BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Alt Soğutmalı ve Süper Isıtmalı VC Soğutma için TS ve Ph Diyagramı

Alt Soğutmalı ve Süper Isıtmalı VC Soğutma için TS ve Ph Diyagramı

Omr Omr -
328 0
Alt Soğutmalı ve Süper Isıtmalı VC Soğutma için TS ve Ph Diyagramı

Temel Buhar Sıkıştırmalı Soğutma Çevrimi ve bileşenleri 

Soğutma sistemi, termodinamiğin ikinci yasasını (Clausius ifadesi) karşılamadan çalışamaz. Adından da anlaşılacağı gibi, buhar sıkıştırma döngüsü , soğutucunun veya çalışma sıvısının basıncını artırmak için bir kompresör kullanır . Tüm süreç bu şematik diyagram yardımıyla kısaca açıklanmıştır .

1. Evaporatörden gelen düşük basınçlı (PL) soğutucu, daha yüksek bir PH basıncına sıkıştırılır .

2. Soğutucu daha sonra yüksek basınçlı PH’da bir kondansatörden geçirilir.

3. Sıvı soğutucu daha sonra bir kısma cihazından geçer. Buharlaştırıcıda genleşir ve düşük basınçta (PL) buharlaşır. Ve süreç devam ediyor.

Alt soğutma ve Süper ısıtma açıklamalı TS ve Ph Diyagramı

Ters Carnot Döngüsü pratik durumlarda çalışmaz. Tersine çevrilmiş Carnot Döngüsü iki izantropik ve izoterm sürecinden oluşur. Teorik Carnot çevrimi tamamen tersine çevrilebilir. Kondenserlerde , evaporatörlerde ve kompresörlerde meydana gelen kayıplardan dolayı bu mümkün değildir . Sonuç olarak, iki izobarik süreç, bir izantropik sıkıştırma ve bir adyabatik genişletmeden oluşan daha pratik ve gerçekçi bir Rankin döngüsü tanıtıldı. Rankin Döngüsü , bazı kaçınılmaz tersinmezlikleri içerir, dolayısıyla Rankin döngüsünün COP’si Carnot döngüsünün COP’sinin altındadır. . Tüm sistemin COP değerini artırmak için alt soğutma ve kızdırma yapılır. Bu iki kavramın görselleştirilmesi zordur, ancak VCRS için çok önemli bir konudur.

Aşırı ısınma nedir?

Aşırı ısınma, bir sıvının kaynama noktasının üzerinde ısıtıldığı olaydır. Sıvı buharlaştırıcıdan çıktıktan ve kompresöre doğru ilerledikten sonra, buharda herhangi bir sıvı ipucu olmamalıdır. Az miktarda sıvı kompresöre zarar verebilir .

Alt soğutma nedir?

Alt soğutma, sıvının yoğunlaşma sıcaklığının altına soğuduğu bir süreçtir (Buharın sıvıya dönüştüğü sıcaklık). Bir soğutucunun soğutulduğunu ve sıvıya dönüştüğünü, ancak soğutmanın durmayacağını varsayalım.  Alt soğutma olmadan, soğutucu akışkan akışı devam etmeyecek ve genleşme cihazına doğru ilerlemeyecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir