BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. Koronavirüs Mühendisliğe Girmeyi Nasıl Daha Zor Hale Getirdi?

Koronavirüs Mühendisliğe Girmeyi Nasıl Daha Zor Hale Getirdi?

Omr Omr -
225 0
Koronavirüs Mühendisliğe Girmeyi Nasıl Daha Zor Hale Getirdi?

2020 benzeri görülmemiş bir yıldı. Koronavirüs salgını, bildiğimiz hayatı değiştirerek dünyayı dize getirdi. Mühendislik dünyası için özellikle felç oldu. Resesyondaki küresel ekonomi, birçok şirketi faaliyetlerini yeniden düşünmeye zorladı. Yeni mühendisler için bu organizasyonel yeniden düşünme, daha az kariyer fırsatına yol açtı.

Mühendislik eğitimi de zarar gördü. Birçok mühendislik programı çevrimiçi olmaya zorlanmıştır. Yüz yüze ve çevrimiçi öğrenme ortamları arasındaki bu geçişin bedeli hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri tarafından hissedildi.

Sonuçta, koronavirüs mühendisliğe girmeyi daha da zorlaştırdı. Salgının getirdiği sınırlamalar nedeniyle, bugün sahaya giren mühendisler, meslektaşlarının karşılaşmadığı zorlukların üstesinden gelmek zorunda kalacaklar.

Koronavirüsün yeni mühendislerin kariyer beklentileri üzerindeki etkisi

Nakit akışı sorunları ve düşen emtia fiyatları ile karşı karşıya kalan dünya çapındaki mühendislik şirketleri harcamalarını sınırlamak zorunda kaldılar. Bu harcama sınırlaması, genişlemeden ziyade sürdürülebilirliğe odaklanılmasına yol açtı. Bütçelerin daraldığı bir dönemde şirketler, yeni biriyle risk almaktansa, mevcut operasyonlarını sürdürmeye ve tanıdıkları ve güvendikleri personele bakmaya çalışırlar. Şirketler projeleri iptal ettiler ve başka şekilde faaliyetlerini sınırladılar, bu da yeni mühendisler için daha az kariyer beklentisine yol açtı.

Sonuçlarını doldurmak isteyen birçok şirket, iş güçlerini düzene sokuyor. Yeni mühendisler için pozisyonlar genellikle, pozisyonlar ortadan kaldırıldığında ilk gidenlerdir. Yeni mühendislere göre deneyime sahip mühendislere öncelik vermek, yeni mühendisler için daha da sınırlı iş fırsatlarına sahiptir.

Bazı şirketler iflas etti veya başka şirketler tarafından satın alındı. İflaslar ve satın almalar, yeni mühendisler için mevcut olan mühendislik pozisyonlarının ortadan kaldırılması veya konsolide edilmesiyle sonuçlanır. 

Ortadan kaldırılmayan yeni mühendisler için belirlenen pozisyonlar çok daha rekabetçi hale geldi ve bu pozisyonlar eşi benzeri görülmemiş sayıda uygulama görüyor. En iyinin en iyisi ile röportaj yapmak ve işe almakla görevli işe alım görevlileri, birçok nitelikli adayı geri çevirmek zorunda kalıyor.

Pek çok yeni mühendise kariyer fırsatları sunuldu, ancak bu fırsatların iptal edilmesi gerekiyordu. Koronavirüs salgını bu yeni mühendisler için özellikle acı veriyor. Birçoğu için, bir mühendislik pozisyonunu güvence altına almak aylar alır. Sonunda bir pozisyon teklif edildikten sonra kendi hataları olmadan kaptırılması özellikle inciticidir.  

Bir mühendislik işi alacak kadar şanslı olanlar bile, salgın öncesi yaşıtlarından çok farklı bir deneyime sahipler. Birçok şirkette, virüsün yayılmasını önlemek için saha sitelerine erişim gerekli personel ile sınırlandırılmıştır. Bazı şirketler, işgücünün evden çalışmasını talep ediyor. Bunu yapmak yalnızca saha operasyonlarına erişimi değil, aynı zamanda meslektaşlara yüz yüze erişimi de sınırlar.

Mühendislik, şahsen çok daha etkili olan bir meslektir. Örneğin, sahadaki ekipman hasarını incelemek, bir saha çalışanının video göndermesinden ziyade bir mühendisin ekipmanı inceleyebilmesi durumunda önemli ölçüde daha kolaydır. Benzer şekilde, herkes aynı odada oturmadığında meslektaşları ile mühendislik çizimlerine bakmak aynı değildir. 

Uzaktan mühendislikle gelen kısıtlamalar nedeniyle, bu yeni ortamdaki bir mühendis daha az etkili olabilir. Özellikle yeni mühendisler bu sınırlamalara karşı çıkacaktır. Kariyerlerinin ilk birkaç yılında sorarak, görerek, dokunarak ve yaparak çok şey öğrenirler. Bunu etkili bir şekilde yapamamak, yeni bir mühendisin mesleğini ne kadar iyi öğreneceğini sınırlayabilir. 

Üzücü gerçek şu ki, salgın nedeniyle birçok yeni mühendis kariyerlerinin başlangıcını ertelemek zorunda kalacak. Bazıları mühendislik alanında asla çalışmayabilir. Şirketler birkaç yıl boyunca salgın öncesi seviyelerde çalışmayacağından, mesleğin iyileşmesi biraz zaman alacak.

Koronavirüs ve mühendislik eğitimine etkisi

Mart 2020’de, birçok mühendislik programı, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için çevrimiçi olmaya zorlandı. Çoğu, bu ortam değişikliğinin birkaç hafta süreceğini ve öğrencilerin önümüzdeki dönem tam güçle kampüse döneceğini düşünüyordu.

Gerçekte, bu aynı mühendislik programlarının çoğu yalnızca çevrimiçi eğitim sunmaya devam ediyor. Yöneticiler, eğitimciler ve öğrenciler en iyisini umarken, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin 2021’de kampüslerine dönüp dönmeyecekleri henüz belli değil.

Çevrimiçi öğrenmeye zorlanmak, oyun alanını değiştirdi ve öğrencilerin, çoğu kişinin aşina olmadığı bir öğrenme tarzına uyum sağlamasını gerektirdi. Bu ortam değişikliği, hem lisans hem de lisansüstü düzeyde mühendislik eğitimine başlayanlar için özellikle zorludur.

Koronavirüs salgını sırasında mühendislik eğitimine başlayan öğrencilerin akranlarıyla yüz yüze işbirliği yapma fırsatı reddedildi. Güçlü bir destek sistemi mühendislik eğitimini çok daha kolay hale getirdiğinden, yüz yüze akran etkileşimi mühendislik eğitiminin ilk yılında çok önemlidir. Destek sistemi olmayan öğrencilerin başarılı olma olasılığı çok daha düşüktür. 

Eğitim kurumlarının sunduğu destek sistemleri de sınırlıdır. Örneğin bir öğrenci, yardım için bir profesörün çalışma saatlerine şahsen gidemez. Öğrenci, e-posta yoluyla iletişim kurmalı veya konuyu açıklamak için bir arama başlatmaya çalışmalıdır. Genellikle karmaşık tartışmalar, denklemler veya diyagramlar içeren bu konular, yüz yüze çalışmak çok daha kolaydır.

Kulüpler, takımlar veya çalışma toplantıları gibi diğer destek sistemleri de etkilenir. Bu destek sistemlerinden bazıları operasyonları tamamen durdurdu. Diğerleri yalnızca sınırlı hizmetler sunabilir. Hiçbiri, şahsen sunabilecekleri kadar aynı düzeyde destek ve yoldaşlık sunamaz. Örneğin bir takım olarak bir yarış arabası yapmak sanal olarak yapılamaz. Pandemi nedeniyle öğrenciler hayatlarında bir kez yaşayabilecekleri deneyimlerden mahrum bırakılıyor. 

Mühendislik kurumları, sahip oldukları sınırlamalarla ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar, ancak çevrimiçi bir mühendislik deneyimi, yüz yüze mühendislik eğitimini tamamen kopyalayamaz. Öğrenciler çevrimiçi öğrenirken laboratuvar deneyimleri ve okul gezileri sunulamaz. Bunların yerine geçenler genellikle tartışmalar, simülasyonlar veya videolarla sınırlıdır. 

Başka bir ülkedeki bir kuruma kaydolmayı seçen bazı öğrenciler, kayıtlarını ertelemeye karar veriyorlar. Yürürlükteki seyahat kısıtlamaları ve herhangi bir zamanda değişebilen hükümet düzenlemeleri nedeniyle, uluslararası eğitim birçok öğrenci için çok tahmin edilemez hale geldi. Sonuç olarak, uluslararası öğrenci kaydı azalmıştır. Yurt içi öğrenci kaydı ise, sınırlı sayıda sandalyeye sahip mühendislik programları için uluslararası öğrencilerden daha az rekabet olduğu için artmıştır.

Konferanslar, yarışmalar ve yurtdışında eğitim programları da dahil olmak üzere, bir öğrencinin kendi üniversitesinin dışına seyahatlerinin çoğu yasaklanmıştır. Bu olaylar sanal bir biçime taşınmıştır. Öğrenciler bu olayları yaşamaya devam ederken, sanal bir olay yüz yüze bir olay ile aynı deneyimleri sağlayamaz.

Çevrimiçi mühendislik eğitiminin doğasında var olan sınırlamalar göz önüne alındığında, bazıları şahsen öğrenme şansı olmadan eğitimlerini sonlandırmayı seçebilir. Mühendislik eğitimi çoğunlukla çevrimiçi kaldığı sürece, daha az mühendislik öğrencisi ve daha az yeni mühendis üretilecektir. 

Koronavirüs salgınının mühendislik mesleğine kalıcı etkileri

Pandemi sonunda kaybolurken, mühendislik mesleği üzerindeki etkileri olmayacak. Çevrimiçi öğrenme, öğrencilerin mühendislik alanında çalışma konusundaki fikirlerini değiştirebilir ve birçok yeni mühendisin, mevcut mühendislik pozisyonlarının daha az olması nedeniyle daha az deneyime sahip olacağı açıktır.  Sonuçta, koronavirüs salgını mühendisliğe girmeyi daha da zorlaştırdı. Bununla birlikte, pandemi sırasında mühendislik eğitimine veya kariyerine başlamış olanların, bu tür alışılmadık zorlukların üstesinden gelenlerin, ileride onlara iyi bir şekilde dayanabilecek bir esneklik ve esneklik geliştirmiş olmaları olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir