediği ve ihtiyaç duyduğu bir şeyi inşa edin. Bir girişimci ve işletme sahibi olarak amacınız, insanların sahip olmak isteyeceği bir şey oluşturmak olmalı. Hedeflenen müşteri için hayatı daha iyi hale getirecek bir şey ortaya koyun.

Amerikalı girişimci ve programcı Sam Altman, başlangıç ​​​​hızlandırıcısı Y Combinator’daki önceki çalışmasıyla bu özelliği savundu. Startup Playbook’unda işletme sahiplerini günümüzün en başarılı şirketlerine bakmaları için teşvik ediyor :

“Hepsi, ilk kullanıcılarının çok sevdiği ve diğer insanlara bundan bahsettiği bir ürünle başladı. Bunu başaramazsanız, başarısız olursunuz. Kendinizi kandırırsanız ve kullanıcılarınızın ürününüzü sevmedikleri halde sevdiklerini düşünürseniz, yine de başarısız olursunuz.”

Yüzü yüze Görüşülen Bir Kişi Olun

En başarılı girişimciler, ilişkileri nasıl geliştireceklerini bilirler. Sağlam bir kişisel ağ oluşturmak için yeni insanlarla bağlantı kurmak ve tanışmak için zaman harcarlar. Ayrıca, kendi iç ekipleriyle anlamlı konuşmalar yapmaya da önem verirler. Bu bire bir etkileşimler, ürününüzü farklı bir açıdan anlamanıza ve karşılaşabileceğiniz sorunları çözmenize yardımcı olur.

Çalışanınızla birkaç 1’e 1 görüşme yapın. Onlar için önemli olan ortak noktaları anlayın. Bu sayede yaşayabilecekleri küçük hayal kırıklıklarını ve büyümek istedikleri yolları bulmaya başlayacaksınız. Ayrıca, onlar hakkında sadece çalışan olarak değil, insan olarak da daha fazla bilgi edinme fırsatı da bulursunuz.

Analitik Verilere İnanın

analitik veriler

Başarılı girişimcilerinin en önemli özelliklerinden biri, analizlerinize dürüstçe inanmaktır. Kulağa basit geliyor, ancak birçok küçük işletme sahibi verileri takip etmiyor. Bu verilerin şirketlerinin performansını nasıl etkilediğini anlamakta zorlanıyor. Bazı girişimciler, gerçek izleyicileri ve potansiyel müşterileri hakkında inkarda bulunabilirler. Verilere katılmamak için kişisel sebepler bulurlar ve işlerini yanlış varsayımlara dayanarak yürütmeye devam ederler.

Analitiği izlemek, pazarlama stratejiniz ve gelecekteki çabalarınız hakkında daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur. Ancak bunun doğru olduğuna inanabilmeniz ve gördüklerinize güvenebilmeniz gerekir. Çoğu işletmeci, ürünleri kimin satın aldığını ve nereden geldiklerini kontrol etmek için büyük ölçüde Google Analytics‘e güveniyor :

Google Analytics ile, web sitenizin ve hedef kitlenizin gerçekliğine göre gerekli olan ticari kararlar alabileceğiniz verileri izlersiniz. Daha da iyisi, sitenizde kimlerin satın almadığını, bu kişilerin satın alma sürecinin hangi aşamasından vazgeçtiğini ve daha fazlasını da kontrol edebilirsiniz. Bu, web sitenizin, ürününüzün ve sonuç olarak nihai kârınızın sürekli olarak iyileştirilmesini sağlar.

Erken benimseyen biri olun

Başarılı teknoloji girişimcileri her zaman yeni teknolojinin en ileri noktasındadır. İlk benimseyenler olurlar ve en son yeniliklerden nasıl yararlanacaklarını hemen öğrenirler. Bu özellik, inovasyonun sabit olduğu yazılım geliştirmede özellikle değerlidir. Bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız, yeni teknolojileri ortaya çıkar çıkmaz gözden geçirmeli ve kullanmalısınız. Erken benimseyen biri olmak, rekabette öne geçmenize ve en iyi fırsatları ilk önce elde etmenize olanak tanır. İşletmeniz için çok büyük faydalar sağlayabilir.

Erken benimseyenler zevk sahibidir ve genellikle oyunun önünde olmaktan gurur duyarlar. Aynı şekilde, başarılı bir girişimci, inovasyona para harcamaya istekli olmalı ve rakiplerinin ilerisini düşünmelidir. East London Üniversitesi’nde İşletme Psikolojisi Öğretim Üyesi ve Elprom Energy’nin eski Pazarlama ve Finans Başkanı olan Sonya Dineva, bir girişimcinin risk algısının başarı üzerinde her şeyden daha etkili olabileceğini söylüyor:

“Dijital araçları veya altyapıyı dahil etmeye karar vermek, temsil ettiği bilinmezlik nedeniyle göz korkutucu olur. Ancak süreçten uzaklaşmak çok daha riskli bir yoldur. Endüstri paydaşları, dijital karar almanın arkasındaki psikolojik engelleri anlayarak, küçük ve orta ölçekli işletmelerde teknolojinin benimsenmesini teşvik edebilir ve etmelidir – bunu yaparken, küresel ekonominin omurgasını güçlendireceklerdir.”

Bir (network) ağ oluşturma ustası olun

İş yerinizde ve dışarıda doğru bir çevre oluşturmak size işinizde büyük faydalar sağlar.

Bir web ve grafik tasarım ajansı olan WazFactor’un kurucusu Frank Wazeter, konuşma becerisinde ustalaşmanın başarı için paha biçilmez bir özellik olduğuna inanıyor:

“Konuşmak oldukça basittir. İnsanlarla bire bir konuşma ve fikirlerinizi diğer kişinin anlayabileceği şekilde iletme yeteneğidir. Bağlantı kurarak, sempati duyarak, empati kurarak ve bir kavramı başka birine açıklayarak güçlü bir güven yaratırsınız.”

WazFactor’un Kurucusu Frank Wazeter
Kağıtları çöp sepetine atan Japon balığ

Dönmekten korkmayın

Bir girişimci olarak, çeşitli zorluklara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Gerektiğinde kendi ekseni etrafında dönmeye hazır olmalısınız. Bu, esnek araçlar seçmek, süreçleri optimize etmek ve bazen her şeye yeniden başlamak anlamına gelir. Dönmenin ünlü bir örneği Steve Jobs’un Apple ile olan yolculuğu.

Jobs işi ilk kez devraldığında, Apple’ın ürettiği makinelerde herhangi bir potansiyel görmedi. Bu yüzden kendi ekseni etrafında döndü. Bunun yerine yenilikçi cihazlar yaratmayı seçti.

Kişisel eğitim platformu FlexIt’in Kurucusu ve CEO’su Austin Cohen, dönmeye hazır olmanın şirket misyonunuza sadık kalmanıza yardımcı olduğuna inanıyor:

“Esnek kalmak ve değerleriniz ve misyonunuz konusunda dürüst olmak, size potansiyel olarak yıkıcı bir durumu fırsata dönüştürme gücü verebilir. Gereklilik sadece buluşun anası değildir; inovasyonun anasıdır ve zorluklardan kaynaklanan baskı bize kendimiz ve kullanıcılarımız için daha fazlasını yapma şansı verdi.”

İşletme süreç mühendisliği henüz pek hayatımıza giren bir terim/tanım değil. Ancak ilerleyen yıllarda bu konudan daha çok bahsedeceğiz.

Bu saydığımız özellikler, neredeyse her karlı teknoloji şirketinde liderlikte var. Birçok faktör başarıyı artırmaya yardımcı olur. Kendini adamış, yaşam boyu öğrenen biri olmak bizim ipucumuzdur. Çünkü hayatta veya işte herhangi bir yerde başarılı olmak için her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye hazır olmalısınız.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. remont - -

  Başarılı girişimci olmanın önündeki en büyük engel ekonomideki dalgalanma diye düşünüyorum.

  1. dalgalı - -

   Al bende de o kadar… Bu kadar ekonomik dalgalanma varken nasıl girişimci olunur ki?!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir