BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Mühendislerle İlgili En Yaygın 10 Yanılgı

Mühendislerle İlgili En Yaygın 10 Yanılgı

Omr Omr -
229 0
Mühendislerle İlgili En Yaygın 10 Yanılgı

Diğer mesleklerde olduğu gibi, mühendislik alanına özgü bazı stereotipler ve mitler vardır. Çoğu insan mühendisleri tamamen tek boyutlu bir şekilde algılar, onlarla belirli kişilik özelliklerini ilişkilendirir, ancak bu gerçeklerden daha fazla olamaz. Mühendislerin ne olduğu veya olmadığı konusunda epeyce yanılgı var, ancak şimdi Mühendisler Hakkında En Yaygın 10 Efsaneye bakalım. 

1. Sosyal becerileri yok

İnsanlar genellikle mühendislerin sosyal açıdan garip ve geeky olduklarına inanmaya meyillidirler, diğer insanlarla sosyalleşmek yerine saatlerini iç mekanlarda bilgisayarlarında geçirmeyi tercih ederler. The Big Bang Theory gibi popüler TV şovlarının sevilen karakterleri sadece bu klişeyi yapıştırıyor, ancak durum böyle değil. Diğer herhangi bir profesyonel alanda olduğu gibi – hem içe dönükler hem de dışa dönükler vardır ve bir mühendisi seçtikleri çalışma alanının türüne göre etiketleyemezsiniz.

2. Her şeyi ‘düzeltmeyi’ severler

Bir mühendis yakını olanlar, evdeki teknolojilerinde yanlış olan her şeyin teşhisi için mühendis yakınını ansiklopedi olarak görmeyi severler ve bu oldukça  yorucu olabilir. 

Mühendis olmak; mantık, eleştirel düşünme, yaratıcılık, detaylara dikkat ve değişim tutkusu arasında dikkatli bir denge sağlamakla ilgilidir.

4. İşleri sıkıcı

Yaratıcılık eksikliği mitine benzer şekilde – tekrarlılığı ve tekdüzeliği nedeniyle mühendislikten kaçınmak kolaydır. Ama bunlar fizik, kimya ve matematiğin doğasında var ve kimse onlara sıkıcı demeye bile cesaret edemiyor! Mühendisler, varsayılan olarak problem çözücü ve düşünürlerdir ve onların çalışmaları, teknolojik olarak mümkün olarak algıladığımız şeyin sınırlarını test etmektir, bu yüzden sıkıcı olmaktan alabileceğiniz en uzak şey budur.

5. Matematiği seviyorlar

Mühendislerin matematikte iyi olmaları gerekmesi onların matematiği seveceği anlamına gelmez. 

6. İletişim becerileri zayıftır

Günümüz dünyasında iletişim en önemli faktördür ve mühendisler toplumun geri kalanından izole yaşamazlar. Aslında, genellikle konferanslara katılırlar ve fikirleri paylaşmak, beyin fırtınası yapmak, yenilik yapmak, ürünler yaratmak ve çok daha fazlası için ekipler halinde çalışırlar!.

7. Sınırlı ilgi alanları vardır

Çalışmaları yüksek derecede konsantrasyon, bağlılık ve detaylara dikkat gerektirdiğinden sadece mantıksal olarak kendilerini tam olarak buna kaptırırlar. Ancak mühendisler de insandır ve hayatlarına değer ve mutluluk katan çeşitli ilgi alanları ve çıkışları vardır.

8. Ağırlıklı olarak erkeklerin olduğu bir alanda çalışıyorlar

Geçmişte bu kesinlikle doğru olsa da, yavaş yavaş değişiyor. Giderek daha fazla kadın STEM sektörüne giriyor ve mesleğe yeni fikirler ve problem çözme ve yaratıcılık üzerine farklı bir bakış açısı getiriyorlar. 

9. 30’larına kadar işe başlamıyorlar

Mühendislik okulu zordur ve önemli miktarda zaman ve çaba gerektirir, ancak çoğu insanın düşündüğü kadar katı değildir. Mühendislerin çalışırken eğitimlerine devam etmelerine olanak tanıyan birçok yarı zamanlı ve çevrimiçi yüksek lisans derecesi ve programı vardır, bu nedenle seçenekler oldukça çeşitlidir.  

10. Bir iş ve tek bir konumla sınırlıdırlar

Pek çok insan, mühendislerin edindiği becerilerin uluslararası düzeyde aktarılamayacağını düşünüyor, ancak bu aslında daha çok avukatlar için geçerli. Mühendislik, bir dizi standartlaştırılmış ilke ve evrensel yasa ve korelasyonlardan oluşur ve birçok ülke, yabancı mühendislerin vasıflı göçmen sayılarını doldurmasını memnuniyetle karşılar, bu nedenle, bir mühendis iseniz yurt dışına taşınmak ve yaşamak aslında daha kolay olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir