BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Korozyon Mühendisliği: Büyüleyici, Az Bilinen Bir Kariyer Seçeneği

Korozyon Mühendisliği: Büyüleyici, Az Bilinen Bir Kariyer Seçeneği

Omr Omr -
363 0
Korozyon Mühendisliği Büyüleyici, Az Bilinen Bir Kariyer Seçeneği

Teknik olarak konuşursak, korozyon, malzemelerin çevreleriyle kimyasal veya elektrokimyasal bir reaksiyonla kademeli olarak yok edilmesidir. Yaygın olarak korozyonun yalnızca metallerle ilişkili olduğuna inanılmasına rağmen, bunlara duyarlı olan tek malzeme bunlar değildir. Plastikler ve cam dahil metal olmayan malzemeler de paslanmaya neden olabilir.

Korozyonla ilgili bu kadar önemli olan nedir? Topluma önemli maliyetleri vardır. ABD’de korozyon nedeniyle her on yılda bir kaybedilen tahmini 2-4 trilyon $ ‘ın yanı sıra, korozyon insanların güvenliğini tehlikeye atabilir. Örneğin bir baraj patlayabilir veya acil bir durumda ihtiyaç duyulan ekipman kullanılamaz hale gelebilir. Korozyonun mümkün olduğu kadar hafifletilmesi halkın yararınadır.  

Varlıkların daha uzun hizmet ömrüne sahip olabilmesi için, korozyon belasını hafifletmek için bilgili profesyonellere ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, korozyon mühendisliği endüstrisi iyi bilinmediğinden, bu endüstride çok fazla insan istihdam edilmemiştir.

Korozyon mühendisliği nedir?

Korozyon mühendisliği, korozyonun neden olduğu hasarı azaltmanın yollarını geliştirmek ve uygulamak için kimya, fizik, matematik ve mühendisliğin uygulanmasıdır. Korozyon tamamen durdurulamaz, ancak önemli ölçüde yavaşlatılabilir. Endüstride çalışanlar, korozyonun etkisini mümkün olduğunca azaltmakla görevlidir.

Korozyonun etkisini en aza indirmenin birkaç yaygın yöntemi vardır. Bir korozyon mühendisi, örneğin, bir katodik koruma sistemi tasarlayabilir ve uygulayabilir. Katodik koruma, korozyon riski olan bir metali daha kolay aşınan bir metale bağlayarak çalışır. Korunan metal korozyona uğramaz çünkü bunun yerine “kurban metal” paslanır.

Uygun malzeme seçimi, aynı zamanda korozyona karşı mücadelede önemli bir stratejidir. Bazen bir malzeme uygun olmadığı bir ortamda kullanılır ve bu da korozyon oranlarının artmasına neden olur. Hizmet verdikleri ortama uygun malzemeler kullanmak, korozyona karşı büyük bir koruyucudur.

Koruyucu kaplamalar, aşınabilen bir malzeme ile çevreleyen ortam arasında bir bariyer görevi görür. Söz konusu ortama bağlı olarak koruyucu kaplama, örneğin boya, bir floropolimer kaplama (ısıya, suya, tuza ve kimyasallara dirençli) veya metalik bir kaplama olabilir. Bu kaplamalar bir varlığın hizmet ömrüne yıllar ekleyebilir.

Ortamın akışkan olması durumunda, kimyasal işlem uygun bir korozyon azaltma yöntemi olabilir. Kimyasallar seçilir ve konsantrasyonları ve hacimleri, kimyaya ve sıcaklık, pH ve kirletici konsantrasyonu dahil sıvının çalışma koşullarına göre seçilir. Kimyasal bir arıtma programı, sıvıyı daha az aşındırıcı hale getirmek için sıvının kimyasını değiştirmeye yarar.

Korozyon mühendisliğinde bu kadar büyüleyici olan nedir?

Korozyon bir veba gibidir, sessiz ve zayıflatıcıdır. Endüstri profesyonelleri, onunla savaşmakla görevli ender kişilerdir. Bir malzeme ile çevresi arasındaki etkileşimi ve her ikisinde de küçük bir değişikliğin bile günler ve onlarca yıllık hizmet ömrü arasındaki fark anlamına gelebileceğini anlamak heyecan vericidir. Özellikle büyüleyici olan, korozyon hasar mekanizmalarını ve kaynaklarını tanımlamaktır. Bir inceleme yaparken belirli hasar mekanizmalarını ortadan kaldırmak ve diğerlerini doğrulamak için küçük ipuçları aramak adli patoloji gibi geliyor. Korozyon araştırmaları dedektiflik çalışmalarıyla karşılaştırılabilir. 

Korozyon mühendisliğinde kariyer başlatmak

Korozyon mühendisliği alanında hem mühendisler hem de teknoloji uzmanları istihdam edilmektedir. Mühendisler için, ilgili bir mühendislik disiplininde dört yıllık bir dereceyi tamamlamak, genellikle korozyon mühendisliğinde bir kariyere doğru ilk adımdır. Tipik olarak endüstriye dahil olan mühendislik disiplinleri, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, malzeme mühendisliği, deniz mühendisliği, metalurji mühendisliği ve korozyon mühendisliğidir.

Teknoloji uzmanları için genellikle iki yıllık bir diploma yeterlidir. Teknologlar, enstrümantasyon mühendisliği, kimya teknolojisi veya çevre teknolojisi dahil olmak üzere yukarıdaki disiplinlerde veya diğer ilgili alanlarda bir diploma almalıdır. Birçok şirket, korozyon mühendisliği ile ilgili staj veya kooperatif pozisyonları sunar ve bu da onları sektöre mükemmel bir giriş noktası haline getirir.

Korozyon mühendisleri ve teknoloji uzmanları nerede istihdam edilir?

Korozyon mühendisliği eğitimi almış olanlar, korozyonun özellikle önemli bir güvenlik veya ekonomik sorun olduğu endüstrilerde istihdam edilmektedir. En yaygın olarak petrol ve gaz endüstrisinde bulunurlar, ancak aynı zamanda imalat, inşaat altyapısı ve denizcilik endüstrilerinde de yaygın olarak bulunurlar.

Korozyon mühendisliği ile ilgili profesyonel dernekler

Korozyon mühendisliği için en tanınmış profesyonel birlik, daha önce Ulusal Korozyon Mühendisleri Birliği olan NACE International’dı. Ocak 2021’de NACE International, Koruyucu Kaplamalar Derneği ile birleşerek Malzeme Koruma ve Performans Derneği’ni oluşturdu.

Ayrıca birçok bölgesel ve ulusal korozyon mühendisliği profesyonel birliği de vardır. Bunlar arasında Korozyon Enstitüsü (Birleşik Krallık) ve Avrupa Korozyon Federasyonu (Avrupa Birliği) bulunmaktadır. Bu dernekler, üyeleri arasında korozyona ilişkin bilgi ve anlayışı ilerletmeye ve üyeler ve halk arasında sektöre olan ilgiyi artırmaya hizmet eder.

Korozyon mühendisliğinde ileri eğitim

NACE International ve Society for Protector Coatings, katodik koruma, kaplama denetimi ve kaplama uygulaması dahil olmak üzere korozyon mühendisliği ile ilgili sertifika kursları sunmaktadır. Bu sertifikalar, korozyon konularında derin bir bilgi birikimini garanti ettikleri için endüstride oldukça değerlidir.

Korozyon mühendisliği endüstrisinde bir gün

Sektörde çalışan iki gün hiçbir zaman aynı değil. Bu mesleğe dahil olanlar bir ofiste çok zaman geçirirler, aynı zamanda sahada da çok zaman geçirirler. Sahada uzun günleri olabilir veya tüm vardiyalarını ofiste geçirmiş olarak zamanında eve gidebilirler. 

Sahada, endüstri profesyonelleri öncelikle paslanabilen varlıkları hasar açısından incelemek için seyahat etmekten sorumludur. Uğraştıkları varlıkların tam bir muhasebesini almaları gerekir. Bir varlık hasar görmüşse veya başarısız olmuşsa, bir soruşturma yürütülmelidir. Ekipman operatörleri gibi varlıkla çalışanların ifadeleri, bu soruşturmalarda özellikle değerlidir.

Korozyon azaltma ürünleri için niş pazar nedeniyle, endüstri profesyonelleri, korozyonu azaltmak için en iyi hizmeti verecek ürünleri belirlemek ve seçmek için genellikle kimyasal, malzeme ve ekipman satıcılarıyla bir araya gelir. Diğer saha çalışmaları, bir inşaat projesi sırasında korozyonla ilgili konularda danışmak veya analiz için bir laboratuvara kimyasal numuneler teslim etmek için hazır bulunan endüstri profesyonellerini içerebilir.

Ofis ortamındaki endüstri profesyonellerinin çalışmaları farklılık gösterir. Soruşturma raporları yazmak yaygın bir görevdir. Tanıklık, kimyasal raporlar, denetim bulguları ve inşaat standartları dahil olmak üzere varlık hasarının eksiksiz bir resmi boyanmalıdır. Destekleyici belgeler, korozyon hasar mekanizmalarını olabildiğince doğru bir şekilde tanımlamak için derlenir ve analiz edilir. Elinizin altında olabildiğince fazla doğru bilgiye sahip olmak, benzer hasarları önlemek için tavsiyelerde bulunulmasına da olanak tanır. 

Katodik koruma sistemleri tasarlamak, onarım veya değiştirme gerektiren hasarlı varlıkları belirlemek, varlıkların hasarını gidermek için projeleri denetlemek ve raporları yorumlamak, sektördeki profesyoneller tarafından yapılan diğer tüm ortak görevlerdir.

İş beklentileri

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu, korozyon mühendisleri için iş beklentilerini özel olarak listelemiyor. En yakın meslek olan malzeme mühendisleri, 2019 ile 2029 arasında öngörülen% 2’lik bir iş büyümesi yaşayacaklar. Altyapı ve diğer varlıklar yaşlandıkça ve özellikle petrol ve gaz endüstrisinde başarısız olmaya başladıkça, bunları yönetmek için daha fazla korozyon uzmanına ihtiyaç duyulacak. 

Kapanışta Korozyon mühendisliği endüstrisi, iyi bilinen veya yaygın olarak tercih edilen bir kariyer seçeneği olmamasına rağmen, dünyanın olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayan büyük önem taşıyan bir sektördür. Bu sektördeki profesyoneller olmadan altyapı çökecek, insanlar tehlikeye girecek ve trilyonlarca dolarlık ekonomik çıktı kaybolacaktı. Korozyon mühendisliği endüstrisi, incelemeye değer büyüleyici bir seçenektir. Aradığınız kariyer yolu bu olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir