BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Fikirleri
 4. »
 5. Talaşlı İmalatta Cips Türleri

Talaşlı İmalatta Cips Türleri

Omr Omr -
225 0
Talaşlı İmalatta Cips Türleri

Geleneksel işleme operasyonu her zaman biraz talaş üretir. Çiplerin doğası şunlara bağlıdır:

 • operasyon
 • iş parçası malzemesinin özellikleri
 • kesme ortamı

Kesme takımı, istenen şekli vermesi için iş malzemesinin direncinin üstesinden gelmek zorundadır. Bu nedenle kesici takım, w / p’den daha sert, aşınma direnci olmalıdır. Talaş oluşumunun ana nedeni , kayma gerilmesiyle oluşan deformasyondur . Bu gerilim, aletin kesici kenarının önünde bulunan metale uygulanır . İşleme sürecindeki dört ana talaş türü:

 • Süreksiz Cipsler
 • Sürekli veya Şerit Tipi Cipsler
 • Sürekli Yonga Oluşturma Kenarı (BUE)
 • Tırtıklı Cipsler

Süreksiz Cipsler :

Süreksiz talaş oluşumunun ana nedeni, tekrarlayan kırılmadan kaynaklanan deformasyondur .  CI, bronz ve pirinç gibi sert ve kırılgan metaller, süreksiz talaşlar üretmeye eğilimlidir. Bunlar birbirine gevşek bir şekilde bağlanmış küçük parçalardır.

Sürekli veya Şerit Tipi Cipsler :

Talaş oluşumunun Bu tür fiş birbirine bağlıdır ve meydana uzun bobinler. Bunlar sürekli plastik deformasyona uğrayan sürekli yongalardır . Aletin kesici kenarının önünde herhangi bir kırılma yoktur . Dışı pürüzsüzdür.

Sürekli Yonga Oluşturma Kenarı :

Bunlar şerit tipi çiplere çok benziyor ancak onlar kadar pürüzsüz değil. Bu talaşlar, zayıf yüzey kalitesine sahip iş parçalarında görülmektedir. Bu talaşlar , talaş hareketi nedeniyle kesme kenarını aşınmaya karşı korur . Takım ömrü, ısının etkisiyle artar.

Tırtıklı Cipsler :

Bunlar yarı süreklidir. Testere dişi profiline sahiptirler. Bu görünümün ana nedeni, dönüşümlü yüksek kesme gerilmesi ve ardından düşük kesme gerilmesidir. Bu yongalar titanyum alaşımları, östenitik paslanmaz çelik ve nikel bazlı süper alaşımlar gibi işlenmesi çok zor olan metallerdir. Malzemeler çok yüksek hızda kesildiğinde bu talaşların oluşması muhtemeldir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir