BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Mühendislik
 4. »
 5. CNC Torna Tezgahının Farklı Parçaları

CNC Torna Tezgahının Farklı Parçaları

Omr Omr -
247 0
CNC Torna Tezgahının Farklı Parçaları

Torna makinelerinin kontrolü ve hareketi bilgisayar yardımı ile yapılabilmektedir . Bilgisayar Sayısal Kontrolleri (CNC) tarafından çalıştırılan torna makinesinin işlevi CNC torna olarak bilinir. 

CNC Torna Makinesi Parçaları

Vice:  Vice aslında işi tutan bir kıskaç gibidir. İşleme sırasında malzeme sıkı bir şekilde tutulmalıdır, aksi takdirde sallanacak veya titreyerek dışarı fırlayarak ciddi hasara neden olabilir. Dolayısıyla, mengenenin ana işlevi, malzemeyi kesmek ve şekillendirmek için mükemmel konumda tutmaktır.

Koruma:  Koruma, CNC makine operatörüne koruma sağlar . Kılavuz bariyer çeşit kapalı tehlikeli alanlar tutar. Tehlikeli alan, talaşların fırlayıp makine operatörüne doğru yönelebileceği alanlar anlamına gelir .

Chuck:  Bu kısım, şekillendirilmesi veya kesilmesi gereken malzemeyi tutar. Malzemeler aynaya dikkatlice sabitlenmelidir, aksi takdirde malzeme aynadan fırlayarak hasara neden olabilir. Bazen kesme aletini tutmak için aynalar kullanılır.

Motor: Motor  , CNC torna tezgahındaki ana hareket ettiricidir. Bu tasarım , CNC’nin aynasını döndürür.

Torna Yatağı: Torna   tezgahının tabanını oluşturur. Genellikle CNC makineleri, torna yatağının hareket etmemesi veya titrememesi için makineyi sabit hale getirmek için özel bir temel kullanır.

Kesici Takım:   Kesici takımların yapımında çok kaliteli çelik kullanılır. Malzemeyi şekillendirmek için farklı tipte kesme aletleri kullanılır.

CNC Torna Tezgahının Avantajları

 • CNC makineleri, hassasiyeti en üst düzeyde tutma kapasitesine sahiptir. CNC torna toplu üretim için süper yararlıdır.
 • CNC torna tezgahının çalışmasında yer alan süreç çok basittir. Uygun formatta tasarımı içeren herhangi bir CAD dosyası girdi olarak kullanılabilir. İşin geri kalanı makinenin kendisi tarafından yapılacaktır. Ancak uygun kesici aletlerin her zaman mevcut olması gerekir.
 • Tekrarlanan saatlerde çalışmak için CNC torna en verimli araçtır. Yıl boyunca sürekli toplu üretim durumunun üstesinden gelmek için CNC torna en iyi seçenektir.
 • Makineyi çalıştırmak için temel çizim ve programlama becerileri yeterli olacaktır.
 • AMADA veya diğer büyük şirketler gibi en iyi CNC torna tezgahları , üretkenliği büyük ölçüde artırabilir.
 • SolidWorks, AutoCAD diğer tüm yazılımların yanı sıra yerleşik makine yazılımları da tasarım girdisi üretmek için kullanılabilir.
 •  Bakım ve makine işlemleri için daha az insan gücü gerekir.

CNC Torna Tezgahlarının Dezavantajları

 • Günümüzde gittikçe daha fazla sayıda CNC torna tezgahının kullanılması nedeniyle, manuel torna operatörleri için iş sahasında bir doygunluk söz konusudur .
 • Bu makinelerin ilk çalıştırma ve temel oluşturma maliyeti yüksektir.

CNC torna tezgahlarının bazı dezavantajları olsa da sağladığı büyük avantajdan daha ağır basamaz. Bu yüzden daha iyi bir üretim şirketi için CNC torna tezgahları şarttır. Kısa sürede kaliteli ürünler üretebilir .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir