BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Mühendislik
 4. »
 5. Makine Mühendisliği Kariyer ve İş Olanakları

Makine Mühendisliği Kariyer ve İş Olanakları

Omr Omr -
441 0
Makine Mühendisliği Kariyer ve İş Olanakları

Makine mühendisliği alanı ve mesleğin en önemli katkılarından bazıları ile kariyer fırsatları bu yazıda tartışılacaktır. Şimdi, gelecekteki makine mühendislerinin dünya çapında küresel, sosyal ve çevresel zorluklarla yüzleşeceği kariyer seçeneklerine dönüyoruz. Çok çeşitli endüstrilerde makine mühendisleri çalıştığı için, mesleğin herkese uyan tek bir iş tanımı yoktur. Makine mühendisleri, küçük girişimlerden büyük çok uluslu şirketlere kadar farklı büyüklükteki şirketler için tasarımcılar, araştırmacılar ve teknoloji yöneticileri olarak çalışabilir.

Makine Mühendisleri bilgileriyle ne yapar?

Makine mühendisleri size mevcut fırsatlar yelpazesine bir göz atmak için şunları yapabilir:

Otomobil

Yeni nesil otomobiller için herhangi bir bileşen, malzeme, modül veya sistemi tasarlayın ve analiz edin.

Tıbbi ekipman tasarımı

Engelliler için yardımlar, cerrahi ve teşhis ekipmanı, protezler ve yapay organlar dahil olmak üzere tıbbi cihazları tasarlayın ve analiz edin.

Soğutma ve Klima 

Verimli soğutma, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerini tasarlayın ve analiz edin.

Termal stres analizi 

Herhangi bir sayıdaki mobil bilgi işlem ve ağ aygıtları için güç ve ısı yayma sistemlerini tasarlayın ve analiz edin.

Araç Güvenliği

Gelişmiş şehir içi ulaşım ve araç güvenlik sistemlerini tasarlayın ve analiz edin.

Enerji formlarının araştırılması 

Uluslar, eyaletler, şehirler, köyler ve insan grupları tarafından daha kolay erişilebilir olan sürdürülebilir enerji biçimlerini tasarlayın ve analiz edin.

Uzay 

Yeni nesil uzay keşif sistemlerini tasarlayın ve analiz edin.

Otomasyon endüstrileri 

Çok çeşitli tüketici ürünleri için devrim niteliğindeki üretim ekipmanlarını ve otomatik montaj hatlarını tasarlayın ve analiz edin.

Yönetim 

Müşteri, pazar ve ürün fırsatlarını belirleyerek küresel bir ürün platformunun geliştirilmesinde çok çeşitli bir mühendis ekibini yönetin.

Danışmanlık 

Kimya, plastik ve kauçuk imalatı dahil olmak üzere herhangi bir sayıdaki sektöre danışmanlık hizmetleri sağlamak; petrol ve kömür üretimi; bilgisayar ve elektronik ürünler ; yiyecek ve içecek üretimi; basım ve yayıncılık; araçlar; ve servis sağlayıcılar.

Devlet işleri 

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi , Savunma Bakanlığı, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, Çevre Koruma Ajansı ve ulusal araştırma laboratuvarları gibi devlet kurumları için kamu hizmetinde çalışmak

Öğretim 

Lise, 2 yıllık kolej veya 4 yıllık üniversite düzeyinde matematik, fizik, bilim veya mühendislik öğretmek

Diğerleri (teknik ve yönetimsel)

Hukuk, tıp, sosyal hizmet, işletme, satış veya finans alanlarında önemli kariyerleri takip edin. Tarihsel olarak, makine mühendisleri kariyerlerinde ya teknik bir yol ya da bir yönetim yolu izleyebilirdi. Bununla birlikte, ortaya çıkan ürün geliştirme süreçleri yalnızca teknik konular hakkında değil, aynı zamanda ekonomik, çevresel, müşteri ve üretim sorunları hakkında bilgi talep ettiğinden, bu izler arasındaki çizgiler bulanıklaşıyor . Eskiden merkezi konumdaki mühendislik uzmanlığını kullanan ortak konumlandırılmış ekiplerde yapılanlar, artık birden çok coğrafi bölgedeki mühendislik uzmanlığından, düşük maliyetli süreçlerden, küresel büyüme fırsatlarından ve önde gelen teknolojilere erişimden yararlanarak küresel olarak dağıtılmış ekipler tarafından yapılmaktadır.

Makine Mühendisliği Kariyeri

Tarihsel olarak “makine mühendisi” olarak adlandırılan iş ilanları, artık mesleğin değişen doğasını yansıtan bir dizi farklı başlık içermektedir. Örneğin, aşağıdaki iş pozisyonu başlıklarının tümü makine mühendisliğinde bir derece gerektirdi.

 • Ürün mühendisi
  • Tasarım mühendisi
  • Sistem Mühendisi
  • Güç mühendisi
  • İmalat mühendisi
  • Ambalaj mühendisi
  • Yenilenebilir enerji danışmanı
  • Elektro-mekanik mühendisi
  • Uygulama mühendisi
  • Tesis tasarım mühendisi
  • Ürün uygulamaları mühendisi
  • Mekanik ürün mühendisi
  • Mekanik cihaz mühendisi
  • Enerji verimliliği mühendisi
  • Süreç geliştirme mühendisi
  • Mekatronik Mühendisi
  • Baş mühendis
  • Proje yakalama mühendisi
  • Satış Mühendisi
  • Fabrika mühendisi

Teknik bilgi ve beceri gerektirmenin yanı sıra, bir işe girmek, bir işi sürdürmek ve bir kişinin kariyerinde yukarı doğru ilerlemek önemlidir. Makine mühendisleri, iş görevlerini yerine getirirken inisiyatif alabilmeli, sorunlara verimli bir şekilde yanıt bulabilmeli ve ek sorumlulukları başarıyla kabul edebilmelidir. Herhangi bir işte mühendislik pozisyonlarının hızlı bir incelemesi, işverenlerin bir makine mühendisinin çok çeşitli geçmişlere ve her türlü sözlü ve yazılı medyada iletişim kurma becerisine önemli bir değer verdiğini gösterecektir. Aslında, mühendisleri işe almak isteyen şirketler, hevesli mühendisler için en önemli teknik olmayan özellik olarak etkili iletişimi rutin olarak not ediyorlar. Nedeni oldukça basit – Bir ürünün geliştirilmesinin her aşamasında, makine mühendisleri çok çeşitli insanlarla çalışır. Bir mühendisin teknik ve ticari kavramları açıkça tartışma ve açıklama ve iş arkadaşlarıyla iyi etkileşim kurma becerisi kritiktir. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir