BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Karadeniz Bölgesi Tatil
  4. »
  5. Trabzon Gezilecek Görülecek Yerler

Trabzon Gezilecek Görülecek Yerler

tatilci tatilci -
389 0

Türkiye’nin en kalabalık 29’ncu ili olan Trabzon, Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde bulunmaktadır. Aynı zamandan Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Bu güzel ilimiz Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almaktadır. Trabzon yeşil doğası ve tarihi yerleriyle görkemli ve özel bir şehir olarak dikkat çekmektedir. Bir çok insan özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde tatile gitmektedir. Ancak; Trabzon’da bir çok tarihi ve turistik yerleriyle son zamanlarda en çok ziyaret edilen iller arasında yer almaktadır.

Trabzon gezilecek yerler arasında herkesin de bildiği Sümela Manastırı gelmektedir. Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı en çok turist çeken yerler arasında yer almaktadır. Sarp kayalar üzerine kurulmuş olan Sümela manastırı halk arasında ‘Meryem Ana’ olarak da anılmaktadır. Manastırın 365 – 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Hristiyanların ilk kutsal mabetlerinden biri olması nedeniyle Hristiyanlar için önemli merkezlerden biridir. Manastır yapıldığı tarihten itibaren birkaç kez elden geçirilmiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahlarca titizlikle muhafaza edilmesine önem verilmiş, ancak günümüzde maalesef kendi insanımızca birçok bölümü tahrif edilmiştir. Bir harabe görüntüsüne sahip olan Sümela Manastırı tarihi yerlerde fotoğraf çekmeyi sevenler için ideal bir yer olarak tercih edilmektedir.

Trabzon Gezilecek Görülecek Yerler

Trabzon görülmesi gereken bir diğer yer ise ; Trabzon Kalesi’dir. İl merkezinde bulunan Trabzon kalesi, Milattan sonra 5. yüz yılda inşa edilmiştir. Bu Kale kesme kayadır. İçinde camii, mahzenleri, muhafazacı evleri ve cephaneleri bulunmaktadır. Kale yaklaşık 1 dönümlük arazide konumlandırılmış olup, tipik Bizans kalesi özelliklerini taşır.

Bunun yanı sıra, yine Maçka ilçesinde yer alan diğer bir yer de Vazelon Manastırı. Bu manastırın, Sümela manastırından daha farklı olarak içerisinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır.

Ayasofya Kilisesi 1250-1260 yılları arasında Trabzon kralı 1. Manuel Komnenos döneminde yaptırılmıştır. Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş olup günümüzde Ayasofya Müzesidir. Peristera manastırı (Kuştul manastırı), kuşbakışı Trabzon manzarasını seyredebileceğiniz Boztepe görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler arasına girmektedir.

Trabzon görülecek yerler arasında belki de adını en çok duyduğumuz yer Uzungöl’dür. Uzungöl tam bir tabiat harikasıdır . Bunu kelimelerle anlatmak biraz zordur. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Uzungöl, misafirperverliğiyle ve de yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmet sunmaktadır. Gölün derinliği 15 metre olup, uzunluğu 500, genişliği 1000 metredir. 1625 hektarlık tabiat parkı zengin bitki örtüsü ve geniş bir yaban hayatı çeşitliliğine sahiptir. Porsuk, vaşak, yaban domuzu, sincap, yaban ördekleri ve tabii göldeki balıklar. Yemyeşil doğanın ortasında sarp kayalık ve doğal şelalelerle kaplıdır. Bölge deniz seviyesinden 1100 metre yüksektedir ve her yıl binlerce yerli, yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Doğa ile içiçe tatil yeri arayanlar için mükemmel seçenekler arasındadır.

Trabzon yaylaları ile ünlü bir şehrimizdir. Maçka-Kiraz Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası, Maçka-Şolma Yaylası, Maçka-Çakırgöl Yaylası, Lapazan Yaylası, Karadağ Yaylası, Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları, Sazalanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Kadırga Yaylası, Çatma Obası Yaylası, Mızraklı Su, Düzköy (Haçka Obası) Yaylası ekoturizm meraklıları için mükemmel seçenekler arasındadır. Bu bölgedeki Zigana Tatil Köyü, Sezginler Otel, Kayabaşı Yaylakent, Hıdırnebi Yaylakent Tesisleri, Yedigöller Otel, Fettahoğlu Grand Hotel, Hotel Taşkın, Pilav Dağı Tesisleri Lagana Kamping başlıca konaklama tesisleridir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir