BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İktisat
  4. »
  5. Tahvil Nedir? Kuponlu Tahvil ve Getiri Oranı Hesabı

Tahvil Nedir? Kuponlu Tahvil ve Getiri Oranı Hesabı

muktesid muktesid -
458 0
tahvil nedir, kuponlu tahvil

Tahvil nedir? Kuponlu tahvil ve sıfır kuponlu tahvil nedir sorularının cevabını bu yazımızda vereceğiz. Tahvilde getiri oranı konularını tartışacağız.

Sıfır Kuponlu Tahvil Nedir?

Sıfır kuponlu tahvil olarak da ifade edilen iskontolu tahviller nominal değerlerinin altından satın alınan ve vadesi dolduğunda nominal değeri ödenen tahvillerdir. Örneğin 1 yıl vadeli iskontolu olarak ihraç edilen bir devlet tahvili ele alalım. Nominal değeri 1.000 Türk Lira bugün bir yatırımcı bu tahvili 750 Türk lirasına almış ise 1 yıl sonra bu yatırımcıya 1.000 Türk Lirası verilecektir. Bu tür tahvillerde vade sonuna kadar herhangi bir ödeme yapılmaz. 1 yıl vadeli iskontolu bir tahvilde vadeye kadar getiri hesaplamak için iskontolu tahvilin nominal değerini iskontolu tahvil satış fiyatından çıkarıp bulduğumuz sonucu iskontolu tahvil satış fiyatına böleriz.

Kuponlu Tahvil Nedir?

Kuponlu tahvil işlemlerinde tahvil sahibine vade tarihine kadar her dönem için sabit bir faiz ödemesi yapılır. Vade sonunda da tahvilin nominal değeri ödenir. Örneğin 1.000 TL nominal değerli yıllık kupon oranı %20 olan 5 yıl vadeli kuponlu tahvil bize 5 yıl boyunca 200 Türk Lirası kupon ödemesi ve vade dolduğunda tahvilin nominal değeri olan 1.000 Türk Lirası ödenir.

Tahvillerde Karar Verme Mekanizması Nasıldır?

Bir borç aracını elde tutmakla sadece faiz geliri elde edilmez. Borçlanma aracının faizi ile getirisi farklı olabilir. Ancak bu durum borçlanma aracının vadesi dolmadan satılması ile mümkün olur. Örneğin elinizde 5 yıl vadeli ve %20 faize sahip uzun vadeli bir tahvil var. Piyasa faiz oranı yükselir ise bu yatırımda zarara uğrarsınız tersine piyasa faizi düşer ise bu yatırımdan elde edilecek getiri yüzde 20’lik faiz getirisinden daha yüksek olacaktır.

Bu nedenle Bir tahvilden Elde edilecek kazanç getiri oranı ile ölçülür. Getiri oranı menkul kıymetin sahibine yapılan ödemeler ile menkul kıymetin alış fiyatındaki değişiklikten elde edilecek kazancın oranıdır. Elbette her zaman kârlı kararlar verilemeyebilir. Bu durumda da kaybın toplamı hesaplamaya katılır.

Tahvilde Getiri Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bir örnekle konuyu açıklamaya çalışalım 10.000 Türk lirasının %10 kupon oranlı ve 1000 Türk lirası 1 yıl sonunda 14000 Türk lirasına satıldığını varsayalım. Tahvil sahibine yapılacak olan 1000 Türk liralık kupon ödemesi ile tahvilin değerinde meydana gelen 4.000 Türk liralık değişim toplanır bulunan toplam yatırım tutarı olan 10.000 Türk lirasına oranlanarak getiri oranı %50 olarak hesaplanır. Dikkat ederseniz bu tahvilden elde edilen %50 getiri tahvilin %10’luk faiz oranından daha yüksektir. Bu durum bize bir tahvilin getirisi ile faiz oranının eşit olmak zorunda olmadığını göstermektedir. Buna göre bir tahvilden elde edilebilecek getirinin iki bileşenden oluştuğu görülür. Bunlar cari getiri ve sermaye kazancı ya da kaybı oranıdır.

İskontolu bir tahvilde ise getiri oranı vade sonuna kadar herhangi bir kupon ödemesi yapılmadı için sermaye kazancının ya da kaybının oranına eşit olacaktır.

Konularla ilgili tartışmaları forum bölümümüzden takip edebilir. Yeni konuları kendiniz oluşturabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir