BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Mühendisler için En İyi 12 Oyun

Mühendisler için En İyi 12 Oyun

Omr Omr -
242 0
Mühendisler için En İyi 12 Oyun

Mühendisler sadece insandır ve ara sıra da zaman geçirmeleri gerekir. Neyse ki, yazılım ve oyun teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, farklı zevklere sahip mühendislerin ihtiyaçlarını karşılamak için birçok seçenek mevcut. Listedeki bu oyunlar, oyun geliştirmekten işbirliği ve yönetim oyunlarına kadar çeşitlilik gösterir. Günümüzün oyun geliştiricileri, bilgisayar ekranında tüm dünyaları yarattı. Oyuncular, basit bir tıklama ile saatlerce oyun eğlencesi için bu hayali dünyalara atlayabilirler. İşte veya üniversitede geçen uzun bir günün ardından gevşemek istiyorsanız, işte mühendisler için en iyi 12 oyun. 

SpaceChem

Bulmaca tabanlı oyun, kimyayı eğlenceli hale getirmede harika bir iş çıkardığından, kimya mühendisleri bu konuda çıldıracaklar. Bunun nedeni, bir kimyasal üretim tesisini işletmek için kimyasal bağla birlikte otomasyon ilkelerini kullanmasıdır. Oynamak için, bir oyuncunun ham maddeleri kullanılabilir kimyasallara dönüştürmek için rafine etmesi gerekir. Bu, kimyasalları hammaddelerden sentezlemek için karmaşık fabrikalar kurarak başarılabilir. Oyun sizi eğlendirecek elliden fazla bulmaca içerir.

Minecraft

Bu çevrimiçi fenomen dünya çapında tanınmıştır ve iyi bir nedenden ötürü mühendisler ve gençler arasında popüler bir seçimdir. Bir hayatta kalma oyunu ile dijital bir Lego simülatörü arasında bir yere düşen Minecraft, onları kırmak, keşfetmek ve toplamak gibi nesnelerle kapsamlı etkileşimler gerçekleştirmenizi sağlar. Bu eylemlerden oyuncu kendi başına bir dünya yaratabilir.  

Oynamaya başlamak için, oyuncu kazma, kürek ve kılıç gibi daha karmaşık nesneler oluşturmak için kullanılabilecek bol miktarda ham kaynak içeren bir dünyada başlar. Her gün sonunda geceye dönüşecek ve oyuncunun daha sonra gün batımından sonra ortaya çıkan canavarların saldırısına uğramasını önlemek için sığınması gerekiyor. Minecraft beş modda oynanabilir: yaratıcı, macera, seyirci, sert ve hayatta kalan. En popüler modlardan biri, oyunculara saldırı riski olmadan nesneler yaratma özgürlüğü sağlayan yaratıcı moddur.

Minecraft’ın yaratıcı modunda bir enerji kaynağı görevi gören Redstone’un kullanılması, mühendisler için işleri eğlenceli hale getiriyor. Bunun nedeni, oynatıcının bu blokları mantık kapıları olarak kullanabilmesi ve işlevsel bir dijital bilgisayar gibi karmaşık cihazlar yapabilmesidir.

Fallout 4

Bu, oyuncuların kıyamet sonrası bir dünyayı keşfetmelerine ve çeşitli görevleri tamamlamalarına olanak tanıyan Fallout oyun serisinin en son üyesi. Bu 2015 sürümü, Windows işletim sistemleri, Xbox One ve PlayStation 4 olmak üzere üç farklı platformda oynanabilir. Buna ek olarak, oyunun 2017’de piyasaya sürülen sanal gerçeklik sürümü de vardır. Fallout 4 , yerleşim yerleri, kasabalar oluşturmak için hafif bir bina sistemi kullanır .  Oyuncular makine, hazneler, güç jeneratörleri ve daha fazlasını inşa etmek için malzeme toplayabilirler. Mantık kapılarının ve anahtarların eklenmesi, Fallout 4’teki karmaşık yerleşim binasını zaman alıcı olsa da eğlenceli bir deneyim haline getirir.

SimCity 4

İlk olarak oyun geliştiricisi Will Wright tarafından 1984 yılında tasarlanan SimCity, tüm zamanların en ikonik bilgisayar oyunlarından biridir. Oyun, oyuncuların, planlama aşamalarından başlayarak, altyapı sistemleri gibi şehrin karmaşık iç işleyişinin inşasına kadar bir şehrin usta kurucusu olmalarına olanak tanır. Başarıyla oynamak için, oyuncu şehirlerinin yanı sıra uygun ulaşım bağlantılarını kurmalıdır. Yerel nükleer santralin erimesini önlemek, oyuncuların görevlerinden bir diğeridir – bu, kentsel bir ortamda büyük ölçekli endüstriyel operasyonlar yürütmenin karmaşıklığını göstermektedir. SimCity 4, bu popüler oyunun en son güncellemesidir. Oyuncular artık şehir merkezleri, yatak odası toplulukları ve ticari merkezlerle tamamlanmış devasa şehirler yaratabilirler.

Factorio

Factorio’da amaç, gezegeni terk edecek bir roket oluşturmak için yeterli altyapı ve teknoloji inşa etmektir. Oyuncu bunu hammadde madenciliği yaparak, kolonistleri barındıracak altyapı inşa ederek, kolonilere saldıran düşmanlarla savaşarak ve genel üretim sürecini yöneterek başarır.

Bazı oyunlarla karşılaştırıldığında, Factorio, oynanışı stratejiye daha fazla odaklandığı için hikayeye ışık tutuyor. Oyuncu, koloniyi düşmanlara ve yabancı sakinlere karşı korumak için kaynak yönetimine dikkat etmeli ve savunma stratejilerini düşünmelidir. Ek olarak, oyun çok oyunculu modda oynanabilir ve oyuncunun büyük fabrikalar oluşturmak için arkadaşlarıyla işbirliği yapmasını sağlar.

Rim World

Bu oyun, Dwarf Fortress adlı bir oyundan esinlenmiştir ve oyuncuların uzak bir gezegende hayatta kalmak için savaşırken bir yerleşimci kolonisini kontrol etmelerine izin verir. Oyuncu, felaketlerin yerleşimcileri yok etmesini önlemek için kolonisini dikkatli bir şekilde yönetmeli, aynı zamanda potansiyel çatışmalardan kaçınmak için karakterler arasındaki kişiler arası ilişkiler iyi korunmalıdır.

Başlamak için, oyuncu garip bir gezegende gemi enkazı olan üç karakteri kontrol ediyor. Oyun boyunca, oyuncunun başa çıkması için gök gürültülü fırtınalar, baskınlar ve çılgın kolonistler gibi rastgele olaylar oluşturulur. Buradaki nihai amaç koloniyi huzur içinde tutmaktır.

Subnautica

Bu, oyuncunun hayatta kalmak için su altı dünyasında yollarını bulması gereken bilim kurgu gezegeninde geçen başka bir oyundur. Oyunun temel amacı, karakterinizin bu yeni dünyayı keşfederken yeterli yiyecek ve suya sahip olmasını sağlamak ve rahat bir üs oluşturmaktır. Oyun, oyuncu, bazıları tamamen zararsız, bazıları ölümcül olan garip yaratıklarla dolu bir okyanus gezegenine düştüğünde başlar. Oyuncu daha sonra, hayatta kalmak için bakır cevheri ve asit mantarı gibi gerekli hammaddeleri aramak için kabuğunun güvenliğini terk etmelidir. Oyuncu teknolojik olarak daha donanımlı hale geldikçe, onu terk etmek için doğru ekipmanı yaratmak amacıyla bu garip gezegenin arkasındaki geçmişin daha fazlasını keşfetmeye çalışabilirler.

Portal

Portal, oyuncunun Aperture Science adlı bir şirketin binasında bulunan bir dizi test odasında gezinmesini gerektiren bir bulmaca oyunudur. Test odaları, oyuncuya onları bir yerden başka bir yere taşıyabilecek portallar oluşturma yeteneği verir. Oyuncu, zor bulmacaları çözmek ve nihayetinde Aperture Science binasından kaçmak için stratejik konumlarda portalları vurmak için momentum ilkelerini kullanmalıdır. 

Oyun boyunca oyuncu, Aperture Science’ın zenginleştirme merkezinin arkasındaki beyin olan GLaDOS (Genetik Yaşam Biçimi ve Disk İşletim Sistemi) adlı bir AI ile etkileşime girer. Oyuncu, genellikle oyuncunun çıkarlarıyla çelişen GLaDOS’un talimatları doğrultusunda çalışmalıdır.

Medeniyet VI

Bu, oyuncuyu düşüşün eşiğinde bir medeniyetin lideri olarak gösteren ikonik bir oyun serisinin altıncı baskısı. Oyuncu, tarih öncesi çağlardan başlayıp geleceğe kadar yerleşim yerinin nüfusuna liderlik etmelidir. Oyunun nihai amacı, araştırma, diplomasi ve ekonomik büyüme gibi alanlarda üstünlük sağlayarak zafer koşullarına ulaşmaktır.

Bu baskıda, şehir devletleri, AI tarafından da kontrol edilen mini medeniyetlerdir. Oyuncu, bu şehir devletleriyle ticaret yapmayı veya diplomasi yapmayı seçebilir veya üstün askeri güç kullanarak onları ezebilir. Harita, Civ V’den sonra altıgen bir tasarım benimsemiştir. Bu yeni tasarım, oyuncunun bölgelerini önceki sürümlerdeki kare karelerde bulunan dört yöne kıyasla altı farklı yönde genişletmesine olanak tanır.

Kerbal uzay programı

Bu, bir roket simülatörü içeren benzersiz bir oyundur. Oyuncu, gezegenin yerçekiminden kaçmak için yeterli güce sahip bir uçan makine inşa etmek için çeşitli uçak ve roket parçalarını kullanarak bir havacılık endüstrisinin uzaya çıkmasına yardımcı olmalıdır. Oyun boyunca oyuncu, uçuşun çeşitli aşamaları için ayarlar, görevler için ne kadar yakıt yükleneceği ve çeşitli gök cisimlerinin yörüngelerine girip yörüngelerini koruyabilmeleri için uzay aracının yolunu hesaplama gibi faktörleri göz önünde bulundurmalıdır. .

Monument Valley 2

Bu eğlenceli küçük iOS oyununun ilk sürümü 2014’te Apple Tasarım Ödülü’nü aldı ve aynı zamanda 2014’ün en iyi Apple Oyunu olarak derecelendirildi. Karmaşık bulmacalar ve renkli sanat eserleriyle tamamlanan oyun, oyuncuyu işleri anımsatan görünüşte imkansız bir mimaride gezinmeye yönlendiriyor. MC Escher. Oyuncu, akıllıca tasarlanmış yapılar içinde kirişler, sütunlar ve gizli patikalarda yürürken Ida adında sessiz bir kızı kontrol ediyor. 

İnanılmaz Makine

The Incredible Machine, karmaşık yollarla basit görevleri yerine getiren çeşitli makinelerin çizimlerini yaratan Amerikalı karikatürist ve mucit Rube Goldberg’in fikirlerine dayanan bir oyundur. Örneğin, bir kağıt havluyu bir akşam yemeğinin yüzüne doğru hareket ettirmek için tasarlanmış bu tür bir makine, onu harekete geçirmek için bir dizi ip, makara, kanca ve hatta canlı bir papağandan oluşur.

Rube Goldberg’in makinelerinin bu dijital yinelemesi, bir dizi topu nihai hedeflerine taşımak için kaldıraçlar, balonlar, trambolinler ve yel değirmenleri gibi çeşitli araçların manipüle edilebildiği basit bir 2D oyun içerir. Karikatürize edilmiş illüstrasyonlar ve basit bir mavi arka plan ile yapılan bu oyun, 1990’larda bilgisayar oyunları oynayarak büyüyenlerde nostalji duygusu uyandıracak. Aynı zamanda mühendislik süreçleri ve makineleri hakkında bilgi edinmek isteyen genç mühendisler için harika bir oyundur.  

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir