BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Mühendislerin Seveceği En İyi Filmler

Mühendislerin Seveceği En İyi Filmler

Omr Omr -
154 0
En İyi Film Mühendisleri Sevecek

Mühendislere ne tür filmler hitap ediyor?  Mühendisler genellikle problem çözücüdürler, yenilikçidirler, mantıksal düşünürdürler, harekete geçenlerdir. Mühendislerin bu özelliklerine uygun olarak film seçimleri yönlendirilir.  

1. Dunkirk (2017)

Tükürük ateşleri. Yok ediciler. Balıkçı teknesi. Römorkörler. Düşman karşısında bir cesaret, sebat ve direnç hikayesinin arka planı olarak sergilenen askeri donanım ve eski nakliye araçlarının birçok ikonik görüntüsü. Oscar adayı harika sinematografi, bu Christopher Nolan destanını mühendisler için mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getiriyor.

2. Suyun Şekli (2018)

Guillermo del Toro’nun Oscar ödüllü filmi, merkezinde Güzel ve Çirkin tarzı bir masal olsa da, kapıcı Elisa’nın (Sally Hawkins) düşmesi için amfibi “canavar” ın yaşadığı, steampunk temalı, soğuk savaş dönemi laboratuarında geçiyor. Hikayeye giren mühendislik bir yana, aynı zamanda ustaca bir teknolojik film yapımı parçası ve gerçek bir görsel şölendir.

3. Armageddon (1998)

Ağır makineler. Tehlikeli bilim. Bruce Willis’in kellik öncesi (ancak hızla gerileyen) kaşlarını çattı. Görmediyseniz, hükümet tarafından dünyaya doğru giden bir asteroide inmek, çekirdeğini delmek ve onu yok etmek için bir nükleer bomba yerleştirmek üzere görevlendirilen bir grup ağır sondaj uzmanıyla ilgili bir film. 

4. Sinek (1986)

Bu bilim kurgu klasiğinde bir ışınlama makinesi tasarlayan eksantrik bir mucidi oynuyor.  Ürpertici, zorlayıcı ve entelektüel olarak uyarıcı, bunun neden bir kült klasiği haline geldiğini görmek çok açık. Mühendisler için harika bir filmdir.

5. Azınlık Raporu (2002)

Bu, yüksek teknolojili bir geleceği öngören çılgın bir bilim kurgu filmi. Philip K Dick’in kısa öyküsüne dayanan (Blade Runner, The Adjustment Bureau ve Total Recall’ın arkasındaki beyin sadece birkaçı), cinayetleri gerçekleşmeden önce tahmin eden psişik teknolojiden sorumlu bir polis şefinin hikayesini anlatıyor. suçluların yakalanması ve tutuklanması. Hiç tanışmadığı bir adamın gelecekteki cinayetiyle suçlanana kadar harika. Bu film Tom Cruise’un kötülerden kaçarken en iyisi ve Dick’in yarattığı düşünüldüğünde, hikaye de tatmin edici derecede akıllı ve sofistike.

6. AI Yapay Zeka (2001)

Sevme yeteneği ile yarattığı robotik bir çocuğu evlat edinen bir mühendis hakkında dokunaklı ve düşündürücü bir film. Her zaman büyük Steven Spielberg’in yönettiği film, yapay zekanın etiği ve robotlar ile insanlar arasındaki çizgilerin nasıl kolayca bulanıklaşabileceği hakkında ilginç sorular ortaya çıkarıyor. Ciddiyetle, bunlar teknoloji bu kadar hızlı geliştikçe giderek daha acil hale gelen sorular.

7. Apollo 13 (1995)

Houston Bir problemimiz var. Ay görevi Apollo 13’ün karşılaştığı problemlerle ilgili harika gergin bir film. Hayatta kalmak için savaşarak yollarını almaya çalışan mühendislerin, teknisyenlerin, bilim adamlarının ve astronotların hikayesi. Teknik sorunları çözmek için ekip çalışmasının neden gerekli olduğuna dair güzel bir hatırlatma. 

8. Uzaylı / Yabancılar (1979, 1986)

Uzayda denizciler ve bir sürü silahlarlalar. Ve bunlar korkunç uzaylılar.  Mühendisler endüstriyel hissi, özellikle de insan yapımı makinelere benzeyen Alien / ların, aksiyonu ve sürükleyici olay örgüsünü sevecekler. 

9. Taklit Oyunu (2015)

Alan Turing, bir mühendis ekibi ile birlikte, Enigma kodunu kıran ve nihayetinde ikinci dünya savaşında milyonlarca hayatın kurtarılmasına yardımcı olan bir makine inşa ediyor. Karşılaştığı temel önyargı ve ayrımcılıkla, bu bir insan hikayesi olduğu kadar harika bir matematiksel ve mühendislik hikayesidir. Başrolde, Benedict Cumberbatch, büyük bir hassasiyet ve duygu ile dolu, gerçekten görülmesi gereken bir şey haline getiren, son derece övgüye değer bir performans sunuyor. 

10. Marslı (2017)

Ancak Matt Damon tarafından mükemmel bir şekilde canlandırılan Mark Watney, tüm mühendislerin mühendisi olmak için sahneye çıkıyor ve “Bunun dışında bilim yapmam gerekecek” sözünü söylüyor. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir