BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Arı Besleme Yöntemleri

Arı Besleme Yöntemleri

Omr Omr -
181 0

Arıcılık sektörü tarih olarak bakıldığında oldukça eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar geleneksel olarak varlığını sürdürmüştür. Arıcılık işi oldukça ustalık isteyen bir iş olmasının yanı sıra bu işi yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka bu işi sevmeniz gerekmektedir. Sevmediğiniz taktirde hem kendinize hem de arılarınıza eziyet etmiş olursunuz. Dolayısıyla arıları ve arıcılığı seven bir kişi bu işi en ufak detayları ile birlikte en iyi şekilde yapabilir ve güzel bir gelir elde edebilir. Dolayısıyla bu sektör günümüzde oldukça popüler ve yaygın bir biçimde yapılmaktadır.

Arılarınız İçin Mutlaka Parazitlerle Mücadele Edin

Her işin sahip olduğu bir teknik vardır. Dolayısıyla her işte olduğu gibi arıcılık sektöründe de bilmeniz gereken bazı teknikler mevcuttur. Bu sebeple arılarınızın sağlığı ve alacağınız ürünlerin kalitesi açısında bütün bir yıl boyunca parazitlerle ve hastalıklar ile mücadele etmeniz gerekmektedir. Pek çok türe sahip olan parazitlerin kısa sürede hızla üremesini engellemeli ve onları artmadan ilaçlamanız gerekmektedir. Herhangi bir hastalıkla karşılaşmanız durumunda mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Arılarınızı Beslemek İçin En Önemli Mevsim İlkbahar

Arı yetiştirmek ve arıcılık yapmak istiyorsanız her yerin yeşile büründüğü ve tabiatımızın yeniden yeşerdiği ilkbahar ayı oldukça önemlidir. Bu mevsim geldiğinde arılarınızın kovanlarında yer alan yiyecek miktarı az ise arılarınızın sağlığını kaybetmemesi için ek besleme yapmanız gerekir. Bunun için bir miktar şekeri su ile karıştırmalı ve elde etmiş olduğunuz şerbeti kovanın içerisine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Bir başka arı besleme yöntemi ise polenler olmaktadır. Eğer polen yetersiz gelirse bal ve polen karıştırılarak elde edeceğiniz karışım ile arılarınızı besleyebilirsiniz.

Piyasada pek çok arıcılık sektöründe yer alan dükkan yer almaktadır. Dolayısıyla bal satın almadan önce mutlaka güvendiğiniz ve bildiğiniz bir dükkandan bal almalısınız. Balların özellikler yöreden yöreye değişmekte olup, memleketimizin farklı köşelerinde gezici arıcılık yapılmakta ve farklı ballar elde edilmektedir. Dolayısıyla bal alırken imitasyon ballara çok dikkat edilmelidir. Bunun için balın fiyatından önce kalitesinden emin olmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir