BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. İlaç Mühendisliği İyi Bir Kariyer Seçimi mi?

İlaç Mühendisliği İyi Bir Kariyer Seçimi mi?

Omr Omr -
175 0
İlaç Mühendisliği İyi Bir Kariyer Seçimi mi

Dünya nüfusu artıyor ve yaşlanıyor. Bu, daha fazla insanın hastalandığı ve sürekli yeni hastalıkların ortaya çıktığı anlamına gelir. Bu nedenle, insanların sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu ilaçları geliştirmeye ve üretmeye devam etme baskısı sürekli artmaktadır. Ve bu yükü tam olarak kim omuzlıyor? İlaç mühendisleri.

İlaç mühendisliği nedir?

İlaç mühendisliği, ilaçların geliştirilmesi ve bunları üretmek için gerekli süreçler dahil olmak üzere üretimini içerir. İlaç mühendisleri, bu endüstride ürün etkinliği, kalitesi ve güvenliği hayati önem taşıdığından, analitik ve kalite kontrol süreçleriyle de ilgilenirler.

İlaç mühendisi olarak çalışmayı düşünmeden önce, sektörün risklerini bilmeniz de önemlidir. İlaç mühendislerinin çalışmaları insanların sağlığını doğrudan etkilediğinden, tüm mühendisler yüksek bir standarda tabi tutulsa da, daha da yüksek bir standarda sahipler. Çalışmaları hayat kurtarabildiği gibi hayatları da sona erdirebilir. Bu sektörde hasta güvenliği, ürün kalitesi ve mevzuata uygunluk standartlarının bu kadar yüksek olmasının nedeni budur. 

Kariyerinize ilaç mühendisliğinde başlamak

Bir ilaç mühendisi olarak çalışmak için, kimyasal, biyomedikal, biyolojik, mekanik, proses, proje, enstrümantasyon, kalite, imalat veya endüstri mühendisliği gibi ilgili bir mühendislik disiplininde dört yıllık bir derece almanız gerekir. İlgili bir alanda yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olanlar, uzmanlık uzmanlıkları için özellikle yüksek talep görmektedir.

İlgili bir alandaki dört yıllık derecenin yanı sıra, belirli bir kurs alarak (bu tabii ki hala okurken), sertifikalar alarak veya ilaç mühendisliği endüstrisinde size yardımcı olabilecek eğitimi tamamlayarak kendinizi gelecekteki işverenlere karşı öne çıkarabilirsiniz. Alınacak faydalı kurslar arasında imalat, biyokimya, kimya, farmakoloji ve biyoloji yer alır.

Kalite ve üretim bu endüstrinin iki ana yönü olduğundan, Kalite Mühendisliği Sertifikası veya Sertifikalı İmalat Mühendisliği Sertifikalarına sahip olmak da işverenler için çekici olabilir. Proje yönetiminin herhangi bir mühendislik endüstrisinde yararlı bir beceri olduğu göz önüne alındığında, bir Proje Yönetimi Profesyonel Sertifikasyonu da faydalı olacaktır.

Belirtildiği gibi, ilaç mühendisliği endüstrisine girmek, ilgili iş deneyimine sahipseniz de daha kolaydır. Bir ilaç mühendisliği şirketi veya bir imalat şirketi ile staj yapmak veya bir laboratuarda çalışmak, kaliteli bir iş deneyimi elde etmenin harika yollarıdır.

İlaç mühendisleri nerede çalışıyor?

İlaç mühendisleri, Pfizer, Merck ve GlaxoSmithKline gibi ilaç şirketleri tarafından istihdam edilmektedir ve muhtemelen bir laboratuvar ortamında veya bir üretim tesisinde çalışmaktadır.

Bazı ülkelerde esrara karşı giderek daha gevşek bir tutum sergileyen ilaç mühendisleri, esrar şirketleri tarafından üretim süreçlerini geliştirmek ve işletmek için de istihdam edilebilir. .

İlaç mühendisi olarak ne üzerinde çalışacaksınız?

Bir ilaç mühendisi olarak, ürün anlayışından ürün paketlemesine kadar farmasötik üretim sürecinin herhangi bir parçası üzerinde çalışıyor olabilirsiniz. İlaçlar genellikle biyokimyacılar veya farmasötik bilimciler tarafından tasarlansa da, farmasötik mühendisleri de tasarım sürecine dahil olabilir. Bu rolü üstlenmeyi seçerseniz, muhtemelen bir laboratuvarda bir araştırma ve geliştirme ekibine yerleştirileceksiniz. Üretimde çalışmak yerine laboratuvarda çalışmanın ve araştırma yapmanın hayranıysanız, ilaç mühendisi olarak çalışmak sizin için iyi olabilir.

Bir ürün tasarlandıktan sonra üretilmesi gerekir. Ürüne bağlı olarak, çok nadir hastalıklar için ilaç gibi sadece küçük partiler halinde veya aşılar gibi büyük miktarlarda yapılabilir. Bu ürünleri üretmek için süreçler tasarlamanız gerekecek veya süreç zaten geliştirilmişse, daha fazla miktarda ürün üretilebilmesi için süreci ölçeklendirmeniz gerekecektir.

Ürünlerin üretiminden de sorumlu olabilirsiniz. Ürünlerin ihtiyaç duyulan miktar ve kalitede olmasını sağlamak için üretim sürecini denetlemenin yanı sıra, üretim sürecindeki sorunları tanımlamanız ve çözmeniz gerekir. Ayrıca, ekipman bakımını planlamak veya üretim sürecini daha verimli hale getirmenin yollarını bulmakla da görevlendirilebilirsiniz.

Etiketleme ve paketleme kesinlikle son bulabileceğiniz bir alandır. En küçük hata bile birinin sağlığını ve güvenliğini riske atabileceğinden, tüm etiketleme ve ambalajlama düzenlemelerine uygunluğu sağlamak için katı standartlara uymak zorunda olduğundan, bu da önemli bir alandır. Bir farmasötik etiketinde gerekli olan bilgiler, tıbbi bileşenlerin bir listesini ve bir son kullanma tarihini içerir. Bu bilgi, ilacın etkililiğinin sağlanması ve bir kişinin sahip olabileceği herhangi bir olumsuz etkinin daha iyi değerlendirilebilmesi için gereklidir.

Bilginizi diğer sektörlere uygulamak

İlaç mühendisi olarak çalışırken öğrendiğiniz şeylerin çoğu diğer endüstrilere aktarılabilir. Örneğin, ürünlerin kalite standartlarına göre tutarlı bir şekilde üretilmesini ve kontrol edilmesini sağlayan bir sistem olan İyi Üretim Uygulaması (GMP), üretim sürecindeki riskleri en aza indirmek için ilaç mühendisliği sektöründe kullanılmaktadır. GMP, gıda, kozmetik veya tıbbi cihaz endüstrileri gibi sağlık veya güvenlik sorunları nedeniyle kalite standartlarının sürekli olarak son derece yüksek tutulması gereken tüm imalat endüstrileri için geçerlidir. Bu nedenle, ilaç mühendisliği endüstrisinde çalışan biri, GMP’nin kullanıldığı herhangi bir sektöre nispeten kolayca geçebilir.

Ayrıca, üretim süreçleri ve bunlarla ilgili kazanlar, karıştırıcılar ve tanklar gibi ekipmanlar hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir. Bu ekipman her türlü üretim sürecinde kullanıldığından, herhangi bir imalat endüstrisinde çalışırken ona aşinalık faydalıdır.

İlaç mühendisliği endüstrisinde uymanız gereken yüksek üretim, kalite ve mevzuata uygunluk standartları size “Sadece en iyisini kabul edeceğim” zihniyetini verir. Bu sektörde kazandığınız standartlara dikkat ve uyum, son derece aktarılabilir ve herhangi bir mühendislik endüstrisinde memnuniyetle karşılanacaktır. 

Kariyer olasılıkları

İlaç mühendisliği sizin için iyi bir seçenek gibi görünüyorsa, şanslısınız. Bu sektörde sizin için pek çok iş fırsatı var ve bunu yaparken oldukça para kazanacaksınız! Amerika Birleşik Devletleri’nde, ortalama bir ilaç mühendisi yılda 81.734 dolar kazanıyor ve iş büyümesinin 2018’den 2028’e %8 olması bekleniyor ve bu süre içinde 23.800 iş fırsatı yaratılıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir