BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Karadeniz Bölgesi Tatil
  4. »
  5. Sinop Huzurlu Tatil Yeri

Sinop Huzurlu Tatil Yeri

tatilci tatilci -
300 0

Karadeniz bölgesinin en uç noktasında yer alan Sinop şehri bölge turu yapanların uğrak şehirlerindendir. Sinop’ta hem mavi hem de yeşil bir arada bulunduğu için şirin ve huzurlu bir havası vardır. Doğal güzellikleriyle gezip görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Sinop tatil yapıp, yeşilin ve mavinin manzarasının tadını çıkarmak için bir çok mekan vardır.

Ülkemizin bir çok yöresinde olduğu gibi Sinop’ta da Anadolu’nun eski medeniyetlerine ait kalıntılar vardır. Bu kakıntıların içinde antik Yunan eserleri de bulunmaktadır. Sinop gezilecek yerler içinde bu kalıntılar ve tarihi eserler önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra Sinop’un birçok yaşanmışlığı içinde barındıran tarihi cezaevi yerli ve yabancı turistler tarafından gezilmektedir. Görkemli binası ve denize karşı konumu, tarihsel özellikleri nedeniyle Sinop’ta önemli bir yere sahiptir. Ünlü tarihi Sinop Kalesi, Alaaddin Camii, Paşa Tabyası, Balatlar Kilisesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

Sinop Huzurlu Tatil Yeri

Bunun dışında tam bir görsel şölen olan Erfelek Şelalesi vahşi doğal bir güzelliğe sahiptir. Büyüklü küçüklü birçok şelaleden meydana gelmiştir. Temiz havası ile suyun verdiği huzur bu şehire verilen bir armağandır. Şelaleyi gezmek ardından güzel bir yemek günü noktalamak için keyifli bir yoldur. Çevresinde güzel bir yürüyüş yapmak, şelalenin soğuk suyundan faydalanmak keyifli bir gün geçirmeyi sağlamaktadır. Ayrıca ata binmek isteyenler için at turu yapılmaktadır.

Sinop’ta gezilecek yerlerin yanı sıra Karadeniz bölgesine has özel mutfağının tadını çıkarmak imkanı vardır. Yöresel yemekler, Sinop’un köylerine ait farklı tatlar herkesin ilgisini çekmektedir. Sinop’ta balıkçılık oldukça gelişmiştir. Bu nedenle her daim taze balık yeme imkanı bulunmaktadır. Kıyma, üzüm, ceviz ve şekerden yapılan nokul yörenin özel yemeklerinden biridir.

Mağaraların gizemli ortamında gezmek isteyenler için Sinop’un Ayancık ilçesine yakın İnaltı Mağarası gezi severlerin uğrak yeridir. İnaltı mağarası sarkıtlar, dikitler, sütunlar ilginç bir görünüme sahiptir. Sinop gezisi nin bir diğer durağı ise Durağan yakınlarındaki Buzluk Mağarasıdır. Adındanda anlaşıldığı gibi mağarada buzlanma gerçekleşmektedir. Büyük miktarlarda buzlar bulunmaktadır. Ağcaçal Mağarası ile Sinop’taki mağara gezisi noktalanabilir. Toprak yapısının özellikleri sayesinde farklı bir görünüme sahiptir. Yine Ayancık ilçesindeki Akgöl yayla turizmi meraklılıları için mükemmel bir seçenektir. Buradaki yapay gölet, piknik ve mesire alanlarını mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Sinop’ta karavanda tatil yapmak isteyenler için kamp bölgeleri mevcuttur. Doğayla içiçe tatil yapmaktan keyif alanlar için karavan tatili maceralara kapı açmaktadır. Üçsuz bucaksız Akliman Kumsalı‘ nda dilediğiniz gibi çadır kurup, kamp yapabilirsiniz. Sinop yaylaları ise mis gibi havası ve doğasıyla ilgi çeker.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir