BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Torna Tezgahı Parçalarının Fonksiyonları

Torna Tezgahı Parçalarının Fonksiyonları

Omr Omr -
296 0
Torna Tezgahı Parçalarının Fonksiyonları

Başlık Tertibatı: Başlık genellikle torna tezgahının sol tarafına monte edilir . Tahrik kasnakları ve dişlileri için bir yuvadır. Ayna, torna tezgahının bu kısmına takılır. Ayna yardımıyla dönme hareketi iş parçasına aktarılır.

Debriyaj:   Debriyaj, tahrik motorunun hızını kontrol eder ve yumuşak bir titreşimsiz hareket sağlar .

Çapraz Kayma : Çapraz Kaydırma Takımın kesme hareketini sağlar . Cross Slide elle veya çapraz besleme ekipmanı ile çalıştırılabilir. Çapraz sürgünün hizası, torna tezgahının merkezine diktir.

Talaş Tava : Torna tezgahının alt kısmında yer alır. İşlevi, işleme sırasında talaşları toplamaktır. Böylelikle bu yongalar kolaylıkla toplanabilir ve çıkarılabilir.

Besleme Çubuğu  : Besleme çubuğu, arabanın uzunlamasına hassas hareketini sağlayan bir güç aktarım mekanizmasıdır . Döndürme işlemi için besleme çubuğunun hareketi zorunludur. Bazı torna tezgahlarında besleme mevcut olmayabilir ve kılavuz vida, besleme çubuğunun amacına hizmet eder.

Kılavuz Vida  : Kılavuz vida, besleme çubuğunun hemen altında bulunur. Ayrıca arabaya hassas uzunlamasına hareket sağlar . Diş açma işlemine girer.

Yatak : Yatak, tüm torna parçalarının monte edildiği tabandır. Genelde pik dökümden yapılmış tek parça döküm parçadır. Kendinden yağlama özelliğinden dolayı dökme demir kullanılmaktadır. Farklı torna tezgahları farklı boyutlarda yataklara sahiptir.

Yollar : Yollar , torna makinesinin farklı parçalarının içinden geçtiği kılavuz raylardır. Arabanın ve diğer takılı parçaların hassas hareketi için kullanılır. Yollar iç yollar ve dış yollar olabilir.

Taşıyıcı : Taşıyıcı, aletleri tutar ve aletin hem çapraz hem de boylamasına hareketini sağlar . Konik tornalama ve karşı karşıya çapraz besleme için kullanılan konvansiyonel tornalama şaryosu boyuna besleme sağlar. Taşıyıcı başka parçalar da içerir. Dış yollardan geçer.

Punta: punta, aynaya uzun bir iş bağlandığında işi ortalamak için kullanılır. Titreşimi sönümlemek için iyi bir destek sağlar. Genellikle iç yollara monte edilir.

Cross Slide : Cross Slide taşıyıcıya monte edilir. İşlevi, takımın çapraz beslemesini sağlamaktır ve hareketi torna tezgahının merkezine diktir.

Bileşik Dayanağı : Bileşik dayanağı, çapraz kızak üzerinde kurulur ve dairesel bir yolda hareket edebilir.

Araç Direği : Arabanın üst kısmında yer alır. İşlevi, aleti veya alet tutucuyu tutmaktır .

İş Mili Hız Seçici : Operatörün iş mili hızını kontrol etmesini sağlar .

Acil Durdurma Düğmesi :  Bu düğme , makineyi çalıştırırken bir risk söz konusu ise makineyi kapatmak için kullanılır.

Bunlar, genellikle makineyi çalıştırmak için gerekli olan torna makinelerinin en yaygın parçalarıdır. Ancak CNC torna parçaları bu parçalardan tamamen farklıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir