BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Baret Renkleri ve Anlamları

Baret Renkleri ve Anlamları

Omr Omr -
448 0

Günümüzde birçok renkli baret çeşidi vardır. Bu baretler genelde çeşitli renklerde üretilir ve her rengin bir anlamı olur. Baretleri genelde saha çalışanlarında ve inşaat işçilerinde görmekteyiz. Baretler, oluşabilecek herhangi bir kazanın önüne geçebilmek için kullanılır. Baretler personellerin baş bölgelerini korur ve onların hayati bir hasar almasını engeller. Güvenlik açısından oldukça önemlidir ve mesai saatlerinde kesinlikle çıkarılmamalıdır. Baretlerin her bir rengi ayrı bir çalışanı ifade eder. Bu tarz farklılıklar yönetim ve güvenlik açısından faydalıdır. İşte her baretlerin renkleri ve anlamları:

Beyaz Baret

Beyaz baretler genelde yöneticiler tarafından takılır fakat bazen inşaat alanlarına ya da işçi sahalarına ziyaret için gelenler de beyaz baretlerden takabilmektedir. Mimarlar ve mühendisler de çalışma alanları içerisinde beyaz baret takmaktadır. Genel olarak ise çalışma sahası içinde bulunan üst düzey yöneticiler beyaz baret takar.

Sarı Baret

İnşaat alanlarında ve personel sahalarında en sık rastlanan baret çeşitlerindendir. Sarı baretleri işçi personeller takar. Madenlerde veya inşaatlarda çalışan işçiler, sarı baret takmak zorundadır.

Mavi Baret

Mavi baretler, saha alanında teknik ekipmanların bakımını üstlenen kişiler tarafından takılmaktadır. Bazen personel veya vardiya sorumluları tarafından da takılabilir fakat en çok bakım ve sağlık ekipleri tarafından takılır.

Turuncu Baret

Turuncu baretler genelde usta başları tarafından takılmaktadır fakat bazen teknisyenler tarafından da takılabiliyor. Teknisyenlerin ve usta başlarının turuncu baret takmaları zorunludur.

Yeşil Baretler

Yeşil baretlere en çok sahalarda veya tesislerde rastlanmaktadır. Bu tarz yerlerde bulunan sağlık personelleri yeşil baret takmak ile yükümlüdür. Eğer bu tarz yerlerde herhangi bir kaza yaşanmışsa hastalara bakan sağlık personelleri kesinlikle muayene sırasında yeşil baret takmalıdır. Doğal afetlerde veya acil durumlarda yeşil baret takan personellere rastlanabilir.

Kırmızı Baret

Kırmızı baretler, kalite kontrol ekibi ve savunma personelleri tarafından takılmaktadır. Ayrıca iş güvenliği ekipleri tarafından da takılabilir. Kırmızı baretlerin kullanım alanları çok fazla geniş değildir o yüzden bu bareti takan kişilere sık sık rastlanamaz.

Baret Standartları

Baretlerin halk arasında bilinen ismi baş koruyucudur. Standart bir baretin Avrupa Birliği Standartları kapsamında EN-397 üretim kuralları şartlarını yerine getirmesi beklenir. Baretlerin boyutu, aleve dayanıklılığı, darbe emişi ve çene bandı gibi özellikleri Avrupa Birliği Standartları tarafından belirlenmiştir. Bu standartların yanı sıra bazı baretlerin elektrik yalıtkanlığı, düşük sıcaklık ve erimiş metal sıçraması gibi özellikleri bulunmaktadır. Baretlerin ne tür özelliklerinin olacağı kullanılacak yere göre belirlenir. Üretilen baretlerde herhangi bir delik ya da deformasyon bulunmamalıdır. Baretler darbe, nem, ısı, yağ ve asitlere karşı dayanıklı olmalıdır. Bir baretin ağırlığı kesinlikle 450 gramı geçemez. Önünde siperliği ve bantları bulunmalıdır. Baretlerin iskeletinin dayanıklılığı oldukça önemlidir. Bu dayanıklılığın arttırılması için çıkıntı şeritleri üretilmiştir fakat bu şeritlerden en fazla 5 tane bulunmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir