BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İktisat
  4. »
  5. İktisat Mezunu Ne İş Yapar, Olanakları Nelerdir

İktisat Mezunu Ne İş Yapar, Olanakları Nelerdir

muktesid muktesid -
348 1
iktisat mezunu ne iş yapar

Bugün sizlere iktisat mezunu ne iş yapar, iktisat bölümü iş olanakları nelerdir gibi konulara değinerek, mezun olduktan sonra kariyerinize nasıl yön verebileceğinizi, hangi kurum sınavlarına başvurup nerelerde çalışabileceğinize değinmeye çalışıp iktisat okuyanlar ne olur vs bahsedeceğiz . Çünkü gerçekten de sayısı milyonlara ulaşan üniversite mezunu işsizler arasında iibf, iktisat mezunlarının işsiz durumundaki sayıları da yüzbinleri aşmış durumda. Bu kadar mezun arasından sıyrılarak iş bulmak en üniversiteyi kazanıp, mezun olmak kadar zor duruma gelmiştir.

Bugün iktisat mezunu ne iş yapar diye sorsak herkes her işi yapabileceğini düşünür. Çünkü yapısı itibari ile iktisat ve iibfnin geneli her işte çalışmaya müsait durumdadır. Tabi mühendislik ve diğer ihtisas gerektiren meslekleri hariç tutmak gerekir.

KPSS İmkânı, Kamu Sektörü

İktisat mezunları genellikle mezun olduktan sonra ilk hedef olarak KPSS’den atanarak devlet memuru olmaya çalışırlar. Günümüz iş gücü ve emek piyasasını, ücret yapısını göz önüne aldığımız zaman en mantıklı seçeneklerden biri tabi ki kamu kurumları. Birçok iş olanakları olmasına rağmen en kısa ve garanti yol olarak birçoğumuz bunu görürüz. Tabi KPSS ye göre alım yapan kurumların kontenjan sayıları ortada. Herkesin o kanalı kullanarak iş sahibi olması mümkün değil. Bu da iktisat mezunlarını özel sektöre yönelmek durumunda bırakıyor.

Özel Sektör, Yüksek Rekabet

Bir diğer iş olanakları arasında özel sektörü gösterebiliriz. Çünkü iibf’den mezun olanlar adeta tam özel sektörün istediği şekilde piyasaya çıkıyor. Her şeyden biraz biraz bilgi sahibi, tam olarak uzmanlığı olmadığı için piyasaya hakim değil. Yapı olarak zeki ve çalışkan ama aynı özelliklerde çok fazla işsiz olduğu için çok fazla rekabet şansı olmayan bir grup. Özel sektör iş verenlerinin bence en çok sevdikleri çalışan profili budur. Ama hiç yoktan iyidir diyerek kamuda umduğunu bulamayanlar özel sektöre yönelebilirler. Çoğu kez yeni mezundan bile tecrübe isteyen özel sektör konumuna ve sektörüne göre değişik ücret düzeylerine sahip olabiliyor.

Bankalar ve İİBF

Bir zamanlar o kadar çok kişinin bankalarda çalışmaya başladığını duyunca iibf’nin bankalara personel yetiştiren bir fakülte olduğunu düşünmüştüm. Özel sektörün bir parçası olarak karşımıza çıkan bankalar iktisat mezunları iş olanakları arasında sık başvurulan bir seçenek durumunda. Geri son zamanlarda banka personel alım ilanlarına baktığımız zaman başvurabilecekler arasında lise mezunlarını da görmeye başladık. Hatta bazı pozisyonlarda hiç üniversite mezunu dahi tercih etmezken sadece lise ya da yüksekokul mezunlarını istiyor. Tabi bunun altında yatan ve tartışmaya müsait çeşitli nedenler bulunmakta. Onları da bilahare değerlendiririz.

Diğer Kurum ve Kuruluş Sınavları

Tabi bunların dışında iktisat mezunları ne iş yapar baktığımız zaman çeşitli kurum ve kuruluşların personel ihtiyacını karşılayabilir. Özellikle de akademik kariyer hedefleyen yani akademisyen olmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Bunun için yüksek lisans, doktora gibi aşamaları aşmak yine yılları alabilecektir. Bir diğer olanak olarak idari hakimlik, kaymakamlık gibi pozisyonları da değerlendirebilirsiniz.

Başlattığımız “iktisat mezunu ne iş yapar, olanakları nedir” yazılarımızın ikinci kısmı ve değindiğimiz birçok önemli noktayı sonraki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Siz de iktisat mezunu iseniz ve iş bulma maceranızı tamamladıysanız, sizin gibi mezun olup iş arayanlara yaşadıklarınızı buradan anlatabilir, destek olabilirsin. Yazacağınız 1 kelime belki de bir hayatın şekillenmesine neden olacaktır!.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Ebru Şahin - -

    valla iktisat mezunu her işi yapar asıl sorumuz iktisat mezunu ne iş yapmaz ki olmalı bence..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir