BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Daha Yeşil Bir Geleceği Teşvik Eden 5 Enerji Mühendisliği Teknolojilerinin Geliştirilmesi

Daha Yeşil Bir Geleceği Teşvik Eden 5 Enerji Mühendisliği Teknolojilerinin Geliştirilmesi

Omr Omr -
168 0
5 Daha Yeşil Bir Geleceği Teşvik Eden Enerji Mühendisliği Teknolojilerinin Geliştirilmesi

İklim değişikliği gezegenimizi ele geçirdikçe baskı küresel olarak artıyor. Çevremizdeki çevre gelişiyor ve bu da ülkelerin, hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin yenilenebilir enerji ve yeşil enerji sektörüne daha fazla dahil olma ihtiyacını artırıyor.

Paris Anlaşması 2016 sonunda yürürlüğe girdi. Sera gazı (GHG) emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak amacıyla 197 tarafça imzalandı. 2017 yılında Birleşik Krallık hükümeti, gezegen ve nihayetinde insanların sağlığı üzerindeki olumsuz etkiler nedeniyle 2040 yılına kadar yeni Benzinli ve Dizel otomobillerin satışının yasaklandığını duyurdu.

1. Biyoyakıtlar

Ulaşım için kullanılan mevcut yakıtlar, çevrede büyük miktarlarda kirlilik yaratmaktadır. Biyoyakıtlar, yakın zamanda yaşayan organizmalardan üretilen ve yeniden geliştirilebilen ulaşım yakıtlarıdır. Üç ana kategoriye ayrılırlar:

  • Birinci nesil : Çoğunlukla yenilebilir olan şekerler, nişastalar ve bitkisel yağlardan yapılan geleneksel biyoyakıtlar.
  • İkinci nesil: Bunlar, yenmeyen selülozik bitki malzemelerinden oluşur.
  • Üçüncü nesil: bu biyoyakıt, alglerden ve diğer biyolojik işlemlerden üretilir.

Biyoyakıtlar bir süredir ortalıkta, ancak şimdi büyük enerji sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için daha da geliştiriliyorlar. İkinci ve üçüncü nesil biyoyakıtlar, uygun fiyatlı, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir hale gelirlerse en büyük potansiyele sahiptir. Bazı havayolları biyoyakıtları düzenli olarak kullanmaya başladı bile.

2. Hidrojen Yakıt Hücreleri

Hidrojen yakıt hücreleri, ortaya çıkan yeşil bir teknolojidir ve fosil yakıtların kullanımıyla mücadelede kirlilik içermeyen bir çözüm olarak kabul edilir. Şu anda çoğunlukla arabalarda ve uzay araçlarında kullanılıyor ve geliştiriliyorlar.

Yakıt hücresi, hidrojen ve oksijenin birleştirilmesiyle oluşturulur. Kimyasal reaksiyondan gelen enerji, kullanılabilir elektrik oluşturur. Üretilen karbondioksit sera gazı yoktur, bu da bunu benzin ve dizele çevre dostu bir alternatif haline getirir. Ek olarak, hidrojen yakıt hücreleri çok verimlidir ve bu da onları daha da cazip hale getirir.

3. Elektrikli Arabalar

İngiltere hükümetinin 2040 yılına kadar yeni benzinli ve dizel otomobil satışını yasaklamasıyla birlikte, halihazırda ilerlemekte olan elektrikli otomobil endüstrisi patlamaya hazırlanıyor. Tesla, sektördeki ilerlemeyi kamuya açık bir şekilde belgelemesiyle tanınan en iyisidir, ancak neredeyse tüm otomobil üreticileri, kitleleri hedefleyen yeni teknolojileri araştırmak ve geliştirmek için milyonları pompalamaktadır.

Elektrikli otomobillerin halihazırda büyük faydaları var, bunlardan en önemlisi hiç egzoz emisyonu olmaması. Ek olarak, hızlı ve sessizdirler, çalıştırmaları ucuzdur ve evde şarj edilebilirler. Yine de geliştirmeye kesinlikle yer var ve önümüzdeki yıllarda en fazla ilerlemeyi görmeyi beklediğiniz yer burası. Sınırlı mesafe aralığı, yeniden şarj etmek için geçen uzun süre, mevcut seçim eksikliği ve peşin maliyetler gibi şeyler, ele alınması gereken olumsuzluklardır.

4. Termo-Depolimerizasyon

Termo-depolimerizasyon kullanılarak, karbon bazlı atık, yeterli ısı ve basınçla birleştirilerek yağ üretiminde kullanılabilir. Süreç, esasen doğanın nasıl petrol ürettiğini taklit eder, ancak kontrol avantajına sahiptir, bu da çok daha hızlı olabileceği anlamına gelir. Yeni daha yeşil enerji türleri devreye girdikçe petrole olan talep azalacak olsa da, yine de son derece değerli bir emtia. Termo-Depolimerizasyon sadece böylesine değerli bir meta oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda karbon bazlı atığı bu kadar önemli bir şeye dönüştürmesi de çevre için son derece faydalıdır.

5. Perovskite güneş pilleri

Güneş pilleri birçok ülkede zaten popüler. Ancak şu anda piyasada en çok öne çıkan silikon hücrelerin sınırlamaları var. Mevcut silikon paneller zayıf güç dönüştürme verimliliğine sahiptir, ağır ve serttir ve ihtiyaç duyulan silikonun biçimi işlemek için çok fazla enerji gerektirir.

Perovskites adı verilen bir dizi malzemeden yapılan yeni güneş pilleri, bu sorunları çözme ve güneşten elektrik üretimini artırma potansiyeline sahip. Üreticiler, Perovskitlerden çok hafif olan ince filmler üretebilirler. Yıllar boyunca dayanıklılıkları ve örneğin mevcut silikon panellerle rekabet edebilmek için sürecin nasıl sanayileştirileceği gibi bazı önemli soruların hala cevaplanması gerekiyor. Yine de ilerleme olumlu görünüyor ve Perovskite güneş panelleri, şu anda şebekede olmayan uzak yerlere güneş enerjisi getirme potansiyeline sahip.

Gezegenimiz için yıllarca süren ihmalden sonra iklim değişikliğinin gerçekleştiğine şüphe yok. Etkilerin netleşmesiyle birlikte, gelecek nesiller için hayati önem taşıyan sorunlar nihayet ele alınmaktadır. Yukarıda tartışılan teknolojilerin araştırılması, geliştirilmesi ve ilerlemesi, diğerleri ile birlikte daha yeşil bir gelecek için iklim değişikliğini yavaşlatma konusunda gerçek bir şansa sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir