BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Grashof Sayısının Fiziksel Önemi Nedir?

Grashof Sayısının Fiziksel Önemi Nedir?

Omr Omr -
801 0
Grashof Sayısının Fiziksel Önemi Nedir?

Grashof Numarası, hem akışkanlar mekaniğinde hem de ısı transferinde kullanılan boyutsuz bir sayıdır . Bu sayı, doğal taşınımın söz konusu olduğu durumlarda sıklıkla kullanılır. Bir Alman mühendis Franz Grashof’un adını almıştır. İlgili baskın göre devreye girer bulunan birçok boyutsuz gruplar veya numaralar vardır kuvvetler ile ilişkili numaralar . 

Grashof Numarası nedir?

Grashof Numarası, kaldırma kuvvetinin baskın olduğu yerlerde kullanımdır. Matematiksel olarak Grashof sayısı, kaldırma kuvvetinin viskoz kuvvetine oranıdır.

Grashof Sayısının Matematiksel Gösterimi

 g  = yerçekimi ivmesi

β =  ısıl genleşme  katsayısı

Ts =  yüzey sıcaklığı

T∞ = yığın sıcaklığı

L  = dikey uzunluk

ν  =   kinematik viskozite (= dinamik viskozite / yoğunluk)

Grashof Sayısının Fiziksel Önemi

  • Grashof numarasının en yaygın kullanımı , pratik alanda kullanımını sağlamak için yeni bir prototip etrafındaki sıvı akış davranışını kontrol etmektir . İstenilen prototipin çoğu kez ölçeklendirilmiş modelleri benzer ortamda test edilir. Yüzdürme ve viskoz kuvvetler çok önemli olduğunda Grashof sayıları kullanışlıdır .
  • Grashof sayısı, reynold’un numarasına çok benzer. Tek fark, Reynolds Sayısının, Grashod sayısının doğal konveksiyon fenomeni için kullanıldığı zorlanmış konveksiyon durumları için kullanılmasıdır.
  • Nusselt Numarası, Prandtle Number ve Grashof Number’ın bir fonksiyonudur.
  • Reynolds umber, akışı laminer olarak sınıflandırır. zorlanmış konveksiyon durumlarında geçiş ve türbülanslı akış. Grasfof sayısı, doğal konveksiyonda da aynı şeyi yapar.
  • Grashof sayısı, kaldırma kuvveti, atalet kuvveti ve viskoz kuvvetin bir fonksiyonudur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir