BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yurtdışı Tatil
  4. »
  5. Louvre Müzesi Gezi Rehberi

Louvre Müzesi Gezi Rehberi

tatilci tatilci -
294 1

Louvre Müzesi Gezi Rehberi ‘nde size Paris tatilinde vaktinizi ekonomik kullanabilmeniz için pratik bilgiler vermeye çalıştık. Paris, City of Light (Işık şehir) Avrupa’da kültür turizminde ilk güzergahlardan biri. Buraya gelip tam herşeyi gördüm derken yeni mağazalar, kafeler ve eğlence yerleri buluyorsunuz. Bir çok turist Avrupa gezisinde Louvre Müzesi‘ne bir gün ayırıp tamamını gezemiyor. Bizce Paris Gezisi ‘ne programsız gidilmemeli ve bundan daha fazla vakit ayırılmalı.

Louvre Müzesi, milyonlarca parça sanat eseri barındırıyor. Buraya bir haftanızın tamamını ayırsanız, yine de herşeyi görmeniz mümkün değil. Benim şahsen ortaçağ sanat eserleri ilgimi pek çekmiyor. Çok fazla dinsel eserler var. Sıkılana kadar Hz. Meryem ve Hz. İsa resimleri görebilirsiniz. İslam sanatları müzesi de var. Arap dünyasından bu bölüme para ve sanat eserleri bağışları yapılmış. Ayrıca Anadolu’dan çalınan halıları, heykelleri, satın alınan ve bağışlanan birçok eseri burada görebilirsiniz.

Louvre Müzesi Gezi Rehberi
Louvre Müzesi Gezi Rehberi

Louvre Piramidi

Çin asıllı, Amerikalı ünlü mühendis Ieoh Ming Pei tarafından 1989 yılında tamamlandı. Louvre müzesinin ana girişidir. Devasa cam ve çelik yığını piramid. Büyük piramit etrafında üç küçük piramitle çevrili. Cam işçiliği büyük masraflar ile mümkün olduğunca çok saydamlaştırılmış. Piramitin alt kısmı gün ışığından bu sayede daha çok faydalanabiliyor. Louvre müzesine gitmenin en iyi yolu yürümek ya da metro ile ulaşımdır. Palais Royal civarında 2 metro durağı var. Bu arada müzenin bilet sıraları çok uzun. Otomat makinelerindeki bilet sıralarında bile uzun kuyruklar var. En iyisi biletleri online ya da opera binasının yanındaki turizm ofislerinden satın alın. İnsanlar bilet sırası beklerken siz müzeye doğrudan rahat rahat girersiniz. Ziyaret planı yapmak ve online bilet satın almak isterseniz müzenin web sayfasını kullanın. Biletler kişi başı günlük 20 euro.

Louvre Palace (Louvre Sarayı)

Saraydan Müzeye

Louvre, bir müze olarak inşaa edilmemiştir. 12. yüzyılda Kral 2. Philip tarafından saray olarak yaptırılmış ve kullanılmış. Geçen yıllarla günümüzdeki halini almış. Louvre sarayı müze olarak ilk kez 10 ağustos 1793 yılında açılmış. 1871 yılında sarayda çıkan yangın büyük zarar vermiş. Tamir ve tadilat ile 1932 yılındaki son şeklini almış. Aynı zamanda dünyanın en büyük müzesidir.

Denon kanadı

Müze üç büyük kanattan oluşuyor. Denon, Richelieu ve Sully kanatlarıdır. Bunlardan en popüleri tabi ki Denon kanadıdır. Çünkü Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosu burada yer almaktadır. Bu bölümde ayrıca İtalyan ve kuzey avrupa heykelleri, İtalyan ve İspanyol resimleri, büyük ebatlarda Fransız resimleri, Roman heykel ve antikaları bulunmaktadır.

Sully kanadı

Antik Yunan’dan kalıntılar, heykeller seramikler. En iyi antik Mısır eserleri. Hiyeroglifler, heykeller ve sanat eserleri burada bulunuyor. The sphinx heykelini ziyaret etmeyi unutmayın. Antik İran sanat eserleri için küçük bir bölüm ayrılmış. Fakat eserler eşsiz. Büyük taş resimleri var.

Richelieu Kanadı

Fransız heykelleri, Almanya ve Hollanda’nın sanat eserleri, resimleri, antik mezopotamyanın kalıntı ve yazıtlarına bu bölümde göz atabilirsiniz. Ayrıca meşhur imparator 3.Napolyon’un tahtı ve odaları burada yer alıyor. Bazı bölümlerine girişi yasaklanmış.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Paris Gezi Planı - BilaHare - -

    […] Louvre Müzesini gezmek için 1 gün yeterli olmayabilir. Zamanınızı verimli kullanmak için Louvre Müzesi Gezi Rehberi işinize […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir