BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. CNC Freze Tezgahı Parça ve Bileşenlerinin İşlevleri Açıklandı

CNC Freze Tezgahı Parça ve Bileşenlerinin İşlevleri Açıklandı

Omr Omr -
307 0
CNC Freze Tezgahı Parça ve Bileşenlerinin İşlevleri Açıklandı

CNC Freze Tezgahı aşağıdaki ana parçalara sahiptir

Eksenler, Tabla, Mil, Çerçeve, CNC kontrolörleri ve soğutma sıvısı, yağlama sistemleri, elektrikli çeki çubuğu, muhafazalar ve dördüncü ekseni içeren bazı Aksesuarlar . Tüm öğeleri ayrıntılı olarak tartışacağız.

Freze Tezgahı Parçaları

Çerçeve

Çerçeve, CNC freze makinesinin zemininin veya temelinin üzerinde yer alır. Makine titreşimi için hem destek hem de sönümleyici olarak çalışır. Çerçeve malzemesi Dökme Demir veya granit dolgulu kaynaklı yapı olabilir. Bazı yay özelliklerine ve çok daha az sönümleme kabiliyetine sahip olduğundan, genellikle bir freze makinesi çerçevesi olarak zar zor çelik kullanılmaz. Çelik çok sert olmasına rağmen Dökme Demir daha iyi bir seçimdir. Bir başka yenilikçi fikir, kaynaklı çelik bir kapta farklı boyutlarda taşlara sahip epoksi reçineleri kullanmaktır . Epoksi granit karışımı iyi bir sönümleyicidir ve çelik bir kapta tutulduğunda mukavemeti de artar. Karışımda bazen alüminyum da kullanılır. Şasi üzerine sağlam bir şekilde zemine bağlanacak şekilde temel cıvatalarının yerleştirilmesi için düzenlemeler vardır.  

Eksenler

Her yöne hareket sağlamak için CNC freze tezgahı eksenleri çerçeveye bağlanır. Makine bilgisayar kontrollü olduğundan program tarafından yapılmaktadır. Manuel olarak da yapılabilir. Ortak bir CNC, 3 eksenli CNC olarak adlandırılır ve 3 yönde hareket eder. Bir CNC eksenine bağlı bileşenler arasında motor, farklı tipte yollar, tabla, limit anahtarları ve kılavuz vida bulunur. Genellikle eksenler X, Y ve Z yönlerinde hareket eder ancak bazen isteğe bağlı 4. Eksen gereklidir ve aksesuar listesindedir. 5 eksenli frezeleme de görülmekle birlikte çok yaygın değildir. Motor masaya hareket sağlar ve yollar düzgün kayma hareketi sağlar. Eksen montajında ​​kırlangıç ​​kuyruğu yolları ve doğrusal yolları sıklıkla kullanacaksınız. Kılavuz vida, motorun dönme hareketini çıkarırken doğrusal hareketi sağlar.  

Tablo

Masayı eyerin üstüne yerleştirin. Bu tutar işleri de ve iş tutma cihazları. İş parçasını ve aparatları ve fikstürleri tutmak için bir dizi T yuvası vardır. CNC freze işleminde tablo, program kodlarından sinyal alan motor tarafından hareket edecektir.

 Mil

Mil, dönen takım tutucudur . Aletleri milin konik kısmına monte edin. İş milinin farklı RPM’leri vardır. Ana iletim hızından, iş mili hızını değiştirin. İş mili hızı, işlenmesi gereken malzemenin özelliklerine göre ayarlanır. Esas olarak üç farklı tipte iğ görülmektedir. Bunlar kartuş miller, bağımsız miller ve fabrikasyon millerdir.

CNC Kontrolör

Bir CNC freze makinesindeki CNC kontrolör, makinenin motoruna CNC eksenlerinde hareket etmesi için sinyaller verir. Makinenin beyni olarak çalışan elektronik kontroldür. Bu elektrikli ve elektronik ekipman , girdi olarak verilen kodu yürütür .

CNC Freze Tezgahı Aksesuarları

Soğutma sıvısı

CNC freze tezgahında soğutucunun rolü hayati önem taşır. Takım ömrünü uzatır ve işin düzgün işlenmesini sağlar. CNC frezelemede kullanılan farklı soğutma sıvısı, Mist Soğutma Sıvısı, Taşmalı Soğutma Sıvısı, Soğuk Hava Tabancası veya Hava Üflemeli soğutma sıvısı ve Toz Toplayıcı içerir. Aslında toz toplayıcı bir soğutucu değildir, ancak soğutucunun çalışması için ilk koşulu oluşturur. Talaşları toplar ve yüzeyi temizler. Buhar soğutucuyu, makinenin kapalı olmadığı ve basınç gerektiren yerlerde kullanın. Makinenin su basması kapalı durumu için soğutma sıvısı daha iyidir.

Yol Yağlayıcı

Herhangi bir hareketli motor veya makine gibi CNC frezeleme de yağlamaya ihtiyaç duyar. Masanın üzerinde yumuşak harekete izin vermek için kızakların yağlanmaya ihtiyacı vardır. Kılavuz vidanın, dişlilere ve motorlara geçerken ve aynı zamanda ağır yükleri taşırken yağlanması gerekir. Bir CNC makinesinde , yağlayıcılar genellikle otomatiktir. Ancak manuel olarak da yapabilirsiniz. Otomatik yağlayıcılar, zamanında yağlamayı sağladıkları için iyidir.

Elektrikli Çeki Demiri

Aletinizi sık sık değiştirmeniz gerekiyorsa çeki çubukları iyidir. Otomatik takım değiştirici kullanılıyorsa, çeki çubukları gereklidir. Takım tutucuların işmilinden yakalanması ve serbest bırakılması, elektrikli çeki çubukları vasıtasıyla yapın. Çeki çubuklarına Darbeli anahtarlar, Çekme Saplaması ve Tormach TTS Stili dahildir. Elektrikli çeki çubuklarıyla, çeki çubuğunu gevşetmek istediğinizde her seferinde bir operatöre ihtiyacınız yoktur . İhtiyaç duyulan zamanı yarı yarıya azaltır.

Muhafaza

Muhafazalar, makine için bir kapak oluşturur. Bir freze makinesi her zaman hileleri keser ve fırlatır. Çok dağınık olur. Böylece bir muhafaza çok kullanışlı hale gelir ve soğutma sıvısı ile karıştırılan talaşlar veya talaşlar içeride kalır ve üretim zemini temiz kalır.

4. Eksen

Adından da anlaşılacağı gibi X, Y ve Z yönlerinden farklı bir yönde başka bir hareket verir. Çoğu durumda gereklidir. Bununla birlikte, operatör olarak teneke masa üzerinde ekstra parçaları tutabilirsiniz. Ayrıca iş parçası üzerinde bazı ekstra işler de yapabilirsiniz. İşlevselliğe göre CNC frezeleme küçük veya büyük olur. Ayrıca milin konumuna göre CNC frezeleme iki sınıftır. Dikey ve Yatay freze makineleri. Dikey frezelemede takım ekseni dikeydir ve yatay frezelemede takım ekseni WP’ye yataydır. Yatay frezelemede yukarı ve aşağı frezeleme yapabilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir